LAJMET NGA KOSOVA

 • Dronë mbi Serbi – Integrimi rajonal në Berlin

  4 Nentor, 2022

  Samiti Ballkani Perendimor - BE në kuadër të Procesit të BerlinitMe tri marrëveshje për mobilitetin Procesi i Berlinit ka arritur një sukses në bisedime për vendet e Ballkanit Perëndimor. Një fitore edhe për afrimin mes Serbisë dhe Kosovës, mendon Adelheid Feilcke.

   

  Serbia vendos forcat e saj të armatosura në gatishnmëri të lartë, sepse në zonën kufitare kosovaro-serbe janë parë gjoja dronë mbi kompekset ushtarake. Dhe kjo në momentin, që Kosova qëndron kokëfortë ...

 • Scholz: Procesi i normalizimit Kosovë- Serbi duhet të përshpejtohet

  3 Nentor, 2022

  Procesi i berlinitKancelari gjerman, Olaf Scholz, tha të enjten se procesi i normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të përshpejtohet dhe se është koha që të marrin fund konfliktet rajonale në Ballkanin Perëndimor.

   

  Ai i bëri këto komente në hapje të takimit të Procesit të Berlinit, duke theksuar se Evropa mund të jetë e plotë vetëm me integrimin ...

 • Policët serbë në veriun e Kosovës refuzojnë zbatimin e vendimit për targat e makinave

  3 Nentor, 2022

  policia mitroviceDrejtori i policisë për rajonin e veriut të Kosovës, Nenad Gjuriç, tha të mërkurën se vartësit e tij nuk do të zbatojnë vendimin e qeverisë për lëshimin e letrave paralajmëruese për qytetarët që përdorin makinat me targa të lëshuara nga Serbia, ndërsa akuzoi drejtorinë e policisë në Prishtinë për trysni ndaj pjesëtarëve serbë të policisë.

   

  Komentet e tij pasuan ...

 • Gjermania: Statusi i Kosovës të mos jetë më “mollë sherri” në rajon

  2 Nentor, 2022

  Vucic Scholz AlbinNga samiti në Berlin pritet nënshkrimi i marrëveshjeve, fonde për reformimin energjisë në rajon, por edhe mesazhe të qarta.

   

  “Kthesa epokale”, togfjalëshi i preferuar i kancelarit gjerman Olaf Scholz, ka hyrë edhe në zhargonin e Procesit të Berlinit. Qarqe qeveritare nga Berlini thanë të martën se tashmë ka ardhur “momenti i së vërtetës” për të gjitha vendet e ...

 • Serbia thotë se dronët vëzhguan trupat e saj afër kufirit me Kosovën – Prishtina i cilëson pretekst për destabilizim

  2 Nentor, 2022

  ks srAutoritetet serbe thanë se kanë ngritur të martën avionët ushtarak pasi, siç u tha, dronë vëzhgues u panë në afërsi të kufirit të Serbisë me Kosovën, ndërsa autoritetet në Prishtinë i cilësuan pretendime të pavërteta që kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës.

   

  Kryeministrja serbë, Ana Bërnabiç i tha Radiotelevizionit të Serbisë se “fluturake pa pilot kanë vëzhguar dhe regjistruar ...

 • E fton Gjermania, Lajçak i pranishëm në samitin e Procesit të Berlinit

  1 Nentor, 2022

  West BalkanGjithçka është gati. Në takimin që mbahet në kuadër të Procesit të Berlinit me 3 nëntor, do të marrin pjesë liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

   

  Ata do të priten nga kancelari i Gjermanisë, Olaf Szholz, i cili megjithatë, nuk do të jetë i vetëm.

  Prezent do të jetë edhe sllovaku Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian për Ballkanin ...

 • Serbia kërcënon sërish, vë ushtrinë në gjendje gatishmërie

  1 Nentor, 2022

  Ministri i ri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Milosh VuçeviqMinistri i ri i Mbrojtjes në Qeverinë e Serbisë, Milosh Vuçeviq ka deklaruar se me urdhër të presidentit Aleksandar Vuçiq, ushtria serbe është vënë në gjendje gatishmërie. Ai ka thënë se niveli i gatishmërisë luftarake është ngritur për shkak të situatës në Kosovë.

   

  Ky kërcënim i autoriteteve serbe vjen pas ...

 • Hill: Çështja e targave nuk i zgjidh problemet kryesore

  1 Nentor, 2022

  HillAmbasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha se tejkalimi i mosmarrëveshjes për riregjistrimin e automjeteve nuk do të kontribuojë në zgjidhjen e problemeve kyçe mes Serbisë dhe Kosovë.

   

  Me rastin e fillimit të procesit të riregjistrimit, të cilin e kundërshtojnë qeveritarët në Beograd dhe serbët nga veriu i Kosovës, ka folur ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill.

  Ambasadori amerikan tha se ...

 • Kosova nisi zbatimin e vendimit për targat, SHBA dhe BE të zhgënjyera

  1 Nentor, 2022

  targatQeveria e Kosovës bëri të ditur se do të fillojë zbatimin e vendimit për targat. Vendimi ka shkaktuar pakënaqësi tek partnerët.

   

  Në Kosovë nisur të zbatohet vendimi i Qeverisë për targat ‘ilegale’ serbe të automejeteve, megjithë thirrjen e vazhdueshme të komunitetit ndërkombëtar që ky vendim të shtyhet edhe për 10 muaj. Në tre javët e para do të vlejë masa ...

 • Sveçla: Sot nis shqiptimi i fletëqortimeve për targat ilegale

  1 Nentor, 2022

  qortimMe të shënuar ora 00:00 kanë hyrë në fuqi masat e reja të vendosura nga Qeveria e Kosovës për targat ilegale që ende qarkullojnë në disa pjesë të Republikës së Kosovës. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka ftuar edhe njëherë qytetarët që posedojnë mjetet me targa ilegale t’i regjistrojnë me ato shtetërore RKS, derisa ka thënë se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"