LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK : prej 650 mostrave 80 raste pozitive 1 të vdekur dhe 55 të shëruar!

  14 Tetor, 2020
  komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 650 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 80 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • IKShPK : prej 685 mostrave 98 raste pozitive 1 të vdekur dhe 37 të shëruar!

  13 Tetor, 2020
  komuna kovid 19
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 685 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 98 raste pozitive.
 • Famà: Pa koncesione nuk ka marrëveshje finale Kosovë-Serbi

  13 Tetor, 2020

  ICGBashkimi Evropian duhet të shikojë mundësinë që në platformën dialoguese Kosovë-Serbi, ta përcaktojë se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohjen e ndërsjellë, sugjeron Grupi Ndërkombëtar i Krizave në raportin e fundit vjeshtor. Kjo organizatë e pavarur, që analizon konfliktet në botë, megjithatë parashikon se zgjidhja finale do të përfshijë koncesione të mëdha, duke përfshirë autonomi të gjerë për komunat ...

 • Lajçak në Kosovë, në përpjekje “për të zhbllokuar çështjen e Asociacionit”

  13 Tetor, 2020

  Mirosllav LajçakPërfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, qëndron sot në Kosovë.

  Në Bruksel konfirmuan se Lajçak do të vizitojë edhe Serbinë, për, siç u tha, “zhbllokimin e çështjes së Asociacionit të komunave me shumicë serbe”.

  Kjo çështje duket se ka shkaktuar ngecje në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

  Kosova thotë se nuk dëshiron ...

 • Borrell: Kosova dhe Serbia mund të arrijnë marrëveshje brenda muajsh

  12 Tetor, 2020

  BorellShefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se beson që arritja e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është çështje muajsh dhe jo vitesh, nëse të dyja palët angazhohen në mënyrë konstruktive.

  Ai i bëri këto komente pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian, të cilët diskutuan një sërë çështjesh, përfshirë ...

 • IKShPK : prej 702 mostrave 68 raste pozitive 1 të vdekur dhe 33 të shëruar!

  12 Tetor, 2020
  komunat covid
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 702 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 68 raste pozitive.
  Brenda ...
 • IKShPK : prej 764 mostrave 79 raste pozitive tre të vdekur dhe 61 të shëruar!

  9 Tetor, 2020
  komunat-covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 764 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 79 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve ...
 • Várhelyi në Kosovë: Kam sjellë lajme të mira – për ekonominë

  8 Tetor, 2020

  Olivér Várhelyi HotiKomisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian, Olivér Várhelyi, tha në Prishtinë se BE do të punojë me vendet në rajon që të rikthejë kredibilitetin në Ballkanin Perëndimor.

  Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi i Bashkimit Evropian Olivér Várhelyi, tha në Prishtinë se BE-ja ka ndarë 9 miliardë euro grante për Kosovën dhe rajonin, shumë kjo që pritet ...

 • IKShPK : prej 711 mostrave 33 raste pozitive dhe 46 të shëruar!

  8 Tetor, 2020
  komunat covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 711 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 33 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i ...
 • IKShPK : prej 509 mostrave 49 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 92 të shëruar!

  7 Tetor, 2020
  komunat covid19Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 509 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"