LAJMET NGA KOSOVA

 • MPJ gjermane kërkon nga Kosova dhe Serbia që t’i lënë provokimet

  29 Shtator, 2021

  Berlin | Auswärtiges AmtNisur nga situata e tensionuar në kufirin Kosovë-Serbi, ministria e Jashtme të Gjermanisë ka bërë thirrje për uljen e tensioneve dhe kthimin në tryezën e bisedimeve.

  Ministria e Jashtme e Gjermanisë i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të punojnë për çtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Në një prononcim për Deutsche Wellen, ministria e Jashtme në Berlin ...

 • SITUATA NË VERI, KOSOVA DHE SERBIA TAKOHEN SOT NË BRUKSEL

  29 Shtator, 2021

  flamujDelegacioni i Kosovës dhe ai i Serbisë do të takohen sot në Bruksel në kuadër të procesit dialogut, në kohën kur tensionet në veri janë ngritur pas reciprocitetit për targat e automjeteve.

  Zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano në një përgjigje për KosovaPress ka konfirmuar takimin duke thënë se do të mbështesin Kosovën dhe Serbinë për ...

 • BE: Të mërkuren pritet të ketë takim Kosovë-Serbi për uljen e tensioneve

  28 Shtator, 2021

  Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë se të mërkuren në Bruksel pritet të mbahet një takim i shefave të grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

  Një zëdhënës i ambasadës amerikane tha se pjesë e diskutimeve pritet të ...

 • Kosova dhe Serbia takohen të mërkurën në Bruksel – i pranishëm pritet të jetë edhe Gabriel Escobar

  27 Shtator, 2021

  Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë se të mërkurën në Bruksel pritet të mbahet një takim i shefave të grupeve negociatore të Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç, për të diskutuar rrugëdaljen nga situata e krijuar pas vendimit të Kosovës për të zbatuar masën e reciprocitetit për targat e makinave me Serbinë.

  Një zëdhënës i ambasadës amerikane tha se në takim pritet të marrë ...

 • Konferenca e përbashkët me Ramën/ Albin Kurti tregon çfarë kanë biseduar: Ramë dakord që…

  27 Shtator, 2021

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama janë duke mbajtur një konferencë të përbashkët, në Prishtinë.

  Kurti: Jam i nderuar me vizitën e Ramës dhe kabinetit të tij në fillim të mandatit të ri, duke e uruar edhe një herë duke i uruar mandat sa më të arritur. Mandatet, të dyja qeveritë i kemi ...

 • BE-ja kërkon largimin e policisë së posaçme dhe barrikadave në veriun e Kosovës- paralajmëron takim negociatorësh

  26 Shtator, 2021

  Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, u bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës që të ulin tensionet në terren duke tërhequr menjëherë njësitë e posaçme të policisë dhe hequr barrikadat, ndërsa paralajmëroi një takim në Bruiksel të negociatorëve të të dyja palëve, në ditët në vijim.

  Zoti Borrell tha nëpërmjet një komunikate se janë të papranueshme provokimet e mëtejme dhe veprimet që ...

 • Incidente në veri të Kosovës – Digjen e sulmohen qendrat e regjistrimit civil në Zubin Potok dhe Zveçan.

  25 Shtator, 2021

  Kosovo Jarinje | Polizeiaufgebot an der Kosovo- serbischen GrenzeKosovë: Është djegur qendra e regjistrimit të automjeteve në Zubin Potok dhe është sulmuar me granata qendra e regjistrimit  civil në Zveçan. Pasoja në njerëz nuk ka.

  Dy sulme të ndara ndodhën paraditën e së shtunës (25.09) në veri të  Kosovës përkatësisht në komunat e banuara me shumicë serbe ...

 • Sulmohen qendrat e regjistrimit të makinave në veriun e Kosovës

  25 Shtator, 2021

  Autoritetet e rendit në Kosovë njoftuan sot se në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës, është djegur Qendra e Regjistrimit të Automjeteve në ndërtesën e e komunës së Zubin Potokut, ndërsa në një tjetër qendër të tillë në komunën e Zveçanit janë hedhur bomba, që nuk kanë shpërthyer.

  Policia tha se po kryen hetime dhe ende nuk ka ndonjë të arrestuar lidhur me ...

 • NATO REAGON PAS SITUATËS SË KRIJUAR NË VERI, MESAZH KOSOVËS DHE SERBISË

  24 Shtator, 2021

  Oana LungescuNATO ka bërë thirrje për shtensionim të menjëhershëm të situatës në veri të Kosovës.

  Në një reagim në twitter të zëdhënëses së NATO-së, Oana Lungescu, thuhet se NATO bën thirrje që Beogradi dhe Prishtina të tregojnë përmbajtje dhe të shmangin çfarëdo vendimi të një anshëm dhe të kthehen në dialog.

  “Mandati i KFOR-it mbetet për të siguruar një ambient të ...

 • Shtetet e Bashkuara kërkojnë uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës

  23 Shtator, 2021

  Diplomacia amerikane bëri thirrje të enjten sërish për uljen e menjëhershme të tensioneve në veriun e Kosovës, kur për të katërtën ditë më radhë grupe qytetarësh serbë po mbajnë të bllokuara rrugët kryesore, në shenjë protestë ndaj zbatimit të masave të reciprocitetit me Serbinë për targat e makinave.

  I ngarkuari me punë në ambasadën amerikane në Prishtinë Nicholas Giacobbe, tha se është takuar sot me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"