LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 1519 mostrave kemi 733 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 137 të shëruar!

  11 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.519 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 733 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes ...
 • Rexhep Selimi para Gjykatës së Posaçme: Ndjehem i pafajshëm për të gjitha pikat e akuzës

  11 Nentor, 2020

  Rexhep SelimiNë Dhomat e Specializuara në Hagë u mbajt seanca e parë kundër njërit prej ish-krerëve të UÇK-së, Rexhep Selimi. Selimi u vetëdeklarua i pafajshëm ndaj të gjitha pikave të aktakuzës.

  Rexhep Selimi, sikur edhe Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi akuzohet nga Prokuroria e Dhomave të Specializuara në Hagë për anëtarësi në “ndërmarrje kriminale të përbashkët” dhe për ...

 • Daniel Serwer: Proceset në Hagë për përgjegjësi individuale

  11 Nentor, 2020

  Daniel SerwerNë një prononcim për DW, eksperti nga SHBA për çështje ndërkombëtare dhe njohës i Ballkanit, Daniel Server, nënvizon, se edhe me ndryshimin në Shtëpinë e Bardhë marrëveshja ekonomike Prishtinë-Beograd qëndron.

  Me zgjedhjen e Joe Bidenit si President në SHBA mund të ndryshojë edhe qasja e Shtëpisë së Bardhë ndaj Ballkanit. Nëse kjo mund të influencojë edhe ndaj marrëveshjes së ...

 • IKShPK : prej 1559 mostrave kemi 596 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 136 të shëruar!

  10 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.559 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 596 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me ...
 • Kadri Veseli para gjykatës: Jam i pafajshëm për të gjitha akuzat

  10 Nentor, 2020

  Kadri VeseliIsh kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, tha të martën se është i pafajshëm për të gjitha akuzat e Prokurorisë së Posaçme e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Veseli u paraqit në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqje nga të gjitha funksionet politike për t’u përballur ...

 • Osmani: Nuk është momenti që të vazhdohet dialogu me Serbinë

  10 Nentor, 2020

  VjosaNë një intervistë ekskluzive për DW, Vjosa Osmani presidente e Kosovës në detyrë flet për procesin në Gjykatën Speciale, dialogun me Serbinë, rolin e Gjermanisë e presidentit të zgjedhur amerikan, Biden në këtë proces.

  Deutsche Welle: Zonja presidente në detyrë dhe kryetare e Kuvendit, pak ditë më parë ju morët detyrën e Presidentes së Kosovës ashtu siç e parashikon kushtetuta, ...

 • Hashim Thaçi, para gjykatës: Akuzat nuk qëndrojnë; deklarohem i pafajshëm për të gjitha pikat

  9 Nentor, 2020

  HTHIsh presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha së është i pafajshëm përballë akuzave për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Ai u paraqit të hënën në Gjykatën e Posaçme në Hagë, disa ditë pasi dha dorëheqjen për t’u përballur me akuzat e Prokurorisë së Posaçme, e cila e ngarkon atë për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Thaçi akuzohet për ...

 • Jakup Krasniqi para gjykatësit në Hagë

  9 Nentor, 2020

  Jakup KrasniqiIsh zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi, hodhi poshtë të hënën akuzat e Prokurorisë së Posaçme me seli në Hagë e cila e ngarkon atë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

  Zoti Krasniqi, ish kryetar i Parlamentit të Kosovës, sipas prokurorisë akuzohet nën dyshimet për përfshirje në veprat përndjekje dhe burgosje, ndalim arbitrar, akte të tjera ...

 • IKShPK : prej 1712 mostrave kemi 637 raste pozitive, 13 të vdekur dhe 104 të shëruar!

  9 Nentor, 2020
  armiku corona jo maskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.712 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 637 raste pozitive.
 • IKShPK : prej 1794 mostrave kemi 730 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 75 të shëruar!

  8 Nentor, 2020
  frenoni covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.794 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 730 raste pozitive.
  Brenda 24 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"