LAJMET NGA KOSOVA

 • Furnizimi i Serbisë me armatim nga Kina mund të kërcënojë paqen në rajon

  14 Prill, 2022

  Aeroplani kinez armeEkspertët e sigurisë në Kosovë thonë se furnizimi i Serbisë me armatim nga Kina mund të kërcënojë paqen e brishtë në rajon.

  Eksperti Drizan Shala, tha për Radio Kosovën se që nga janari i këtij viti deri në muajin mars, Serbia ka zhvilluar 25 aktivitete ushtarake në territorin e saj. Sipas tij, kjo tregon që Serbia ka për ...

 • DASH për Kosovën: Vazhdon mosndëshkimi i korrupsionit

  13 Prill, 2022

  Departament of State Në raportin për të drejtat e njeriut në botë në vitin 2021, Departamenti i Shtetit tha se në Kosovë çështjet e rëndësishme të këtyre të drejtave përfshinin raporte të besueshme për: kufizime serioze në lirinë e shprehjes dhe medias, duke përfshirë dhunën ose kërcënimet për dhunë gazetarëve; korrupsionin serioz qeveritar dhe mosndëshkimin dhe krimet që përfshijnë dhunën ...

 • Dick Marty: Serbët duan të më vrasin dhe të fajësojnë shqiptarët/ Kosova kërkon hetim

  12 Prill, 2022

  Dick MartyAutoritetet e Kosovës do të bashkëpunojnë me shtetin e Zvicrës për të kuptuar më shumë rreth pretendimeve të ish-raportuesit të Këshillit të Evropës, Dick Marty, se strukturat serbe të sigurisë kanë planifikuar vrasjen e tij.

  Ish-Senatori zviceran, ka hetuar krimet e supozuara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë, në periudhën janar 1998 – dhjetor ...

 • Ish i dërguari i KE-së, Dick Marty pohon të jetë kërcënuar nga shërbimet serbe

  12 Prill, 2022

  Dick-MartyAgjencia Serbe e Zbulimit, BIA, hodhi poshtë të hënën raportimet e mediave zvicerane se ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, është kërcënuar nga “elementë radikalë të shërbimeve serbe të zbulimit”.

  Në një intervistë me televizionin publik të Zvicrës, zoti Marty, pretendimet e të cilit çuan në ngritjen e Gjykatës së Posaçme të Kosovës me seli në Hagë, tha se ...

 • Kurti: Serbia bëri spastrim etnik administrativ të heshtur në Luginë

  11 Prill, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti bashkë me ministrin e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu priti në takim përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc.

  Në këtë takim morën pjesë, kryetarja e Komunës së Preshevës, Ardita Sinani, kryetari i Komunës së Bujanocit, Nagip Arifi, rkyetari i Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi, kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi ...

 • Shqiptarët me konstatime, Serbia me veprime: Kina me dërgesë gjysmë të fshehtë të raketave në Serbi

  11 Prill, 2022

  kina raketa per serbineSerbia, një aleate e Rusisë, mori këtë fundjave një sistem të sofistikuar kundërajror kinez në një operacion gjysmë të fshehtë, mes shqetësimeve perëndimore se një grumbullim i armëve në Ballkan në kohën e luftës në Ukrainë, mund të kërcënojë paqen e brishtë në rajon.

  Mediat dhe ekspertët ushtarakë thanë të dielën se gjashtë avionë transportues të Forcave ...

 • Prishtina akuzon Serbinë: Spastrim etnik i Luginës së Preshevës

  7 Prill, 2022

  BujanovciPrishtina zyrtare fajëson Serbinë se pjesëmarrja e ulët e shqiptarëve të Luginës në zgjedhjet serbe lidhet me pasivizimin e adresave të shqiptarëve në jug të Serbisë.

  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i ka kërkuar komunitetit ndërkombëtar që të reagojë ndaj Serbisë për shkak të “pasivizimit të adresave nga Serbia të shqiptarëve në Luginën e Preshëvës”, e cila pasoi me pjesëmarrje ...

 • Simboli ‘Z’, kudo në Mitrovicë të Veriut

  7 Prill, 2022

  Mitrovica serbet

  Dragani nga Mitrovica e Veriut, një komunë me shumicë serbe që gjendet në veri të Kosovës, thotë se nuk guxon të shprehë publikisht mendimin e tij për përdorimin dhe promovimin e simbolit ‘Z’ në qytetin e tij.

  Në Rusi, shkronja ‘Z’ përdoret si simbol i pushtimit ushtarak në Ukrainë, vizatohet ose ngjitet në makina civile dhe bilborde, ...

 • OKB: Kosova në prill në agjendën e Këshilli të Sigurimit

  5 Prill, 2022

  okbKëshilli i Sigurimit të OKB diskuton më 20 prill për Kosovën. Në takimin e parë të këtij viti, shefja e re e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, do të informojë për zhvillimet e fundit në Kosovë.

   

  Në seancën përkatëse pritet të marrin pjesë si Serbia ashtu dhe Kosova. Shqipëria është që prej janarit 2022 anëtare e Këshillit e Sigurimit (KS) dhe Kosova ...

 • Kosovë: Dita Ndërkombëtare e Verifikimit të Fakteve

  5 Prill, 2022

  Dita Ndërkombëtare e Verifikimit të Fakteve

  Në Prishtinë përfaqësues organizatash mediatike thanë se lufta ndaj lajmeve të rreme është punë sfiduese, posaçërisht në kohë lufte siç është ajo në Ukrainë, ku Rusia krahas agresionit ushtarak po vazhdon propagandën e saj. Këto komente u bënë gjatë një debati mbi ndikimin e lajmeve të rreme në shoqëri, organizuar me rastin e Ditës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"