LAJMET NGA KOSOVA

 • IKSHPK: Prej 11472 testimeve, kemi 1383 qytetarë pozitiv, 26 viktima dhe 996 persona te shëruar.

  31 Gusht, 2021
  May be an image of text that says 'Ministria Shendetesisẽ Ministarstv Zdravstva Ministry Health COVID19 BASHKE IA DALIM! E MARTE 31.08.2021 Të vaksinuar brenda 24 orève Të vaksinuar me dozën e parè Të vaksinuar me dozën e dytë Numri totali dozave të administruara 17.684 548.855 E MARTE MARTE 276.890 எமம 825.745 31.08.2021 ...</li><li><h4><a href=MBLIDHET KOMITETI PËR KOORDINIMIN DHE VLERËSIMIN E SITUATËS ME PANDEMI 31 Gusht, 2021

  AlbinKomiteti për koordinimin dhe vlerësimin e situatës me pandeminë COVID-19 ka mbajtur mbledhjen e parë.

  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti në hapje të mbledhjes ka folur për rrezikun nga varianti Delta dhe për shkak të karakteristikave të tij specifike, ai i paraqiti disa kërkesa të posaçme për Komitetin.

  Kryeministri tha se çdo ...

 • IKSHPK: Prej 7384 testimeve, kemi 932 qytetarë pozitiv, 20 viktima dhe 962 persona te shëruar.

  30 Gusht, 2021
  May be an image of 1 person and text that says 'COVID19 Ministria Shöndetesisẽ Ministarstva Zdravstva Ministry Health E HëNë BASHKE IA DALIM! 30.08.2021 Numrii testimeve 7.384 Raste pozitive 932 Të shöruar 962 Rastet e vdekjes 20 Rastet aktive 26.525'Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i ...
 • TË GJITHA MASAT E REJA QË HYJNË NË FUQI SOT NË KOSOVË

  30 Gusht, 2021

  qeveriaQeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19.

  Qeveria ka ndërmarrë masa kufizuese, me qëllim të kontrollit dhe parandalimit të shpërndarjes së COVID-19, pasi situata me koronavirusin është përkeqësuar. Vetëm dje u regjistruan 36 ...

 • SHBA-ja i dhuron FSK-së automjete ushtarake

  30 Gusht, 2021

  Automjetet e tipit ASV të dhuruara nga SHBA-ja, shihen në kazermën "Adem Jashari" në Prishtinë më 30 gusht 2021. Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) i ka pranuar 55 automjete ushtarake të dhuruara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Këto pajisje ushtarake, sipas presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, do të ndihmojnë FSK-në që të ngrehë kapacitetet e saj për ruajtjen e garantimin e paqes.

  Osmani tha ...

 • Kosova ashpërson masat anti-covid – rikthehet ora policore

  29 Gusht, 2021

  Serbien Kursumlija | Coronakrise: Bewohner werden geimpftMasat e reja anti-covid përfshijnë kufizimin e lëvizjes së qytetarëve si dhe paraqitjen e certifikatës së vaksinimit për t’u lejuar të hyjnë në vendet e punës nga punonjësit e sektorit publik.

  Situata epidemiologjike në Kosovë është rënduar shumë dhe për pasojë qeveria e Kosovës vendosi të rikthejë kufizimin e lirisë së lëvizjes. Masat ...

 • IKSHPK: Prej 11017 testimeve, kemi 1630 qytetarë pozitiv, 36 viktima dhe 816 persona te shëruar.

  29 Gusht, 2021
  May be an image of text that says 'Ministria Shöndetesise Ministarstva Zdravstva Ministry Health COVID19 BASHKE IA DALIM! E DIEL 29.08.2021 Të vaksinuar brenda 24 orëve Të vaksinuar me dozën e parè Të vaksinuar me dozën e dytë Numri totali dozave të administruara 11.458 538.766 E DIEL 269.312 எம் 808.078 29.08.2021 Numri ...</li><li><h4><a href=IKSHPK: Prej 12564 testimeve, kemi 2098 qytetarë pozitiv, 16 viktima dhe 1614 persona te shëruar. 27 Gusht, 2021
  May be an image of textMinistria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:
  Nga 12.564 testime, 2.098 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.
  Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 16 raste të ...
 • IKSHPK: Prej 12406 testimeve, kemi 2295 qytetarë pozitiv, 18 viktima dhe 1183 persona te shëruar.

  26 Gusht, 2021
  May be an image of textMinistria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:
  Nga 12.406 testime, 2.295 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.
  Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 18 raste të ...
 • Shtyhet fillimi i vitit shkollor, pritet të nisë më 13 shtator

  26 Gusht, 2021

  Ministria e Arsimit dhe Qeveria e Kosovës kanë vendosur që fillimi i vitit të ri shkollor të shtyhet deri më 13 shtator, si pasojë e situatës me pandeminë.

  Burime të KOHËS brenda Qeverisë kanë njoftuar për kohën se vendimi është marrë sot gjatë një takimi mes dy institucioneve.

  Të mërkurën pas takimit të MASHT-it me Asociacionin e Komunave ishte thënë se viti i ri shkollor pritet të fillojë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"