LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti dhe Vuçiç pritet të takohen në Paris

  10 Nentor, 2022

  kurti vucicKryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pritet të takohen në Francë përgjatë punimeve të Forumit të Paqes së Parisit, në një periudhë tensionesh ndërmjet të dyja vendeve dhe trysnisë ndërkombëtare për të shmangur tensionet dhe për të punuar për një marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre.

   

  Të mërkurën në mbrëmje kryeministri Kurti në një video të ...

 • Mblidhet grupi punues i BE-së, temë edhe liberalizimi i vizave për Kosovën

  9 Nentor, 2022

  EU KSGrupi Punues i Këshillit Evropian të BE-së, mblidhet sot në Bruksel për të diskutuar çështjen e heqjes së regjimit të vizave për Kosovën. Pas një muaji nga mbledhja e fundit, Grupi Punues për vizat i Këshillit Evropian rikthehet në një mbledhje dy-ditore që mbahet më 9 dhe 10 nëntor. Deri në fund të këtij vitit procesi i liberalizmit ...

 • EULEX-i shton praninë e policisë në Kosovë pas tensioneve në veri

  9 Nentor, 2022

  EulexShefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se “në këto kohë të tensionuara në Kosovë, EULEX përmbush detyrën e tij për të garantuar stabilitet.

   

  Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit EULEX, e ka shtuar praninë në Kosovë me njësi tjera të policisë, pas largimit të serbëve të veriut nga të gjitha institucionet, përfshirë edhe ...

 • Ambasadori Delawie: Shtyrja e çështjes së targave nuk ka kuptim pa marrëveshje

  9 Nentor, 2022

  Ambasadori DelawieIsh-ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, beson se thelbi i tensionit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk janë targat, por, siç tha ai, refuzimi i autoriteteve serbe për të njohur pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, pothuajse 25 vjet pas luftës. Zoti Delawie i bëri këto komente për korrespondentin e Shërbimit Serb të Zërit të Amerikës Milan Nesic.

   

  Zëri i Amerikës: Cili ...

 • Mbaron takimi Kurti-Opozitë, deklarohet Abdixhiku i LDK-së

  9 Nentor, 2022

  Ka përfunduar takimi i ftuar nga kryeministri Albin Kurti, me liderët e partive opozitare, PDK, LDK e AAK.

   

  Ndonëse takimin e ka braktisur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili më vonë në rrjetet sociale tregoi arsyen (deklarimin e Haradinajt mund ta gjeni më poshtë në këtë lajm v.j), takimi mes kryeministrit Kurti me kryetarin e PDK-së, Memli Krasniqi dhe atë të LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka vazhduar për rreth një orë ...

 • Trajkoviq: Radoiçiq futi bandat e armatosura në veri të Kosovës

  9 Nentor, 2022

  TrajkoviqKryetarja e Lëvizjes Evropiane të serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka deklaruar se veriu i Kosovës po bëhet një zonë me rrezik të tmerrshëm, teksa sipas saj KFOR-i ‘sigurisht që nuk do të merret me punën e policisë’.

   

  Ajo në një intervistë për televizionin serb “Nova S” ka vlerësuar se EULEX-i nuk ka policë të vet të mjaftueshëm për të ...

 • Serbia përgatit përforcim financiar për serbët që braktisën institucionet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  TodicSerbët që braktisën institucionet e Kosovës, më 5 nëntor, sipas presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, “do të kenë përkujdesje”.

   

  SimicMë 6 nëntor, në një prononcim në Tv Pink, ai deklaroi se kjo do t’i kushtojë shtetit 50 deri në 60 milionë euro, por nuk ka specifikuar se për çfarë “kujdesi” ...

 • “Nëse s’nënshkruan, të djegin makinën”: Rrëfimet e punëtorëve të dorëhequr nga institucionet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  Punëtorët e Gjykatës Themelore në Mitrovicë të Veriut pasi dhanë dorëheqje më 7 nëntorNjë punonjëse e Gjykatës Themelore në Mitrovicë thotë se është detyruar të japë dorëheqje pas 20 vitesh shërbimi, pasi më 5 nëntor, në një takim me kryetarin e Listës Serbe, Goran Rakiq, është vendosur që pjesëtarët e komunitetit serb të dorëhiqen në mënyrë kolektive nga institucionet ...

 • Dorëheqje masive e serbëve nga institucioinet e Kosovës

  9 Nentor, 2022

  MitrovicaKosovë: Vazhdojnë dorëheqjet e serbëve nga institucionet qendrore dhe lokale. Për këto zhvillime, kryeministri Kurti akuzon Beogradin. Vuçiq thotë, se “populli serb në Kosovë nuk do të mbetet pa mbështetjen e Serbisë”.

   

   

  Kryeministri Kurti, po akuzon Beogradin zyrtar se ka për qëllim destabilizimin e situatës në Kosovë dhe e gjitha, kjo sipas tij, po ndodh për shkak se Vuçiqi ka ...

 • Dhjetë deputetë të Listës Serbe japin dorëheqje

  7 Nentor, 2022

  srpska listaTashmë edhe zyrtarisht me një njoftim për media nga Drejtoria për media dhe marrëdhënie me publikun e Kuvendit të Kosovës, është konfirmuar se deputetët e Listës serbe kanë dhënë dorëheqje.

   

  “Dhjetë deputetë të Listës serbe dorëzojnë dorëheqje të parevokueshme”, shkruan në njoftimin zyrtar të Kuvendit.

  “Njoftojmë se 10 deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës nga subjekti politik parlamentar Lista ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"