LAJMET NGA KOSOVA

 • Rezistenca e “zbutur” serbe karshi pavarësisë

  17 Shkurt, 2015

  Kosova po shënon 7 vjetorin e shpalljes së pavarësisë së saj, por edhe pas 7 vjetësh, komuniteti serb në Kosovë ende mbetet komuniteti më refuzues dhe më rezistues përballë kësaj pavarësie dhe vet shtetit.Përfaqësuesit e këtij komuniteti, pjesëmarrës dhe ish-pjesëmarrës në institucione të Kosovës, si dhe njohës serbë të zhvillimeve politike në vend, vlerësojnë se perceptimi negativ i komunitetit serb ndaj pavarësisë së Kosovës është rezultat i politikës që e ...

 • Kosova shënon përvjetorin e shtatë të pavarësisë

  17 Shkurt, 2015

  Kosova po shënon përvjetorin e pavarësisë së saj nën hijen e zhvillimeve që vënë në pah në radhë të parë rimëkëmbjen shumë të ngadalshme të ekonomisë së rrënuar të saj.Stoli modeste në rrugët kryesore të Prishtinës janë shenja të varfra të manifestimeve me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Shtatë vjet më parë, Kosova shpalli pavarësinë e saj, nëntë vjet pas përfundimit të luftës që mori fund ...

 • Koment: Pavarësia duhet menaxhuar

  17 Shkurt, 2015

  Kosova ka shumё probleme. Megjithatё kosovarёt kanё arsye qё ta festojnё pёrvjetorin e shtatё tё pavarёsisё, mendon Vilma Filaj-BallvoraQë shtatë vjetori i pavarësisë do ta gjente Kosovën “të braktisur” prej shumë qytetareve e qytetarëve këtë pakkush mund ta kishte parashikuar. Largime të qytetarëve në përmasa të tilla Kosova i ka pёrjetuar edhe para e gjatë luftës. Por shteti më i ri europian ka përjetuar edhe migrimin në kah të kundërt ...

 • Joachim Herrmann apel urgjent: Do ktheheni brenda pak javësh në Kosovë

  17 Shkurt, 2015

  Ministri i Brendshëm i landit të Bavarisë, Joachim Herrmann në intervistë ekskluzive për Deutsche Welle-n i këshillon qytetarët të mos e braktisin Kosovën, nga ana tjetër ai kërkon nga BE ta ndihmojë më shumë këtë vend.Deutsche Welle: Javët e fundit është shtuar së tepërmi vala e refugjatëve nga Kosova që vijnë në Gjermani por përmes Bavarisë. Si e përballon ky land këtë fluks e sfidë të re?
  Joachim Herrmann: Shumica ...

 • Policia gjermane zbarkon në kufirin serbo-hungarez

  13 Shkurt, 2015

  Gjermania ka njoftuar të enjten se do t’i dërgojë njëzet policë në kufirin mes Hungarisë dhe Serbisë, për të ndihmuar në kontrollin e kufirit, në kohën kur është rritur numri i azilkërkuesve që ia kanë mësyrë Bashkimit Evropian dhe përfundimisht Gjermanisë, për një mirëqenje më të mirë.Bashkimi Evropian ka parë një numër në rritje të qytetarëve të Kosovës, të cilët janë kontrabanduar drejt vendeve evropiane, e posaçërisht pas lehtësimit të ...

 • Debat në Kuvend për marrëveshjen me Serbinë

  13 Shkurt, 2015

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka raportuar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, lidhur me marrëveshjen e arritur në Bruksel, që ka të bëjë me sistemin e drejtësisë në veri të Kosovës.Zoti Mustafa dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq, kanë nënshkruar marrëveshjen në takimin e 9 – 10 shkurtit, me mbështetjen e Bashkimit Evropian.

  Kryeministri Mustafa, duke shpjeguar përmbajtjen e marrëveshjes dhe rëndësinë e saj, ka thënë se marrëveshja e ...

 • Hoyt Yee: Kosova të luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar

  13 Shkurt, 2015

  Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Yee, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës i duhet luftë më e frytshme kundër krimit të organizuar dhe korrupsionitZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Yee, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës i duhet një luftë më e frytshme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në mënyrë që të ndihmohet zhvillimi ekonomik që do të mundësonte edhe pengimin migrimit të paligjshëm. ...

 • Si (do të) trajtohen azilkërkuesit nga Kosova dhe Shqipëria

  13 Shkurt, 2015

  Ministrat e Brendshëm të landeve gjermane do të diskutojnë të premten për azilkërkuesit nga Kosova dhe Shqipëria. Kërkohet ndryshimi i ligjit për vendet e sigurta, por kanë nisur që tani masat e para.Shtimi i shpejtë i azilkërkuesve nga Kosova dhe Shqipëria është kthyer në preokupim për politikën gjermane. Një numër i madh përfaqësuesish në qeverinë gjermane e sidomos në lande kanë kërkuar këtë javë marrjen e masave të shpejta. Diskutimet ...

 • Mobilizim ndërkombëtar dhe kosovar kundër migrimit

  13 Shkurt, 2015

  Ministrja për Çështje Evropiane dhe Marrëdhënie Rajonale e Landit gjerman të Bavarisë, Beate Merk, tha në Prishtinë se “azilkërkuesit kosovarë në Gjermani do të kthehen pasi Kosova është një vend i sigurt”.Migrimi ilegal i mijëra qytetarëve të Kosovës që destinacion kanë vendet e Evropës Perendimore, kryesisht Gjermaninë dhe Austrinë, tashmë ka mobilizuar edhe zyrtarët e lartë shtetërorë të këtyre vendeve që të vijnë në Kosovë për t’u njohur më afër ...

 • RAPORTI I MUSTAFËS NUK KËNAQ OPOZITËN

  12 Shkurt, 2015

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, është përballur sot me deputetët e opozitës në Kuvendin e Kosovës, derisa ka raportuar për marrëveshjen për drejtësi e arritur me 10 shkurt në Bruksel.Ndonëse kryeministri arsyetoi të mirat e kësaj marrëveshje, ai nuk ka arritur të bind opozitën.

  Mustafa tha se kjo marrëveshje për të cilën është zhvilluar një dialog i gjatë ruan sistemin unik të drejtësisë në vend, duke numëruar një nga një parimet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"