LAJMET NGA KOSOVA

 • Senatorja Shaeen: Ballkani politikisht më keq tash, se në vitin 2010

  27 Prill, 2022

  Senatorja Shaeen “Më shumë jam e shqetësuar për situatën politike në Ballkanin Perëndimor  tani, sesa në vitin 2010, kur isha në vizitë për herë të parë në rajon”.

  Këtë ia tha senatorja Jeanne Shaheen, Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, gjatë raportimit të këtij të fundit në Komitetin për Punë të Jashtme të Senatit.

  Senatorja Shaheen, ditë më parë, bashkë edhe me ...

 • LAMTUMIRË! (1937-2022)

  27 Prill, 2022

  Madeleine AlbrightSot, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e gjithë bota demokratike, i jep lamtumirën e fundit, Madeleine Korbel Albright, personalitetit të shquar, me emrin e së cilës, është e lidhur ngushtë, edhe liria e Kosovës. RTK bën transmetimin e drejtpërdrejtë të ceremonisë mortore.

  Ceremonia mortore do të mbahet në Katedralen Kombëtare në Washington.

  Bazuar në agjendë, Presidenti Joe Biden do ...

 • Mesazhe të qarta amerikane për dialogun Kosovë-Serbi

  26 Prill, 2022

  Karen Donfried dhe Albin KurtiNdihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried i la një mesazh të qartë Prishtinës – nevojën për angazhim urgjent në dialogun Kosovë-Serbi.

   

  Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried,  e cila shoqërohej edhe nga i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dha një mesazh të qartë ...

 • Donfried: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi pengon synimet ruse për destabilizimin e Ballkanit

  26 Prill, 2022

  Donfried VjosaNdihmës sekretarja amerikane e Shtetit për çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, tha të hënën në Prishtinë se Kosova duhet të marrë vendin që i takon në strukturat euro-atlantike, ndërsa bëri thirrje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë si rrugë për t’iu kundërvënë përpjekjeve të Rusisë për destabilizimin e Ballkanit.

  Zonja Donfried po qëndron në Kosovë në kuadër të ...

 • Vizita e Donfried dhe Escobar vlerësohet se do t`i shërbejë dialogut

  25 Prill, 2022

  Donfried dhe EscobarPas vizitës së tre senatorëve amerikanë javën e kaluar në Kosovë, edhe dy zyrtarë të lartë amerikanë vijnë për vizitë në Prishtinë.

  Ndihmës Sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Karen Donfried dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Gabriel Escobar do të takohen me krerët e shtetit.

  Sipas njoftimit, ndër të ...

 • Ekspertët: Propaganda dhe aleatët e Moskës në Ballkan, rrezik për demokracinë

  24 Prill, 2022

  propaganda ruseNdërhyrja ushtarake e Rusisë në Ukrainë ka ngjallur shqetësime mbi rrezikun e zgjerimit të ndikimit të Moskës edhe në rajone tjera të Evropës, në veçanti atë të Ballkanit Perëndimor. Kjo ishte tema e një diskutimi të organizuar dje nga Instituti Harriman i Universitetit të Kolumbias.

  Ekspertët analizuan ndikimin e Rusisë mbi Ballkanin Perëndimor, përmes shembullit të Ukrainës. Ata thanë ...

 • BE e konfirmon për RTK, në Bruksel nuk u fol vetëm për targat

  22 Prill, 2022

  Bruksel BisedimetNë mungesë të marrëveshjes për targat e automjeteve të Kosovës dhe Serbisë, mbetet në fuqi regjimi i letrave ngjitëse. Kështu ka konfirmuar zëdhënësi i Bashkimit Evropian,  Peter Stano.

   

  Në një përgjigje të dërguar me shkrim për RTK-në, zëdhënësi i BE-së shprehë keqardhjen për faktin se një ditë më herët kryenegocitorët nga Prishtina dhe Beogradi nuk arritën marrëveshje për targat.

  Në ...

 • Dështoi marrëveshja për targat – BE kërkon vetëpërmbajtje

  22 Prill, 2022

  MerdareSimbolet shtetërore në targat e automjeteve të Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojnë të mbulohen me letër ngjitëse kur kalojnë kufijtë e të dy vendeve edhe në të ardhmen. Nuk dihet kur do të arrihet marrëveshja mes palëve.

   

  Për dy ditë radhazi delegacionet e Prishtinës dhe Beogradit diskutuan në Bruksel nën ndërmjetësimin e BE-së për çështjen e targave të automjeteve, por ...

 • Nisin takimet në Bruksel për targat

  21 Prill, 2022

  LajcakNë ditën e fundit kur pritet të skadojë marrëveshja e përkohshme për targat në mes të Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel ka nisur takimi në nivel të kryenegociatorëve, Besnik Bislimit dhe Petar Petkoviqit.

  Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje palëve që të arrijnë kompromis për çështjen e targave. Më 30 shtator, me ndërmjetësimin e BE-së, Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje ...

 • Serbia dhe Kosova diskutojnë në Bruksel për targat

  20 Prill, 2022

  BernjakNdërmjetësuesi i dialogut Kosovë-Serbi, Bashkimi Evropian u ka kërkuar delegacioneve të Kosovës e Serbisë që të arrijnë kompromis për çështjen e targave të automjeteve. Marrëveshja duhet të arrihet deri nesër.

   

  Nga e mërkura delegacionet e Kosovës dhe Serbisë diskutojnë për dy ditë në Bruksel rreth çështjes së targave të automjeteve. Janë dy ditët e fundit, para se të skadojë afati i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"