LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbët e Kosovës detyrohen nga Beogradi t’i mbikqyrin barrikadat

  29 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitroviceSerbë në veri të Kosovës tregojnë se Beogradi i detyron punonjësit e administratës paralele të mbikqyrin barrikadat bazuar në një sistem turnesh. Po ashtu ata tregojnë për njerëz të maskuar që patrullojnë në veri.

   

  Prindërve të 25-vjeçarit serb nga Kosova, Aleksandër, në fshatin Zupçe në veri të Kosovës, ku jetojnë shumica e serbëve të Kosovës, u duhet të qëndrojnë prej ...

 • Vuçiç: Largimi i bllokadave në rrugët e veriut të Kosovës fillon të enjten në mëngjes

  29 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitrovicePresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se largimi i bllokadave nga rrugët në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe do të fillojë mëngjesin e së enjtes.

   

  “Për 24 orë apo 48 orë do të hiqen barrikadat”, tha ai pas një takimi me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova të mërkurën në Rashkë në jug të Serbisë.

  Paralajmërimi u bë ...

 • Pse po gjëmon në Ballkanin Perëndimor?

  28 Dhjetor, 2022

  Barrikada MitrovicePër një kohë të gjatë dukej shumë i mundur afrimi me Kosovës dhe Serbisë . Por tani frontet janë ashpërsuar, ushtria serbe madje është vendosur në gatishmëri të lartë. Si erdhi puna deri këtu?

   

  Fjalët e ministrit serb të Mbrojtjes, Milos Vuçeviç tingëlluan kërcënues, sikur konflikti i Serbisë me Kosovën ishte gati para shpërthimit ushtarak. “5000 forca speciale të ushtrisë ...

 • Ekspertët: Rusia po përpiqet të përdorë përshkallëzimin e tensioneve në Ballkan për interesat e saj

  28 Dhjetor, 2022

  barikadaTensionet në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe kanë nxitur diskutimet rreth përfshirjes së mundshme ruse në nxitjen e tyre, si dhe diskutimet rreth frikës nga shpërthimi i dhunës që është rritur që nga fillimi i agresionit të Rusisë në Ukrainë.

   

  Serbia është i vetmi vend evropian që nuk i ka vënë sanksione Moskës dhe llogaritë në mbështetjen ...

 • Kosova në pritje të KFOR-it për heqjen e barrikadave në veri

  28 Dhjetor, 2022

  Albin Kurti dhe komandanti i Forcave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë, Angelo Michele RistucciaSipas qeverisë së Kosovës, KFOR-i edhe EULEX-i janë të një mendimi, se duhet të rivendoset liria e lëvizjes në veri të Kosovës dhe nuk duhet të ketë barrikada në asnjë rrugë. BE-ja bën thirrje për zgjidhje politike.

   

  Autoritetet ndërkombëtare të sigurisë në Kosovë KFOR dhe EULEX dhe qeveria ...

 • Plani franko-gjerman për Kosovën dhe marrëveshja gjermano-gjermane

  24 Dhjetor, 2022

  Egon Bahr dhe Michael KohlEgon Bahr dhe Michael Kohl gjatë nënshkrimit të marrëveshjes gjermano-gjermane më 21 dhejtor 1972

  Deri tani nuk kishim marrëdhënie, tani do të kemi marrëdhënie të këqia, tha negociatori gjermano-perëndimor mbas nënshkrimit të marrëveshjes gjermano-gjermane, më 21 dhjetor 1972

  “Marrëveshja që u nënshkrua sot është baza e marrëdhënies së dy shteteve gjermane. Ajo është themeli mbi të ...

 • Kosova e interesuar për dronët turq Bayraktar, por akoma asgjë konkrete

  21 Dhjetor, 2022

  Presidentja, Vjosa Osmani viziton fabrikën e prodhimit të dronëve BayraktarKosova e ka në agjendën e saj çështjen e blerjeve të dronëve Bayraktar nga Turqia, sipas ministrit të Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka nga komuniteti turk. Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka reaguar.

   

  Qeveria e Kosovës e ka në agjendën e saj  dhe po punon për çështjen e blerjeve të dronëve ushtarakë ...

 • Abraham: Për momentin mungon fundamenti për Asociacionin Serb në Kosovë

  21 Dhjetor, 2022

  deputeti gjerman, Knut AbrahamNë një intervistë ekskluzive me DW deputeti gjerman, Knut Abraham, bën analizën e zhvillimeve aktuale në Kosovë dhe bilancin e politikës së Gjermanisë ndaj Ballkanit Perëndimor.

   

  Deutsche Welle: Zoti Abraham, ne duam të analizojmë shkurtimisht politikën gjermane në Ballkanin Perëndimor në vitin 2022, por nuk mund të anashkalojmë disa zhvillime të fundit. Pra, le të fillojmë me ...

 • “Koka” të krimit të organizuar dhe kontrabandistë, kush janë strategët e barrikadave

  21 Dhjetor, 2022

  MitrovicaPo kush e kontrollon veriun e Kosovës në të vërtetë dhe cilat janë interesat e errëta që luhen pas strategjisë së barrikadave…? E vërteta është se në Veri, nuk luhen vetëm interesa politike.

   

  Tensionet dhe bllokadat i shërbejnë interesave kriminalë nga grupime të cilat në këtë zonë janë zotër të aktiviteteve të paligjshme.

  Veriu i Kosovës përbëhet nga katër komuna të ...

 • Jashari: Specialja nuk mund të dënojë në emër të popullit

  16 Dhjetor, 2022

  Sali MustafaJashari: Specialja nuk mund të dënojë në emër të popullit

   

  Dënimin e Salih Mustafës me 26 vite burgim nga Gjykata Speciale, Bekim Jashari e ka quajtur dëshmi që lufta ende nuk ka përfunduar.

   

  “Luftën e fituar me gjak, falë dëshmorëve, martirëve e luftëtarëve të lirisë, sot po e humbim fatkeqësisht, dhe kjo pasi nuk e mbrojtëm kurrë që nga paslufta’, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"