LAJMET NGA KOSOVA

 • Vuҫiq për kompromis me Kosovën – Prishtina kërkon vetëm njohje nga Serbia

  23 Qershor, 2021

  Bruksel Kurti VucicSerbia nuk ka nevojë për një konflikt të ngrirë me Kosovën, por kërkon një zgjidhje kompromisi tha presidenti serb në kuvendin e Serbisë. Për Prishtinën e vetmja zgjidhje në dialogun me Serbinë është njohja reciproke

  Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha para deputetëve të parlamentit në Serbi, se vendi i tij nuk ka nevojë për një konflikt të ...

 • Osmani: Drejtësia, parakusht për paqe të qëndrueshme mes Kosovës dhe Serbisë

  22 Qershor, 2021

  Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se drejtësia është parakusht për paqe të qëndrueshme në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  Ajo i ka bërë këto deklarata të martën nga Vjena, pas takimeve që ka zhvilluar me zyrtarë të lartë austriakë.

  Në një konferencë të përbashkët për media me homologun e saj nga Austria, Alexander Van der Bellen, Osmani ka thënë se ...

 • Vuçiq: Serbisë nuk i duhet konflikt i ngrirë me Kosovën

  22 Qershor, 2021

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. 22 qershor, 2021. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia nuk ka nevojë për një konflikt të ngrirë me Kosovën.

  Duke paraqitur para Kuvendit të Serbisë raportin për dialogun me Kosovën, Vuçiq tha se serbët në Kosovë duan që negociatat të zhvillohen, në mënyrë që të arrihet ndonjë zgjidhje kompromisi në të ardhmen.

  “Kur të më pyesni se çfarë është ...

 • Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

  22 Qershor, 2021

  Glauk Konjufca dhe Wolfgang SchäubleNë përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

  Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën ...

 • Vetëvendosje ende e pavendosur për zgjedhjet lokale

  21 Qershor, 2021

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duke votuar në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit. Partitë politike në Kosovë do t’i matin forcat sërish në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor.

  Gara për kryetarë të komunave do të përballë partitë opozitare dhe Lëvizjen Vetëvendosje që është në pushtetin qendror dhe që aktualisht qeverisë edhe në Prizren dhe Mitrovicë të Jugut, pasi kryetari i ...

 • Gazeta franceze në vitin 1989: Reagimi i Kadaresë ndaj shkrimtarit serb mbi origjinën e shqiptarëve

  21 Qershor, 2021

  ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADARENga Aurenc Bebja, Francë – 20 Qershor 2021

  “Le Monde Diplomatique” ka botuar, në tetor të 1989, reagimin e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ndaj shkrimtarit dhe politikanit serb Vuk Drashkoviç mbi origjinën e shqiptarëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

  Origjina e shqiptarëve

  Burimi : ...</li><li><h4><a href=Kosovë: Opozita do ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese shkarkimin e kryetares së KQZ-së 18 Qershor, 2021

  GJKKPas shkarkimit nga presidentja të kryetares së KQZ-së, Valdete Daka, kreu i zyrës së BE-së në Kosovë tha, se është e rëndësishme që të ruhet pavarësia e KQZ-së para zgjedhjeve lokale këtë vit.

  Partitë politike opozitare tashmë siguruan nënshkrimet e deputetëve dhe do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese vendimin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, për shkarkimin e kryetares së KQZ-së, ...

 • Kurti: Nuk mund të ketë asociacion komunash mbi baza etnike

  17 Qershor, 2021

  AlbinAlbin Kurti i përgjigjet ambasadorit amerikan në Kosovë, Philip Kosnet, i cili u shpreh, se Kosova e ka detyrim të themelojë Asociacionin e Komunave Serbe. Kosova nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike, thotë Kurti.

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi sërish se nuk mund të ketë Asociacion të komunave mbi baza etnike dhe sipas tij kjo është përcaktuar ...

 • Kurti: Nuk mund të ketë asociacion komunash me bazë etnike

  17 Qershor, 2021

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të enjten se nuk mund të ketë Asociacion komunash mbi baza etnike, sepse një mekanizëm i tillë është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

  Komentet e kryeministrit Kurti pasuan deklaratën e ambasadorit amerikan në Prishtinë Philip Kosnett, se Kosova e ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  “Nuk mendoj që është ...

 • EDHE NJË RAST TJETËR ME VARIANTIN AFRIKAN TË COVID-19 NË KOSOVË

  8 Qershor, 2021

  IKSHPNë Kosovë është konfirmuar edhe një rast me variantin afrikan COVID-19, njofton Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK).

  Nga IKShPK kanë njoftuar se pacienti është duke u hospitalizuar në Klinikën Infektive.

  Komunikata e plotë e IKShPK-së:

  Në laboratoret e Mikrobiologjisë të IKSHPK, në baza ditore testohen mesatarisht mijëra mostra në ditë. Nga mostrat e testuara në SARS-CoV-2, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"