LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Serbët largohen nga institucionet, policët serbë në veri dorëhiqen

  6 Nentor, 2022

  polic serb mitroviceNë veri të Kosovës vazhdon të përshkallëzohet mosmarrëveshja për vendosjen e targave. Shumë zyrtarë të pakicës serbe dhanë dorëheqjen.

   

  Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve të Kosovës që ka 10 deputetë në Kuvendin e Kosovës vendosi që të largohet nga institucionet qendrore të Kosovës si dhe nga komunat në veri të vendit. Këtë vendim lista Srpska e mori ...

 • Zv/sekretari i NATO-s: Të gatshëm të ndërhyjmë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  Zëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea GeoanaZëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana tha të shtunën se forcat e KFOR-it janë të gatshme të ndërhyjnë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës. Komentet pasojnë vendimin e përfaqësuesve politike të serbëve në Kosovë për t’u larguar nga të gjitha institucionet e vendit.

   

  Në një postim në Twitter zoti Geona ...

 • Serbët vendosin të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  SerbetLista Serbe, subjekti kryesor i serbëve të Kosovës njoftoi të shtunën se ka vendosur të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të asaj që e cilësuan moszbatim i marrëveshjeve të Brukselit nga autoritetet në Prishtinë.

   

  Vendimi i serbëve të Kosovës për t’u larguar nga institucionet pasoi mospajtimin e tyre me fillimin e zbatimit të vendimit të qeverisë ...

 • Cili është plani që po aplikohet nga Serbia në veri të Mitrovicës ? Si po kolonizohet zona ? Kamerat e fshehta hyjnë në brendësi të strukturave paralele !

  6 Nentor, 2022

  Marin Mema

 • Dronë mbi Serbi – Integrimi rajonal në Berlin

  4 Nentor, 2022

  Samiti Ballkani Perendimor - BE në kuadër të Procesit të BerlinitMe tri marrëveshje për mobilitetin Procesi i Berlinit ka arritur një sukses në bisedime për vendet e Ballkanit Perëndimor. Një fitore edhe për afrimin mes Serbisë dhe Kosovës, mendon Adelheid Feilcke.

   

  Serbia vendos forcat e saj të armatosura në gatishnmëri të lartë, sepse në zonën kufitare kosovaro-serbe janë parë gjoja dronë mbi kompekset ushtarake. Dhe kjo në momentin, që Kosova qëndron kokëfortë ...

 • Scholz: Procesi i normalizimit Kosovë- Serbi duhet të përshpejtohet

  3 Nentor, 2022

  Procesi i berlinitKancelari gjerman, Olaf Scholz, tha të enjten se procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet dhe se është koha që të marrin fund konfliktet rajonale në Ballkanin Perëndimor.

   

  Ai i bëri këto komente në hapje të takimit të Procesit të Berlinit, duke theksuar se Evropa mund të jetë e plotë vetëm me integrimin ...

 • Policët serbë në veriun e Kosovës refuzojnë zbatimin e vendimit për targat e makinave

  3 Nentor, 2022

  policia mitroviceDrejtori i policisë për rajonin e veriut të Kosovës, Nenad Gjuriç, tha të mërkurën se vartësit e tij nuk do të zbatojnë vendimin e qeverisë për lëshimin e letrave paralajmëruese për qytetarët që përdorin makinat me targa të lëshuara nga Serbia, ndërsa akuzoi drejtorinë e policisë në Prishtinë për trysni ndaj pjesëtarëve serbë të policisë.

   

  Komentet e tij pasuan ...

 • Gjermania: Statusi i Kosovës të mos jetë më “mollë sherri” në rajon

  2 Nentor, 2022

  Vucic Scholz AlbinNga samiti në Berlin pritet nënshkrimi i marrëveshjeve, fonde për reformimin energjisë në rajon, por edhe mesazhe të qarta.

   

  “Kthesa epokale”, togfjalëshi i preferuar i kancelarit gjerman Olaf Scholz, ka hyrë edhe në zhargonin e Procesit të Berlinit. Qarqe qeveritare nga Berlini thanë të martën se tashmë ka ardhur “momenti i së vërtetës” për të gjitha vendet e ...

 • Serbia thotë se dronët vëzhguan trupat e saj afër kufirit me Kosovën – Prishtina i cilëson pretekst për destabilizim

  2 Nentor, 2022

  ks srAutoritetet serbe thanë se kanë ngritur të martën avionët ushtarak pasi, siç u tha, dronë vëzhgues u panë në afërsi të kufirit të Serbisë me Kosovën, ndërsa autoritetet në Prishtinë i cilësuan pretendime të pavërteta që kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës.

   

  Kryeministrja serbë, Ana Bërnabiç i tha Radiotelevizionit të Serbisë se “fluturake pa pilot kanë vëzhguar dhe regjistruar ...

 • E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berlinit

  1 Nentor, 2022

  West BalkanGjithçka është gati. Në takimin që mbahet në kuadër të Procesit të Berlinit me 3 nëntor, do të marrin pjesë liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

   

  Ata do të priten nga kancelari i Gjermanisë, Olaf Szholz, i cili megjithatë, nuk do të jetë i vetëm.

  Prezent do të jetë edhe sllovaku Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për Ballkanin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"