LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Deputetët e rinj të Listës Serbe bëjnë betimin dhe largohen nga salla

  17 Nentor, 2022

  Lisat serbe betimiNëntë deputetë të rinj të Listës Serbe subjektit kryesor të serbëve të Kosovës u betuan të enjten në parlament, duke marrë mandatet e lëna ditë më parë nga bashkëpartiakët e tyre, pas vendimit që punonjësit serbë të largohen nga të gjitha institucionet vendase, për shkak të siç është thënë moszbatimit të marrëveshjeve të Brukselit nga autoritetet në ...

 • “Lufta” në Twitter e Viola von Cramon me Ana Bërnabiq

  17 Nentor, 2022

  Mrs Viola von Cramon Mrs Mr BernabicE gjitha nisi nga dy fotografi, për të vazhduar me një polemikë, e më vonë duket sikur një përplasje nga distanca.

  Krejt kjo mes dy politikaneve që mbajnë pozita të larta. Njëra është kryeministre e Serbisë e tjetra raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian.

  Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq dhe raportuesja për Kosovën në PE, ...

 • Sarrazin: S`ka plan franko-gjerman, pjesët e publikuara s`janë të sakta

  16 Nentor, 2022

  Sarazin(Plotësuar) Për shumë kohë u quajt plani franko-gjerman si një kornizë e re e dialogut Kosovë Serbi. Por, hartues i këtij plani doli të jetë shefi i diplomacisë evropiane Josep Borell, bashkë me emisarin e posaçëm të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak.

   

  E për gjithë këtë kohë sa ky plan që thuhet të jetë dyfaqësh dhe u quajt franko-gjerman, e çuditë ...

 • Borrell: 21 nëntori nuk duhet të na gjejë pa marrëveshje për targat

  15 Nentor, 2022

  BorellShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell, tha se Kosova e Serbia janë në udhëkryq, dhe duhet të vendosin nëse duan t’i kthehen së kaluarës apo të shkojnë drejt BE-së.

   

  Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell, e cilësoi situatën e sigurisë në Kosovë si më të rrezikshmen që nga viti 2013. Pradaj ai i ...

 • Presidentja e Kosovës caktoi 18 dhjetorin ditë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në veriun e vendit

  15 Nentor, 2022

  VjosaPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpalli të hënën në mbrëmje se zgjedhjet e parakohshme për kryetarë të katër komunave në pjesën veriore të Kosovës do të mbahen me 18 dhjetor, mes pikëpyetjeve për mbajtjen e tyre për shkak të tensioneve në zonë.

   

  Vendimi u shpall pas takimit konsultativ që presidentja Osmani zhvilloi gjatë ditës me përfaqësuesit e partive politike parlamentare, ...

 • Të gatshëm për të marrë mandatet e rezervuara parlamentare

  15 Nentor, 2022

  parlamentiPërfaqësuesit e subjekteve politike nga radhët e komunitetit serb që morën pjesë në zgjedhjet e fundit parlamentare në Kosovë shprehen të gatshëm për të marrë mandatet parlamentare të rezervuara për komunitetin serb në Kuvendin e Kosovës.

   

  Në prononcime për redaksinë serbe të Radio Kosovës ata shprehen se është e nevojshme që serbët të kenë përfaqësuesit e tyre në parlament.

  Politikanët serbë ...

 • Borrell: Kemi bërë një propozim për tejkalimin e krizës në veriun e Kosovës

  14 Nentor, 2022

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se u ka bërë një propozim Kosovës dhe Serbisë për tejkalimin e situatës në veriun e Kosovës, ku nuk ka më punonjës serbë në institucionet vendase, të cilët u tërhoqën në shenjë kundërshtimi të zbatimit të vendimit të qeverisë në Prishtinë për konvertimin e targave të ...

 • Kurti në Vjenë: Kosova me rritjen ekonomike më të madhe në rajon

  14 Nentor, 2022

  AlbinNë kryeqendrën austriake, ka filluar Forumi Ekonomik i Vjenës, në të cilën po marrin pjesë akterë politikë dhe ekonomik nga rajoni dhe BE-ja.

   

  Në kryeqendrën austriake, ka filluar Forumi Ekonomik i 19 i Vjenës, në të cilën po marrin pjesë akterë  politikë dhe ekonomik nga rajoni dhe BE-ja. Në këtë forum kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për zhvillimet ...

 • Kurti, Vuçiç takime me shefin e politikës së jashtme të BE-së Borrell, por jo me njëri-tjetrin

  12 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicKryeministri Albin Kurti tha se Kosova dëshiron marrëdhënie të mira dhe paqësore me Serbinë dhe është e gatshme që të zgjasë dorën e pajtimit përkundër krimeve të kryera në të kaluarën, por nuk do të bëjë lëshime që do të thellonin ndarjet në vija etnike.

   

  Ai i bëri këto komente në Forumin e Paqes të Parisit përgjatë ...

 • Forumi i Paqes në Paris – Kurti: Jo Asociacionit mbi baza etnike

  11 Nentor, 2022

  AlbinDialogu Kosovë-Serbi s’ecën përpara pa njohjen reciproke tha Albin Kurti në një intervistë për Deutsche Welle-n. Sipas tij situata aktuale në Veri nxitet nga Beogradi për të mbuluar refuzimin e propozimit franko-gjerman. 

  DW: Z.Kurti, cila është agjenda juaj gjatë kësaj vizite në Paris?

  Albin Kurti: Dje u takova me Presidentin Macron. U prita prej tij në Pallatin Elysee, për herë të tretë brenda ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"