LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: E pritshme që marrëveshja me Serbinë të arrihet gjatë mandatit tim

  16 Nentor, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Lëvizja e tij Vetëvendosje po i analizon shkaqet e rezultatit të zgjedhjeve lokale.

  Pas rundit të dytë të këtyre zgjedhjeve, që u mbajt më 14 nëntor, Vetëvendosje përfundoi me udhëheqjen në katër komuna nga 38 gjithsej. Ky rezultat, sipas Kurtit, është i pakënaqshëm.

  Në lidhje me dialogun me Serbinë, Kurti thotë ...

 • Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel – përplasje mbi çështjet që duhet të diskutohen

  16 Nentor, 2021

  Lajcak delegacionet sr ks BrukselDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë qëndruan në Bruksel për të diskutuar zbatimin e marrëveshjeve të arritura në bisedimet e deritashme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Varësisht nga përparimet në bisedimet e delegacioneve që udhëhiqen nga zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe shefi i zyrës serbe për Kosovën, Petar Petkoviç, varet nëse do ...

 • BE: Zgjedhjet e së dielës në Kosovë, të administruara mirë dhe konkurruese

  16 Nentor, 2021

  Lukas MandlMisioni i Bashkimit Evropian për Vëzhgimin e Zgjedhjeve në Kosovë, tha të martën se raundi i dytë i votimeve për kryetarët e komunave, që u mbajt të dielën, “ishte i administruar mirë dhe konkurrues”. Këto komente u bënë dy ditë pas raundit të dytë të zgjedhjeve që u ndoqën pos tjerësh nga disa dhjetëra vëzhgues të këtij misioni.

  “Vëzhguesit ...

 • Kryeministri Albin Kurti emëron doktor Rifat Latifin ministër të ri të Shëndetësisë.

  16 Nentor, 2021

  Albin + RifatUnë si kryeministër sapo nënshkrova vendimin për ministrin e ri të Shëndetësisë. Ministri i ri i Shëndetësisë do të jetë doktor Rifat Latifi, ka thënë Kurti në një konferencë për media.

  Kurti shtoi se doktor Latifi erdhi pardje nga Nju Jorku në Prishtinë.

  “Doktor Rifat Latifi ka lindur në Kllodernci të Skenderajt, ka studiuar për mjekësi në Universitetin e Prishtinës ...

 • Maas hedh idenë e sanksioneve kundër nxitësve të urrejtjes

  16 Nentor, 2021

  Bruksel Maas Ministrat e jashtem te BEMinistrat e jashtëm të BE-së diskutuan të hënën për zhvillimet në Ballkanin Perëndimor dhe se si mund ta mbajnë rajonin më pranë në të ardhmen.

  Ballkani Perëndimor ishte në rend të ditës së Këshillit të BE-së për Çështje të Përgjithshme në Bruksel. Edhe pse pjesën më të madhe të debatit të krerëve të diplomacisë ...

 • Letra tmerruese e Edith Durham: Disa oficerë serbë u mburrën për mënyrën sesi i kishin shpuar me bajonetë gratë dhe fëmijët e Lumës

  15 Nentor, 2021

  Edith Durham Isa

  Nga Edith Durham

  Gjatë pjesës më të madhe të kryengritjes së Isa Boletinit, unë isha në Shqipëri.

  E gjithë Shqipëria e Veriut u revoltua disa herë, me synimin për të fituar autonominë dhe mbi të gjitha, për të përcaktuar kufijtë, sepse ekzistonte frikë e madhe për ndonjë agresion serb.

  Ishte në fakt revolta e Shqipërisë së Veriut ajo që u ...

 • Votat partiake në zgjedhejt lokale 2017-2021

  15 Nentor, 2021

  Votat partiake

   

  rel

 • Borrell: Shpresoj për një takim Kurti – Vuçiç para fundit të vitit

  15 Nentor, 2021

  BorrellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se u ka dërguar ftesë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, për një takim para fundit të vitit.

  Pas takimit të sotëm të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, zoti Borrell tha se pjesë e diskutimeve ishin edhe bisedimet për ...

 • Zgjedhjet: PDK ka fituar 9 komuna, LDK 7 komuna, AAK 5 komuna dhe LVV 4 komuna.

  14 Nentor, 2021

  komunat zgjedhjet 2021Partia Demokratike e Kosovës është partia fituese e zgjedhjeve lokale në Kosovë.

  Partia Demokratike e Kosovës ka fituar nëntë komuna në zgjedhjet lokale

  Lidhja Demokratike e Kosovës është e dyta si me shtatë komuna të fituara.

  AAK-ja ka marrë pesë, ndërsa Vetëvendosje do të udhëheqë në katër.

  Ky është rezultati i deritashëm. Në emrat me fusnotë, numërimi s’ka përfunduar ende por ...

 • Përpjekja e Sebahates për të krijuar biznes në fshat

  13 Nentor, 2021

  Jeta në një zonë të thellë rurale nuk ka qenë pengesë për Sebahate Ramen nga fshati Keçekollë e Prishtinës që të krijojë një biznes të vogël. Ajo tashmë ka mbi 30 koshere bletë si dhe pesë lopë e dy viça dhe po planifikon ta zgjerojë biznesin e saj.
  rel

Qendra Informative Shqiptare "Liria"