LAJMET NGA KOSOVA

 • SHBA: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga veprimet që mund të çojnë në dhunë

  7 Nentor, 2022

  usaShtetet e Bashkuara u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë të zgjedhin rrugën e bisedimeve dhe të përmbahen nga veprimet që do të çonin në dhunë dhe përplasje.

   

  Një zëdhënës i ambasadës amerikanë në Prishtinë tha të dielën se Shtetet e Bashkuara pajtohen me Bashkimin Evropian se zhvillimet e fundit rreth marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë shqetësuese dhe vënë në ...

 • Serbët protestojnë në veriun e Kosovë

  7 Nentor, 2022

  protesta serbetTë dielën në veriun e Kosovës u mbajtën protesta të organizuara nga Lista Serbe, subjekti kryesor politik serb, një ditë pas vendimit të kësaj liste për t’u tërhequr nga institucionet e vendit. Vendimi pasoi mospajtimet rreth vendimit të autoriteteve të Kosovës për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.

  Përfaqësuesit politikë të serbëve akuzuan qeverinë e Kosovës ...

 • Përfundon e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut

  6 Nentor, 2022

  protesta(E plotësuar, ora 13:05)  Ka përfunduar e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut. Në këtë protestë kanë mbajtur fjalime liderët politik të serbëve të Kosovës, të cilët kanë dhënë dorëheqje nga pozita e tyre. Po ashtu në protestë ka folur edhe ish-komandanti i Policisë në veri, Nenad Gjuriq.

   

  Goran Rakiq, në fjalimin e tij, ka thënë se nuk ...

 • Kosovë: Serbët largohen nga institucionet, policët serbë në veri dorëhiqen

  6 Nentor, 2022

  polic serb mitroviceNë veri të Kosovës vazhdon të përshkallëzohet mosmarrëveshja për vendosjen e targave. Shumë zyrtarë të pakicës serbe dhanë dorëheqjen.

   

  Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve të Kosovës që ka 10 deputetë në Kuvendin e Kosovës vendosi që të largohet nga institucionet qendrore të Kosovës si dhe nga komunat në veri të vendit. Këtë vendim lista Srpska e mori ...

 • Zv/sekretari i NATO-s: Të gatshëm të ndërhyjmë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  Zëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea GeoanaZëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana tha të shtunën se forcat e KFOR-it janë të gatshme të ndërhyjnë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës. Komentet pasojnë vendimin e përfaqësuesve politike të serbëve në Kosovë për t’u larguar nga të gjitha institucionet e vendit.

   

  Në një postim në Twitter zoti Geona ...

 • Serbët vendosin të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  SerbetLista Serbe, subjekti kryesor i serbëve të Kosovës njoftoi të shtunën se ka vendosur të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të asaj që e cilësuan moszbatim i marrëveshjeve të Brukselit nga autoritetet në Prishtinë.

   

  Vendimi i serbëve të Kosovës për t’u larguar nga institucionet pasoi mospajtimin e tyre me fillimin e zbatimit të vendimit të qeverisë ...

 • Cili është plani që po aplikohet nga Serbia në veri të Mitrovicës ? Si po kolonizohet zona ? Kamerat e fshehta hyjnë në brendësi të strukturave paralele !

  6 Nentor, 2022

  Marin Mema

 • Dronë mbi Serbi – Integrimi rajonal në Berlin

  4 Nentor, 2022

  Samiti Ballkani Perendimor - BE në kuadër të Procesit të BerlinitMe tri marrëveshje për mobilitetin Procesi i Berlinit ka arritur një sukses në bisedime për vendet e Ballkanit Perëndimor. Një fitore edhe për afrimin mes Serbisë dhe Kosovës, mendon Adelheid Feilcke.

   

  Serbia vendos forcat e saj të armatosura në gatishnmëri të lartë, sepse në zonën kufitare kosovaro-serbe janë parë gjoja dronë mbi kompekset ushtarake. Dhe kjo në momentin, që Kosova qëndron kokëfortë ...

 • Scholz: Procesi i normalizimit Kosovë- Serbi duhet të përshpejtohet

  3 Nentor, 2022

  Procesi i berlinitKancelari gjerman, Olaf Scholz, tha të enjten se procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet dhe se është koha që të marrin fund konfliktet rajonale në Ballkanin Perëndimor.

   

  Ai i bëri këto komente në hapje të takimit të Procesit të Berlinit, duke theksuar se Evropa mund të jetë e plotë vetëm me integrimin ...

 • Policët serbë në veriun e Kosovës refuzojnë zbatimin e vendimit për targat e makinave

  3 Nentor, 2022

  policia mitroviceDrejtori i policisë për rajonin e veriut të Kosovës, Nenad Gjuriç, tha të mërkurën se vartësit e tij nuk do të zbatojnë vendimin e qeverisë për lëshimin e letrave paralajmëruese për qytetarët që përdorin makinat me targa të lëshuara nga Serbia, ndërsa akuzoi drejtorinë e policisë në Prishtinë për trysni ndaj pjesëtarëve serbë të policisë.

   

  Komentet e tij pasuan ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"