LAJMET NGA KOSOVA

 • NATO dhe ekspertët i druhen mundësisë për tensione në veri

  23 Shtator, 2022

  Aksioni i Policisë së Kosovës në veri të vendit në shtator 2021Krerë të lartë të forcave paqeruajtëse të NATO-s nuk e përjashtojnë mundësinë e tensioneve në veri të Kosovës kur të skadojë afati i regjistrimit të makinave me targa serbe më 31 tetor. Në Kosovë thonë se situata mund të tensionohet në veri të Kosovës, nëse nuk ka pajtim ...

 • Kurti: Marrëdhëniet me Serbinë normalizohen me njohje të ndërsjellë

  22 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të mërkurën se marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mbeten jonormale dhe ato duhet të normalizohen përmes njohjes të ndërsjellë, ndërsa refuzoi të komentojë dokumentet siç tha, pa autorë, lidhur me mënyrën se si mund të arrihet marrëveshja me Serbinë.

   

  Gjatë fundjavës mediet lokale transmetuan një shkrim të gazetës në internet Albanian Post që pohonte ...

 • Osmani takoi zyrtarët e lartë amerikanë: Serbia t`i zbatojë obligimet e saj

  21 Shtator, 2022

  Osmani Escobar CholletPresidentja e Republikës së Kosovës, në kuadër të vizitës në New York, është takuar me këshilltarin në Departamentit Amerikan të Shtetit, z. Derek Chollet dhe të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

  Në takim me zyrtarët e lartë amerikanë, Presidentja Osmani ka diskutuar për zhvillimet e fundit në rajon dhe më gjerë si dhe bashkëpunimin e mëtejm ...

 • BE përfshin Ballkanin në zbutjen e pasojave të luftës në Ukrainë

  21 Shtator, 2022

  6 lider ballkanKreu i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell, u premtoi liderëve të Ballkanit Perëndimor në një takim në Nju Jork, se BE-ja do të ndihmojë për të rritur sigurinë energjetike dhe për të adresuar kërcënimet hibride.

   

  Takimi i gjashtë liderëve të Ballkanit Perëndimor me kreun e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell u zhvillua ...

 • Kurti në CNN: Serbia refuzon t’i pranojë krimet e luftës në Kosovë

  21 Shtator, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për CNN International me gazetaren Christiane Amanpour, ka folur për gjendjen e sigurisë në Ballkan dhe raportet e brishta të Kosovës me Serbinë.

   

  Ai ka shtuar se edhe pse Kosova nuk është pjesë e NATO-s, trupat e saj janë të pranishme në Kosovë.

  “Serbia refuzon t’i pranojë krimet e kryera gjatë luftës në ...

 • A2: Plan për vrasjen e Albin Kurtit, i dyshuari ekspert në përdorimin e snajperit

  19 Shtator, 2022

  albin-kurti-ne-tiraneNë vitin 2021, Njësia Kundër Terrorizmit në Kosovë ka zbuluar një plan për të vrarë kryeministrin Albin Kurti dhe dy persona të tjerë nga një shtetas nga Shqipëria.

   

  Të paktën kështu rezulton në një dokument të bërë publik, këtë të hënë, nga hakerat, i cili dyshohet se është marrë nga emaili i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit në ...

 • Gjermania, Franca e Polonia, kërkesë për marrëveshje Kosovë-Serbi

  16 Shtator, 2022

  hartaNë një deklaratë të përbashkët të publikuar nga tri shtetet e Bashkimit Evropian, Franca,Gjermania e Polonia, kërkohet që bisedimet Kosovë-Serbi, të përfundojnë me marrëveshje gjithëpërfshirëse. Këto tri shtete që përbëjnë edhe të ashtuquajturin “Trekëndëshi i Weimarit”, nxorën sot këtë deklaratë, në të cilën përfshijnë edhe çështje të tjera në Evropë. Sa i përket Kosovës në mënyrë të drejtpërdrejtë kërkohet ...

 • Lajçak viziton Prishtinën për të nxitur përparim në dialogun me Serbinë

  16 Shtator, 2022

  Lajcak KurtiI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha të enjten në Prishtinë se është duke punuar që të nxis përparim në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve ndërsa shpreson për një takim të shpejtë në nivelin e lartë politikë.

   

  Zoti Lajçak i bëri këto komente gjatë një vizite të paparalajmëruar në Prishtinë ku ...

 • Sarrazin: Kosova të flasë për Asociacionin e Komunave Serbe

  15 Shtator, 2022

  I dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor Manuel SarrazinI dërguari special i qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin vizitoi Beogradin dhe Prishtinën për të rikonfirmuar përkushtimin e qeverisë gjermane për dialogun Kosovë-Serbi dhe Procesin e Berlinit.

   

  Marrëveshjet e arritura deri tani në dialogun Kosovë Serbi duhet të zbatohen, ka kërkuar i dërguari special i qeverisë gjermane për ...

 • Kosova përballet me sulme kibernetike

  15 Shtator, 2022

  sulme kiberAutoritetet në Kosovë thanë të mërkuren se ditëve të fundit janë përballur me sulme kibernetike që kanë pasur në shënjestër institucionet e vendit duke shkaktuar pengesa në qasje të shërbimeve. Për t’u përballur me këto sulme, qeveria e Kosovës miratoi sot projektligjin për themelimin e Agjencisë për Siguri Kibernetike që synon të luajë rolin kryesor në bashkërendimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"