LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë-Serbi: Tensione dhe bllokadë rrugësh në veri Vazhdon reciprociteti i targave

  21 Shtator, 2021

  Kosovo Jarinje | Polizeiaufgebot an der Kosovo- serbischen GrenzeBE-ja dhe SHBA-ja i bëjnë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të ulin tensionet. Kurti thotë, se reciprociteti nuk është kundër serbëve. Vuҫiq paralajmëron kundërpërgjigje ndaj Prishtinës zyrtare.

  Serbët në veri të Kosovës po mbajnë të bllokuara rrugët për në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak në kufirin Kosovë-Sebi, duke ...

 • Serbët në veri “shpallin” Asociacionin e Komunave Serbe

  20 Shtator, 2021

  Banorët serbë në veri të vendit vazhdojnë të protestojnë, duke mbajtur të bllokuara rrugët që çojnë në pikat kufitare me Serbinë, në Jarinjë e Bërnjak për shkak të vendimit të sotëm të Qeverisë së Kosovës për të mos lejuar më qarkullimin me vetura me targa të Serbisë, njësoj siç vepron Serbia me targat RKS.

  Serbët në afërsi të kufirit kanë ngritur tenda për të kaluar natën, ...

 • Vuçiqi: Persekutimin e 2004-s nuk do ta lejojmë, nesër flasim për masat tona

  20 Shtator, 2021

  Vuçiqi: Persekutimin e 2004-s nuk do ta lejojmë, nesër flasim për masat tonaVuçiqi: Persekutimin e 2004-s nuk do ta lejojmë, nesër flasim për masat tona

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka akuzuar Kosovën për çdo pikë të marrëveshjeve të arritura në Bruksel, që sipas tij, janë shkelur nga siç ka thënë ai “Prishtina zyrtare”.

  Vuçiqi teksa ka folur se dëshiron “vetëm paqe”, ka folur edhe me tonë ...

 • Kurti: Vazhdojnë diskutimet për gazsjellësin

  20 Shtator, 2021

  KosovoKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të hënën se janë duke vazhduar diskutimet rreth lidhjes me një gazsjellës ekzistues me Maqedoninë e Veriut, një projekt i propozuar nga Korporata amerikane, Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC).

  Ai i bëri këto komente në parlamentin e Kosovës i pyetur nga deputetët rreth debateve të ditëve të fundit, nëse qeveria ka hequr dorë nga një projekt i tillë.

  Kryeministri Kurti tha ...

 • Kosova fillon zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për targat e makinave

  20 Shtator, 2021

  Autoritetet në Kosovë vendosën që nga sot makinat me targa të Serbisë duhet të pajisen me targa të përkohshme me të hyrë në Kosovë.

  Fillimi i zbatimit të këtij vendimi është masë e ndërsjellë meqë njësoj veprohet me makinat nga Kosova që hyjnë në Serbi.

  Fillimi i zbatimit të kësaj mase nxiti zemërim në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe. Grupe qytetarësh bllokuan rrugët ...

 • NJËSIA SPECIALE IA MËSYN VERIUT, NGA SOT NUK KALON ASKUSH ME TARGA KS

  20 Shtator, 2021

  policiaNga sot nuk lejohet qarkullimi i veturave me targa KS, dhe të gjithë që posedojnë këto targa nuk do të lejohen të kalojnë kufirin. Njësia Speciale e Policisë së Kosovës është duke shkuar drejtë pikave kufitare në Veri për të monitoruar situatën.

  Disa Blinda të Policisë janë rrugës ...

 • Amb. amerikane: Vazhdojnë diskutimet me qeverinë e Kosovës për gazsjellësin

  19 Shtator, 2021

  Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Prishtinë, i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara janë duke vazhduar diskutimet me qeverinë e Kosovës rreth lidhjes me një gazsjellës ekzistues me Maqedoninë e Veriut, një projekt i propozuar nga Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit.

  Ai i bëri këto komente pas debateve që u hapën të premten në Prishtinë rreth kësaj çështjeje.

  Ministrja e Ekonomisë Artane Rizvanolli tha ...

 • Osmani: Punoj vetëm në interes të qytetarëve të Kosovës

  17 Shtator, 2021

   Berlin | DW-Interview | Präsidentin Vjosa Osmani Në një intervistë me DW, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, flet për pandeminë, marrëdhëniet me Shqipërinë, SHBA dhe Bashkimin Evropian dhe pritshmëritë e saj nga Gjermania.

  Deutsche Welle: Zonja Presidente, situata me virusin korona në Kosovë në javët e fundit është bërë alarmante. Përse shkoi aq, sa thuajse doli jashtë ...

 • Kurti: Nuk ka datë të caktuar për takimin e radhës me presidentin serb

  17 Shtator, 2021

  I dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, po vazhdon vizitën disaditëshe në Prishtinë prej nga do të shkojë edhe në Beograd, në përpjekje për të caktuar një datë për takimin e radhës ndërmjet palëve në kuadër të negociatave për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

  Zoti Lajçak të premten u takua me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, ndërsa gjatë këtyre ditëve ...

 • Osmani: Investohuni për ne, e jo për stabilokraci

  16 Shtator, 2021

  Deutschland Berlin | Treffen Vjosa Osmani, Präsidentin Kosovo & Heiko Maas, BundesaußenministerPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar në Berlin mbështetje më të fortë për Kosovën. Në ditën e dytë të takimeve të saj të mërkurën, ajo pati edhe një prezantim për publikun me ambasadorin, Wolfgang Ischinger.

  Në ditën dytë të vizitës së parë zyrtare në Berlin, Vjosa Osmani u ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"