LAJMET NGA KOSOVA

 • Distria Krasniqi nga Kosova me medalje të artë në Lojërat Olimpike

  24 Korrik, 2021

  Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi, fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike në Tokio. Ajo të shtunën mundi në finale japonezen Funa Tonaki, duke i siguruar Kosovës medaljen e parë në këto lojëra.

  Distria Krasniqi u shpall fituese në kategorinë deri në 48 kilogramë.

  Duke përgëzuar Distria Krasniqin, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani shkroi ne rrjetet sociale se “ajo e ngriti sot flamurin e shtetit të ...

 • Mirëbesimi i palëkundur midis Ankarasë dhe Beogradit

  23 Korrik, 2021

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Beograd, tetor, 2019.
“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen e njohjeve”, ka deklaruar, më 22 korrik, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

  Vuçiqi në këtë mënyrë i është përgjigjur paralajmërimit të presidentit të Turqisë, ...

 • KRYEMINISTRI KURTI KUJTON VENDIMIN E GJND-SË PËR PAVARËSINË

  22 Korrik, 2021

  Albin rtkKurti kujton vendimin e GJND-së për pavarësinë: Dialogu i Brukselit zhvillohet për statusin e marrëdhenieve mes dy shteteve.

  Kurti kujton vendimin e GJND-së për pavarësinë: Dialogu i Brukselit zhvillohet për statusin e marrëdhenieve mes dy shteteve .

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përkujtuar 11 vjetorin e vendimit të GJND-së për pavarësinë e Kosovës.

  Kurti ka shkruar se pas vendimit të ...

 • Ç’sollën dy takimet Kurti-Vuҫiq që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza?

  22 Korrik, 2021

  Albin Kurti & Aleksandër VucicDy takimet Kurti-Vuҫiq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza, sipas analistëve mund të prodhojnë vetëm konflikt të ngrirë. Marrëveshja përfundimtare nuk duket në sfond.

  Partitë politike opozitare e kritikuan kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për takimin e fundit në Bruksel me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuҫiq, dhe qasjen e tij ...

 • ISH-KRERËT E UÇK-SË PARA SPECIALES

  21 Korrik, 2021

  HagaNë Gjykatën Speciale sot mbahet seanca e radhës ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

  Kjo seancë është paraparë të mbahet në orën 14:30.

  Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi po akuzohen se si drejtues të UÇK-së kishin kryer krime kundër njerëzimit gjatë luftës në Kosovë.

  rtk

 • Bisedimet Kosovë-Serbi përfundojnë pa asnjë pajtim dhe me akuza të ndërsjella

  19 Korrik, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, zhvilluan takimin e dytë të hënën në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve, por, pa ndonjë pajtim.

  Kryeministri Kurti tha se hodhi në tryezën e bisedimeve “një marrëveshje të shkruar me gjashtë nene si një deklaratë e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që u refuzua. Pra, atë ...

 • Takimi i dytë Kurti – Vuçiq përfundoi me ofendime

  19 Korrik, 2021

  Bildkombo Präsident Serbien Vucic Ministerpräsident Kosovo KurtiKryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nuk ranë dakord për asgjë. Dakordimi i vetëm ishte që bisedimet të vazhdojnë.

  “Kosova dhe Serbia duhet ta mbyllin kapitullin e së kaluarës dhe të shkojnë përpara”, u shpreh para takimit ndërmjetësi i dialogut, i ngarkuari i BE-së për Politikën e Jashtme ...

 • Qëndrimet para takimit Kurti-Vuçiq më 19 korrik në Bruksel

  17 Korrik, 2021

  Albin Kurti & Aleksandër VucicPara takimit të dytë ndërmjet kryeministrit të Kosovës dhe Presidentit të Serbisë palët deri tani nuk kanë lëvizur nga qëndrimet e tyre dhe nuk ka pasur asnjë përparim në drejtim të arritjes së marrëveshjes finale.

  Takimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me presidentin e Serbisë Aleksandër Vuçiq i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian do të përqendrohet, ...

 • IKSHPK: Identifikohen sërish baktere në mostrat e ujit në Deçan

  16 Korrik, 2021

  IKSHPK: Identifikohen sërish baktere në mostrat e ujit në DeçanInstituti Kombëtar i Shëndetësisë publike në Kosovë tha të premten se ka identifikuar sërish disa baktere të llojit E.coli që mund të kenë shkaktuar ndotjen e ujit në komunën e Deçanit, ndërsa një burim të ujit të kësaj komune e shpalli të papijshëm.

  Në një njoftim ...

 • Milionat e Serbisë për fuqizimin e strukturave paralele në Kosovë

  14 Korrik, 2021

  Mitrovicë e Veriut. Serbia nga buxheti i saj për vitin 2021 ka ndarë 91.8 milionë euro për financimin e institucioneve paralele dhe aktiviteteve të saj në Kosovë.

  Për struktura ilegale paralele të Serbisë në Kosovë në fushën e politikës, sigurisë, arsimit, shëndetësisë, ekonomisë dhe financa është biseduar javën e kaluar në Bruksel midis përfaqësuesit të Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"