LAJMET NGA KOSOVA

 • Osmani: ‘Drafti gjerman’ për Asociacionin është lajm i rremë

  21 Tetor, 2022

  VjosaPresidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se “drafti gjerman” për Asociacionin i prezantuar të enjten në mediet e Kosovës është lajm i rremë dhe se ai nuk ekziston e as nuk do të ekzistojë. Ajo ka thënë se do të nënshkruajë vetëm marrëveshje që janë në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.

   

  “Është ‘fake news’, nuk ...

 • Marrëveshja për Asociacionin: Çfarë është dhe çfarë mund të bëhet?

  21 Tetor, 2022

  Mitrovicën e Veriut 9 nëntor 2021Marrëveshja për formimin e një asociacioni që do t’i bashkonte dhjetë komuna që banohen me shumicë nga serbët në Kosovë, cilësohet si një ndër marrëveshjet më problematike në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

   

  E nënshkruar me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian në vitin 2013, marrëveshja nuk ka arritur të zbatohet asnjëherë.

  Më 20 ...

 • Çfarë dihet për propozimin franko-gjerman?

  21 Tetor, 2022

  Macron scholc“Nuk ka asgjë konkrete”.

  “Është joserioze ta hedhësh nga dritarja propozimin franko-gjerman”.

  “Gjithçka që vjen nga vendet evropiane duhet marrë seriozisht”.

  Këto janë vetëm disa nga deklaratat e zyrtarëve kosovarë, serbë dhe ndërkombëtarë në lidhje me të ashtuquajturin propozim franko-gjerman, i cili do të duhej të hapte rrugë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

  Rreth një muaj më parë në opinion dolën informacione ...

 • Escobar: Një marrëveshje Kosovë-Serbi është e mundshme shpejt

  20 Tetor, 2022

  Gabriel EscobarEscobar tha, se marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të arrihet shpejt. Duke marrë parasysh kontekstin e asaj që po ndodh, secili duhet të marrë përgjegjësi për të krijuar qëndrueshmëri, jo vetëm në Evropë, por edhe në rajon.

   

  I ngarkuari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar para largimit nga Kosova dhe udhëtimit drejt Serbisë, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për ...

 • Escobar: Mbështesim propozimin franko-gjerman për marrëveshjen Kosovë – Serbi

  20 Tetor, 2022

  EscobarI dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht propozimin franko-gjerman për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ndërsa nënvizoi se diplomatët evropianë thonë që kjo është çështje javësh.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë një interviste për televizionin Kanal 10 në Prishtinë, duke theksuar se çdo propozim nga shtetet evropiane për dialogun, ...

 • Arrestohet edhe një i dyshuar për vrasjen e Ivanoviqit

  20 Tetor, 2022

  IvanovicPolicia e Kosovës e ka arrestuar më 19 tetor një person të nacionalitetit serb me inicialet M.M., nën dyshimet se ka qenë anëtar i një grupi kriminal të përfshirë në vrasjen e politikanit opozitar serb nga veriu i Kosovës, Oliver Ivanoviqit.

   

  Urdhrin për arrestimin e të dyshuarit e ka dhënë Prokuroria Speciale e Kosovës.

  Oliver Ivanoviq, i cili ka udhëhequr nismën ...

 • Korporata Sfidat e Mijëvjeçarit përuron disa nga investimet në Kosovë në fushën e energjisë

  19 Tetor, 2022

  sfidat e mijevjecaritDrejtoresha ekzekutive e Korporatës amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit, Alice Albright tha të martën se qasja në burime të besueshme të energjisë është pjesë thelbësore e zbutjes së varfërisë dhe rritjes ekonomike.

   

  Ajo i bëri këto komente në Prishtinë ku mori pjesë në përurimin një projekti të financuar nga kjo korporatë për rinovimin e pesë rrokaqiejve duke siguruar shkallë ...

 • Ka përfunduar takimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani me emisarin special të SHBA-së për dialogun Kosovë – Serbi, Gabriel Escobar.

  19 Tetor, 2022

  Osmani Escobar2Pas takimit nikoqirja dhe mysafiri janë deklaruar për media.

  Osmani: Serbia nuk po implementon marrëveshjet e nënshkruara

   

  E para e vendit, Vjosa Osmani tha me Escobarin kanë diskutuar tema të ndryshme, teksa ka kritikuar Serbinë për mosimplementim të marrëveshjeve. Ajo tha se SHBA-të duhet të anghazhohen në rajon, sepse aq më shumë që angazhohen ato rezultatet janë të kapshme.

  “Historia e ...

 • Gërvalla në OKB: Serbia donte të na zhdukte nga harta

  19 Tetor, 2022

  DonikaKa përfunduar seanca e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në të cilën është prezantuar raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për punën e UNMIK-ut.

   

  Gërvalla në OKB: Babi im është vrarë nga Serbia

  Zëvendëskryeministrja e Kosovës, njëherit ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla, para se të përfundojë seanca iu kundërpërgjigj, ministrit të ...

 • Lajçak në Beograd, energjia dhe targat temë diskutimi

  17 Tetor, 2022

  Lajcak VucicPas vizitës në Prishtinë javën e kaluar, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, po qëndron në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Çështja e energjisë dhe targave, thuhet se do të jetë tema e diskutimit.

   

  Lajçak javën e kaluar ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ndërsa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"