LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 2291mostrave kemi 249 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 274 të shëruar!

  7 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 249 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 95 raste, Fushë-Kosovë 21 ...
 • IKShPK: prej 2534 mostrave kemi 321 raste pozitive, 1 të vdekur dhe 313 të shëruar!

  6 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.534 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 321 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 122 raste, Prizren 37 ...
 • Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

  6 Shkurt, 2021

  Flamujt Izrael dhe KosoveGjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë a fatit të “Palestinës”.
  Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh. Përkundrazi, janë palestinezët që duhet t’i kërkojnë falje Kosovës për mbështetjen e tyre të panevojshme dhe të pamoralshme për Millosheviqin dhe nacionalizmin zjarrvënës serb në Ballkan.
  Nga lista ...

 • IKShPK: prej 1951 mostrave kemi 284 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 224 të shëruar!

  5 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.951 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 112 raste, Pejë 29 raste, ...
 • IKShPK: prej 2303 mostrave kemi 318 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 214 të shëruar!

  4 Shkurt, 2021
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.303 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 318 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • IKShPK: prej 2357 mostrave kemi 341 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 207 të shëruar!

  3 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.357 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 341 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 113 raste, Prizren 57 ...
 • Kosovë: Fillon fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit

  3 Shkurt, 2021

  PrishtinaNë Kosovë fushata për zgjedhjet parlamentare që mbahen me 14 shkurt zhvillohet në kohë pandemie. 28 subjekte politike garojnë për 120 vende në parlament. Sfidë e parlamentit të ri mbetet edhe zgjedhja e presidentit.

  Në Kosovë filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet e jashtëzakonshme që mbahen me 14 shkurt. Fushata zgjedhore në Kosovë do të zgjasë vetëm 10 ditë. Në këto ...

 • Filmi “Zgjoi” nga Kosova – fitues i tri çmimeve në festivalin Sundance

  3 Shkurt, 2021

  zgjoi“Zgjoi”, një film me regji të Blerta Bashollit nga Kosova, fitoi tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të filmit, “Sundance”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Filmi i cili flet për jetën e një gruaje që mbeti e ve pas luftës në Kosovë, fitoi çmimet: filmi më i mirë, regjisorja më e mirë ...

 • BE: Nuk po i themi Kosovës çfarë të bëjë – por të rreshtohet me ne

  2 Shkurt, 2021

  USA Izrael KosovaBashkimi Evropian ritheksoi të martën qëndrimin për statusin e Jerusalemit si kryeqytet i të dyja shteteve, ndërsa keqardhjen për vendimin e Kosovës që të hap ambasadën e saj atje.

  Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, tha se vendimi i Kosovës e largon atë nga qëndrimet e Bashkimit Evropian.

  “Për BE-në çështja e Jerusalemit është diçka shumë, shumë e qartë kur ...

 • IKShPK: prej 2615 mostrave kemi 245 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 189 të shëruar!

  2 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.615 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 245 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 141 raste, Pejë 17 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"