LAJMET NGA KOSOVA

 • Policët serbë në veri, dorëzojnë armët, uniformën dhe mbesin të papunë

  7 Nentor, 2022

  policiaDy ditë më parë ishin të veshur me uniformë të policisë. Por tani, të veshur me rroba civile, ish pjesëtarët e Policisë së Kosovës nga komnuniteti serb, në veri të vendit, po shkojnë një nga një në stacionin policor në Mitrovicën e Veriut.

   

  Siç shihet edhe në fotografitë e shkrepura nga gazetari i RTK-së, Hysni Demaku, ata me vete kanë ...

 • “Epidemia” e ikjes, psikologët: Pakënaqësia dhe pasiguria po përzënë shqiptarët

  7 Nentor, 2022

  IK“Do iki”, epidemia që ka mbërthyer të madh e të vogël. Pakënaqësia dhe pasiguria, në themel të psikologjisë së turmës.

   

  Emigracion ka pasur dhe do të ketë në çdo kohë, në gati gjithë botën, por largimi në përmasat e një “epidemie” i shqiptarëve, janë gati 700 mijë në më shumë se 10 vjet, ikja më çdo kusht nga vendi, ka ...

 • Kosovë: Reagojnë BE, NATO dhe KFOR-i

  7 Nentor, 2022

  Josep BorrellShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell kërkoi që serbët të kthehen në institucione dhe Kosova të zgjasë afatin për targat dhe të themelojë Asociacionin.

   

  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Josep Borrell u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit “që të përmbahen nga çdo veprim i njëanshëm që mund të çojë në ...

 • SHBA: Kosova dhe Serbia të përmbahen nga veprimet që mund të çojnë në dhunë

  7 Nentor, 2022

  usaShtetet e Bashkuara u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë të zgjedhin rrugën e bisedimeve dhe të përmbahen nga veprimet që do të çonin në dhunë dhe përplasje.

   

  Një zëdhënës i ambasadës amerikanë në Prishtinë tha të dielën se Shtetet e Bashkuara pajtohen me Bashkimin Evropian se zhvillimet e fundit rreth marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë shqetësuese dhe vënë në ...

 • Serbët protestojnë në veriun e Kosovë

  7 Nentor, 2022

  protesta serbetTë dielën në veriun e Kosovës u mbajtën protesta të organizuara nga Lista Serbe, subjekti kryesor politik serb, një ditë pas vendimit të kësaj liste për t’u tërhequr nga institucionet e vendit. Vendimi pasoi mospajtimet rreth vendimit të autoriteteve të Kosovës për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia.

  Përfaqësuesit politikë të serbëve akuzuan qeverinë e Kosovës ...

 • Përfundon e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut

  6 Nentor, 2022

  protesta(E plotësuar, ora 13:05)  Ka përfunduar e qetë protesta e serbëve në Mitrovicën e Veriut. Në këtë protestë kanë mbajtur fjalime liderët politik të serbëve të Kosovës, të cilët kanë dhënë dorëheqje nga pozita e tyre. Po ashtu në protestë ka folur edhe ish-komandanti i Policisë në veri, Nenad Gjuriq.

   

  Goran Rakiq, në fjalimin e tij, ka thënë se nuk ...

 • Kosovë: Serbët largohen nga institucionet, policët serbë në veri dorëhiqen

  6 Nentor, 2022

  polic serb mitroviceNë veri të Kosovës vazhdon të përshkallëzohet mosmarrëveshja për vendosjen e targave. Shumë zyrtarë të pakicës serbe dhanë dorëheqjen.

   

  Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve të Kosovës që ka 10 deputetë në Kuvendin e Kosovës vendosi që të largohet nga institucionet qendrore të Kosovës si dhe nga komunat në veri të vendit. Këtë vendim lista Srpska e mori ...

 • Zv/sekretari i NATO-s: Të gatshëm të ndërhyjmë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  Zëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea GeoanaZëvendës sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana tha të shtunën se forcat e KFOR-it janë të gatshme të ndërhyjnë nëse rrezikohet qëndrueshmëria në veriun e Kosovës. Komentet pasojnë vendimin e përfaqësuesve politike të serbëve në Kosovë për t’u larguar nga të gjitha institucionet e vendit.

   

  Në një postim në Twitter zoti Geona ...

 • Serbët vendosin të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës

  6 Nentor, 2022

  SerbetLista Serbe, subjekti kryesor i serbëve të Kosovës njoftoi të shtunën se ka vendosur të largohen nga të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të asaj që e cilësuan moszbatim i marrëveshjeve të Brukselit nga autoritetet në Prishtinë.

   

  Vendimi i serbëve të Kosovës për t’u larguar nga institucionet pasoi mospajtimin e tyre me fillimin e zbatimit të vendimit të qeverisë ...

 • Cili është plani që po aplikohet nga Serbia në veri të Mitrovicës ? Si po kolonizohet zona ? Kamerat e fshehta hyjnë në brendësi të strukturave paralele !

  6 Nentor, 2022

  Marin Mema

Qendra Informative Shqiptare "Liria"