LAJMET NGA KOSOVA

 • Gjuriq: Pa formimin e Asociacionit nuk ka përparim në dialog

  1 Tetor, 2020

  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, deklaroi se “është e pamundur të paramendohet ndonjë përparim thelbësor në dialog (mes Kosovës dhe Serbisë) derisa të formohet Asociacioni i Komunave Serbe me të gjitha kompetencat e dakorduara”.

  Ai tha se formimi i Asociacionit është “një detyrim i ...

 • Boehler: Përparimi ekonomik në interes të popujve të Kosovës dhe Serbisë

  1 Tetor, 2020

  BoehlerShefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler, përgëzoi të enjten gjatë një konference online me gazetarë, udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë për angazhimin e tyre, siç tha, në përpjekjet e përbashkëta për normalizim të marrëdhënieve ekonomike në mes të dyja vendeve.

  Komentet e zotit Boehler pasojnë nënshkrimin e letrave të interesit me ...

 • Kosnett: Të shfrytëzohet angazhimi amerikan dhe evropian për rajonin

  1 Tetor, 2020

  KosnettAmbasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, tha sot se mandati i Gjykatës së Posaçme për krime lufte me seli në Hagë nuk ka skaduar dhe se çdo shpjegim tjetër është i pasaktë.

  Ai i bëri këto komente gjatë një bashkëbisedimi online me gazetarë, duke vlerësuar pohimet se mandati i gjykatës ka skaduar tashmë.

  Në muajin gusht, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ...

 • IKShPK : prej 589 mostrave 43 raste pozitive dhe 123 të shëruar!

  1 Tetor, 2020
  covid komunatGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 589 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 43 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes ...
 • IKShPK : prej 580 mostrave 46 raste pozitive dhe 62 të shëruar!

  30 Shtator, 2020
  covid komunat
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 580 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive.
  Brenda 24 ...
 • Kraja: Të gjitha marrëveshjet janë koncesion që Kosova i bën Serbisë

  29 Shtator, 2020

  KrajaKryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja, thotë se në dialogun me Serbinë nuk duhet të diskutohet për sovranitetin e Kosovës. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Kraja thotë se të gjitha marrëveshjet me Serbinë, kanë një koncesion që Kosova i bën Serbisë. Ai flet edhe për Gjykatën Speciale dhe thotë se nëse ...

 • IKShPK : prej 670 mostrave 54 raste pozitive dhe 72 të shëruar!

  29 Shtator, 2020
  covid komunat72 TË SHËRUAR DHE 54 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 670 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të ...
 • Gjermania: Marrëveshja për Asociacionin e Komunave serbe të jetë në harmoni me të drejtën kosovare

  29 Shtator, 2020

  zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen SeibertMarrëveshja për Asociacionin e Komunave serbe në Kosovë duhet të jetë mbi bazën e marrëveshjeve të arritura në vitin 2013 dhe 2015, ka thënë zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert.

  Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën (28.09.2020) në Berlin, se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, që po zhvillohet nën drejtimin e BE duhet të shqyrtohen ...

 • Prokuroria e Posaçme në Hagë intervistoi ish komandantin e UÇK-së, Agim Çeku

  28 Shtator, 2020

  CekuAgim Çeku, ish-komandant i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është intervistuar të hënën në Hagë nga zyra e Prokurorit të Posaçëm, që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pasluftës në Kosovë.

  Avokati i tij Artan Qerkini tha se intervista përfundoi pas mesditës, por nuk dha ndonjë hollësi tjetër. Zoti Çeku më herët kishte pohuar se ...

 • IKShPK : prej 645 mostrave 48 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 142 të shëruar!

  28 Shtator, 2020
  kovid komuna
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 645 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 48 raste pozitive.
  Brenda 24 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"