LAJMET NGA KOSOVA

 • Deputetët shqiptarë dhe kriza qeveritare në Mal të Zi

  11 Tetor, 2021

  Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Mal të Zi e cilësojnë si joserioze ftesën e kryeministrit malazez për bisedime dhe mundësisht për hyrjen e tyre në qeveri.

  Deputeti dhe ish-nënkryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Genci Nimanbegu vlerëson se ftesat e fundit, janë shtuar si pasojë e krizës qeveritare në Mal të Zi.

  Kryeministri na ka ftuar publikisht që të jemi pjesë e qeverisjes, por ajo ...

 • Vuçiq falënderon Palestinën se nuk po e njeh Kosovën

  10 Tetor, 2021

  Ministri Al-MalikiPresidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka falënderuar Palestinën se nuk po e njeh Kosovën.

  Vuçiq këtë falënderim e ka bërë gjatë takimit që ka pasur sot me ministrin e Jashtëm të Palestinës, Riyad al-Maliki.

  “Vuçiq e falënderoi Palestinën për mbështetje ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë dhe qëndrimin parimor mbi mosnjohjen e pavarësisë së shpallur në mënyrë të ...

 • Njohja e pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Serbia është kapitulli i fundit i shpërbërjes së Jugosllavisë

  10 Tetor, 2021

  RamaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për televizionin spanjoll “RTVE”, ka folur edhe për tensionet në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe procesin e dialogut që dy shtetet janë duke zhvilluar me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje finale

  Rama ka thënë se tensionet janë pjesë e procesit dhe se s’mund të pritet që një proces pajtimi të ...

 • Kualifikimet drejt Kampionatit Botëror “Katar 2022”

  9 Tetor, 2021

  Kualifikimet drejt Kampionatit Botëror “Katar 2022” do të vazhdojnë edhe sot, ku do të kemi disa ndeshje tejet interesante.

  Fokusi sot do të jetë te përballja mes

  Kosova Kombëtares së Suedisë dhe asaj të Kosovës në ora 18:00 dhe

 • Në ndjekje të pasurisë së politikës/ Kosova do krijojë agjencinë mbi pasuritë e pajustifikuara

  8 Tetor, 2021

  E mbërritur në Tiranë për shkëmbimin e përvojave mbi drejtësinë e tre vendeve, ministrja Albulena Haxhiu njoftoi se Kosova po behet gati për ngritjen e agjencisë mbi pasuritë e pajustifikuara te politikaneve dhe per kete ftoi edhe autoritetet shqiptare te ndjekin te njëjtat gjurme.

  Megjithatë Kosova po behet gati te kopjoje procesin e vettingut te nisur ne Shqipëri prej pese vitesh, pavarësisht se ministrja ...

 • Albin Kurti: Fjalimi im në Samitin e Bashkimit Evropian me shtetet e Ballkanit Perëndimor në Bërdo të Sllovenisë

  7 Tetor, 2021
  May be an image of one or more people and indoorTë nderuar zonja dhe zotërinj,
  Të nderuar shkëlqesi,
  Republika e Kosovës ka një qeveri demokratike dhe ka stabilitet institucional. Si qeveri e re, me afër 200 ditë në detyrë, na është dashur ...
 • Konflikti në Ballkan: Qeveria po armatos masovikisht ushtrinë për një “botë serbe”

  7 Tetor, 2021

  Serbische Militärangehörige während einer Parade im Jahr 2019. Die Militärausgaben des Landes steigen. (Archivbild)Vendet fqinje të Serbisë po vështrojnë me shqetësim ndërsa fuqia ushtarake e vendit po rritet.

   

  Serbia po armatoset. Këtë vit, buxheti ...

 • Kurti: E vetmja zgjidhje e qëndrueshme dhe e drejtë është njohja nga Serbia

  6 Tetor, 2021

  Slowenien EU-Gipfel Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor u shpreh se BE duhet t’i mbetet besnike esencës së saj që është zgjerimi.

  Në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor që po zhvillon punimet në Brdo, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti për Deutsche Wellen u shpreh mbi rëndësinë që ka ky samit për Kosovën. Shpresoj që Bashkimi Evropian ...

 • Kurti dhe Vuçiç – takohen në Slloveni

  6 Tetor, 2021

  Nga takimi i fundit Kurti – Vuçic, me ndërmjetësimin e BE-së në korrik 2021Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet të takohen sot në Bërdo të Sllovenisë, në praninë e kancelares gjermane në largim, Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron.

  Takimi do të mbahet në mes sesionesh të takimit të lartë BE – Ballkani Perëndimor dhe do të jetë ...

 • Hovenier: Pa një normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, pa njohje të ndërsjellë, rajoni do të mbetet i bllokuar

  6 Tetor, 2021

  Jeffrey M. Hovenier, i emëruari për postin e ambasadorit të ardhshëm amerikan në Kosovë, tha të martën para Komisionit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë se nëse konfirmohet, ai do të punojë për të çuar përpara mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për një Kosovë sovrane dhe demokratike.

  “Kjo mbetet thelbësore për stabilitetin rajonal dhe kritike për qëllimin tonë strategjik të qëndrueshëm të një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"