LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 3586 mostrave kemi 774 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 903 të shëruar!

  29 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.586 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 774 raste pozitive. Rastet ...
 • Intensifikim përpjekjesh për takimin Kurti-Vuçiq

  28 Mars, 2021

  Albin Kurti & Aleksandër VucicI ngarkuari i BE për dialogun, Miroslav Lajçak thotë se shpejt mund të ketë takim ndërmjet Albin Kurtit e Aleksandër Vuçiqit. Beogradi reagoi ashpër pas deklaratave të Kurtit për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe

  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti zhvilloi një bisedë telefonike me të ngarkuarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi Mirosllav Lajçak, duke ...

 • IKShPK: prej 4733 mostrave kemi 914 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 602 të shëruar!

  28 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 914 raste pozitive. Rastet ...
 • Weber: Zgjedhjet e reja nuk janë në favor të opozitës

  25 Mars, 2021

  Bodo WeberBodo Weber, bashkëpunëtor i lartë i Këshillit për Politika të Demokratizimit në Berlin

  Fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje është e pashembullt në Kosovë dhe nëse ky vend nuk përballet sërish me zgjedhje, kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka shumë punë para vetes.

  Por, edhe nëse zgjedhjet mbahen, për shkak të mospajtimeve eventuale ...

 • Pa doreza – Donika Gërvalla, ministrja e jashtme e Kosovës

  25 Mars, 2021

  Donika Gërvalla SchwarzMinistrja e re e Kosovës Donika Gërvalla personifikon në biografinë e saj një pjesë shumë të madhe të historisë së shqiptarëve në këto pesë dekada. Cilësia e saj më e çmuar. Guximi për të thënë të vërtetën.

  “Kush nuk e di nga vjen, nuk mund ta dijë se për ku është nisur“. Me këto fjalë, të huazuara nga ...

 • Presidenti turk i kërkon Kosovës rishqyrtimin e vendosjes së ambasadës në Jerusalem

  25 Mars, 2021

  ErdoganPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, i kërkoi sërish Kosovës rishqyrtimin e vendimit për hapjen e ambasadës në Jerusalem.

  Kërkesa e tij ishte pjesë e urimit për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, i cili të hënën u zgjodh për herë të dytë në këtë post.

  Në letrën e presidentit Erdogan thuhet se “Turqia, si gjithmonë, edhe në periudhën e ardhshme, do ...

 • IKShPK: prej 4133 mostrave kemi 836 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 700 të shëruar!

  25 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.133 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 836 raste pozitive. Rastet ...
 • Media gjermanofone: Albin Kurti nuk do të jetë partner komod për europianët

  24 Mars, 2021

  shypi gjermanRizgjedhjen e Albin Kurtit kryeministër, shtypi gjermanofon e sheh si “shpresë” për gjeneratën e re, por ai thekson edhe sfidën tjetër, pritshmëritë e mëdha ndaj Abin Kurtit që premtim kryesor ka punën e drejtësinë.

  Gazeta “Neue Zürcher Zeitung” në analizë të saj të mërkurën (24.03) me titullin “Shpresëdhënësi i Kosovës merr detyrën” shkruan, se gati në të njëjtën ditë ...

 • IKShPK: prej 3634 mostrave kemi 781 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 764 të shëruar!

  24 Mars, 2021
  kujdes
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Kurti ka ndryshuar retorikën sa i përket Shqipërisë së Madhe

  23 Mars, 2021

  Kurti 2E ardhmja e Serbisë dhe e Kosovës është dialogu dhe njohja mes këtyre shteteve. Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel e sheh veten edhe si “lobistja e Kosovës në Evropë”.

  “Nëse Kosova nuk dëshiron të humbasë perspektivën e saj evropiane, dialogu me Serbinë duhet të jetë prapë në listën e prioriteteve të Albin Kurtit dhe qeverisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"