LAJMET NGA KOSOVA

 • Shpresa për lëvizje në dialogun Kosovë-Serbi

  18 Qershor, 2022

  Lajcak Kurti Vuscic Berlin maj 2022Pas qëndrimit të kancelarit gjerman, Olaf Scholz në Ballkan, duket se dialogu Kosovë-Serbi, pas disa vitesh ngecjeje, po rigjallërohet konkretisht. Pritet së shpejti një marrëveshje e re.

   

  Më në fund duket se do të ketë së shpejti lëvizje në dialogun Kosovë-Serbi. Pas vizitës së kancelarit gjerman, Olaf Scholz në Ballkan, duket se Kosova dhe Serbia po tregojnë ...

 • Kurti: Vetingu i domosdoshëm,edhe konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme

  18 Qershor, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, kanë mbajtur konferencë për medie në lidhje me seancën e mbajtur nga Komisioni i Venecias, ku janë votuar dy opinione ligjore të rëndësishme për Kosovën.

   

  Kurti tha se vetingu është i domosdoshëm në Kosovë, siç është edhe konfiskimi i pasurisë së pajustifikueshme. Kurti tha se vetingu i shumëpritur në ...

 • S’ka marrëveshje mes veteranëve dhe kryeministrit

  17 Qershor, 2022

  veteranet(E plotësuar: Ora: 11:49) Përfundoi pa rezultat takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe përfaqësuesve të OVL të UÇK-së.

  Pas dy orësh nga fillimi i këtij takimi,  para mediave foli Faton Klinaku, ushtrues i detyrës së kryetarit të OVL-UÇK-së.

  “Nuk u dakorduam me kryeministrin sepse ne kërkuam që të kthehet pika 3.1 e projektligjit për pagën minimale”, tha ai.

  Për këtë arsye, Klinaku ...

 • Presidentja takime me Escobar, Peach e Sarrazin, diskuton për ndikimin rus

  17 Qershor, 2022

  Vjosa EscobarPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar në takime të ndara me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara, Gabriel Escobar, të dërguarin e posaçëm të Mbretërisë së Bashkuar, Stuart Peach si dhe me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë, Manuel Sarrazin.

   

  Osmani përmes Facebook ka  shkruar se ka rifonfirmuar edhe njëherë qëndrimin se integrimi i Kosovës dhe ...

 • Kurti : Veteranët e vërtetë meritojnë kompensim më të lartë se paga minimale

  16 Qershor, 2022

  kurtiKryeministri i vendit, Albin Kurti sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës foli për pagën minimale dhe çështjen e veteranëve të luftës, ndërsa tha se nuk po shkon në Forumin e Prespës dhe së bashku me ministrin e Financave dhe kryetarin e Komisionit parlamentar për buxhet do t’i takojë përfaqësuesit e veteranëve njofton rtk.

   

  Ai para deputetëve të Kuvendit të ...

 • Veterani i drejtohet Abelard Tahirit: Mos rrej, me të ardh keq e kishe kry ma herët këtë punë

  16 Qershor, 2022

  Abelard Tahiri mos rrejShefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri u tha veteranëve që po protestojnë se nuk do të lejojnë që të vazhdohet seanca e Kuvendit pa u gjetur një zgjidhje.

   

  “Na vjen keq dhe do të jemi përkrahë jush, nuk mund të ketë seanca normale pa u zgjedh çështja juaj”, u shpreh Tahiri, shkruan Telegrafi.

  Por në momentin ...

 • Sot protestë në Prishtinë e thirrur nga OVL e UÇK-së

  16 Qershor, 2022

  veteranetOrganizatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UCK), kanë paralajmëruar për sot mbajtjen e një proteste gjithë popullore para institucioneve kryesore të shtetit, Presidencës, Kuvendit e Qeverisë.

   

  Reagimi i tyre vjen pas miratimit të projektligjit në parim të  pagës minimale. Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, miratimin e projektligjit për pagën minimale,  kanë quajtur ...

 • Protestuesit ulen para Kuvendit të Kosovës

  16 Qershor, 2022

  protesta kuvendiPjesëmarrësit në protestën e thirrur nga OVL e UÇK-së janë duke qëndruar në oborr të Kuvendit të Kosovës.

  Shumë prej tyre janë ulur përballë policisë e të tjerë janë duke qëndruar nën hije.

  Siç njoftojnë gazetaret e RTK-së, Venera Xhoxhaj e Valjeta Shala që po ndjekin nga afër këtë protestë, nga të dy anët e ndërtesës së Kuvendit, protesta po ...

 • Michel për vizat: Shtetet anëtare, veç e veç e kanë fjalën

  15 Qershor, 2022

  Michel VjosaPresidenti i  Këshillit  Evropian, Charles Michel, nga ana e tij, në konferencën e përbashkët për media me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se një takim i tillë po mbahet në këtë kohë urgjence.

  “Derisa flasim, Rusia po vazhdon të sulmojë Ukrainën. BE sapo ka miratuar edhe një paku të pestë të sanksioneve ndaj Rusisë”, tha Michel.

  Pasi falënderoi Kosovën ...

 • Çështja “Sunny Hill Festival”-Asociacioni i Komunave akuzon MAPL-në

  15 Qershor, 2022

  Sunny Hill FestivalAsociacioni i Komunave të Kosovës bën përgjegjëse Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal për zhvendosjen e festivalit “Sunny Hill” nga Prishtina në Tiranë. Asociacioni deklaron se është kjo ministri ajo që ka ndërhyrë në kompetencat dhe autonominë lokale të komunave, të cilat janë të përcaktuara me ligjet në fuqi.

   

  “Neni 6 i Ligjit për dhënien në shfrytëzim dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"