LAJMET NGA KOSOVA

 • Borell: Në këtë moment kritik, paqja dhe stabiliteti janë thelbësor

  11 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicPër takimin në Paris ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe shefit të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri,Josep Borell, ka reaguar edhe ky i fundit. Përmes një njoftimi në Twitter, Borell thotë se në Paris ka pasur takime intensive me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, për dialogun e lehtësuar nga BE dhe ...

 • Osmani: Përafrimi me agresorin kurrë nuk sjellë paqe

  11 Nentor, 2022

  OsmaniE tërë infrastruktura e sigurisë e kontinentit tonë është e kërcënuar për shkak të luftës së paprovokuar e të paarsyeshme të Rusisë ndaj Ukrainës. Kështu ka theksuar presidentja e vendit, Vjosa Osmani, gjatë adresimit të saj në “Forumin e Paqes” në Paris.

   

  Ajo gjatë këtij paneli ka thënë se e përfaqëson një shtet, i cili ka qenë viktimë e gjenocidit ...

 • Kurti: Serbia të distancohet nga politika e Millosheviqit dhe e Putinit

  11 Nentor, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, derisa iu ka drejtuar Forumit të Paqes në Paris, tha se Kosova ka filluar normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë 11 vjet më parë, ndërkaq edhe pas 11 vjetësh raportet nuk janë më të mira dhe, sipas tij, ka një arsye të qartë për këtë.

  Në këtë diskutim në Forumin për Paqe në Paris, kreu qeveritar ...

 • Parisi nuk i bëri bashkë Kurtin e Vuçiçin

  11 Nentor, 2022

  Borel Kurti Borel VucicKryeministri Albin Kurti tha se Kosova dëshiron marrëdhënie të mira dhe paqësore me Serbinë dhe është e gatshme që të zgjasë dorën e pajtimit përkundër krimeve të kryera në të kaluarën, por nuk do të bëjë lëshime që do të thellonin ndarjet në vija etnike.

   

  Ai i bëri këto komente në Forumin e Paqes të Parisit përgjatë ...

 • Kryeministri Albin Kurti u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

  11 Nentor, 2022

  Kryeministri Albin Kurti, i cili po qëndron në Francë për të marrë pjesë në Forumin e Paqes në Paris, para fillimit të forumit, u takua me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

   

  Sipas njoftimit të Qeverisë tema qendrore të takimit ishin dinamizimi i dialogut Kosovë-Serbi, zbatimi i vendimit ...

 • Pala kosovare: Propozimi franko-gjerman është bazë e mirë për diskutime

  11 Nentor, 2022

  vjosa Kurti MacronUdhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, në Paris patën takime të ndara me Presidentin e Francës Emannuel Macron, për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe planin për arritjen e një marrëveshje Kosovë-Serbi.

   

  Dy udhëheqësit më të lartë të Kosovës, Presidentja Vjosa Osmani-Sadriu dhe kryeministri Albin Kurti,  thanë se në Paris se kanë prezantuar një kornizë të  përgjithshme ...

 • Nic: Serbia po e shfrytëzon krizën për të fituar kohë

  11 Nentor, 2022

  Milan NicTërheqja e serbëve nga institucionet në Veri të Kosovës ka krijuar një situatë shumë serioze prapakthyese, thotë eksperti i Evropës Juglindore, Milan Nic në intervistë për DW.

   

  Deutsche Welle: Gjendja në Kosovë është e tensionuar. Serbët kanë dalë nga institucionet në veri të Kosovës. Çfarë mund të presim?

  Milan Nic: Mendoj se shumë gjëra ishin në rrugë të mirë në drejtim të normalizimit ...

 • Escobar: Kosova të përmbushë kërkesat për targat dhe Asociacionin e komunave me shumicë serbe

  11 Nentor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, tha se Kosova duhet të përmbushë kërkesat perëndimore për çështjen targave të makinave dhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, ndërsa Serbisë i është bërë e qartë se tërheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës është e padobishme.

   

  Në një intervistë me Zërin e Amerikës, zoti Escobar e vlerësoi mjaft ...

 • Analisti amerikan, Daniel Serwer në një intervistë për KosovaOnline ka thënë se: Kurti e di çfarë do, por duhet të jetë efikas, të mos krijojë probleme që nuk mund t’i zgjidhë vetë

  11 Nentor, 2022

  SerwerKurti pas takimit me përfaqësuesit e tri partive më të mëdha opozitare – ku Ramush Haradinaj u largua nga takimi, liderët e LDK-së dhe PDK-së kanë akuzuar kryeministrin për mungesë komunikimi me aleatët, veçanërisht me SHBA-në.

   

  KosovaOnline: Sipas jush, si është komunikimi aktual mes SHBA-së dhe Kosovës?

   

  Nuk jam i sigurtë se ka mungesë komunikimi. Kryeministri Kurti ka idetë e veta ...

 • Kurti e Vuçiq pritet të takohen në Paris

  10 Nentor, 2022

  Vucic KurtiKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha se ai është i gatshëm dhe i interesuar për dialog dhe marrëveshje me Serbinë me njohjen reciproke në qendër. SHBA i kërkon Kosovës që të themelojë Asociacionin e komunave serbe.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shkuar në Paris me ftesë të presidenti francez Emmanuel Macron për të marrë pjesë në një konferencë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"