LAJMET NGA KOSOVA

 • Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit

  6 Dhjetor, 2020

  Albin KurtiNjë studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit.

  “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar 1), i ...

 • IKShPK: prej 1620 mostrave kemi 560 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 678 të shëruar!

  5 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 560 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Gjilan 54 raste, ...
 • Bisedimet Kosovë – Serbi vazhdojnë javën e ardhshme

  4 Dhjetor, 2020

  LajcakBashkimi Evropian paralajmëroi për të enjten takimin e radhës ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në nivel ekspertësh, në kuadër të bisedimeve të lehtësuara nga i dërguari i posaçëm evropian, Miroslav Lajçak.

  Zëdhënësi i BE-së Peter Stano tha se rendi i ditës do të përcaktohet në prag të takimit.

  Palët u takuan për herë të fundit më 29 tetor për të diskutuar çështjet ...

 • Gërmimet në një varrezë të dyshuar masive në Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  vareza masiveTë premten ekspertët e Serbisë dhe të Kosovës hynë në ditën e pestë të gërmimeve në Kizhevak të Rashkës, në Serbinë jugperëndimore, ku besohet se ka një varrezë të dyshuar masive me trupa të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës.

  Gërmimet filluan më 30 nëntor pak ditë pasi që hetuesit mjeko-ligjorë duke përdorur pamje satelitore, thanë se ka gjurmë të ...

 • IKShPK: prej 1530 mostrave kemi 478 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 690 të shëruar!

  4 Dhjetor, 2020
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.530 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 478 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 205 raste, Mitrovicë ...
 • Në Bruksel vazhdon dialogu Kosovë-Serbi

  4 Dhjetor, 2020

  EUJavën që vjen, më saktësisht më 10 dhjetor, pritet të zhvillohet një takim ndërmjet shefave të delegacioneve, të Kosovës dhe atij të Serbisë në dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian.

  Këtë e ka konfirmuar të premten në Bruksel Peter Stano, zëdhënës në BE për politikë të Jashtme dhe Siguri.

  “Mund të konfirmoj ...

 • Varreza masive të identifikuara në të gjithë Kosovën

  4 Dhjetor, 2020

  varezet masive

   

  rel

 • Hapen varrezat masive, por jo edhe arkivat

  3 Dhjetor, 2020

  srs ksPresidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq së fundmi ka deklaruar se në Kosovë ka varreza masive të serbëve. Po për cilat varreza dhe për çfarë krimesh e ka fjalën?

  vend ku kanë janë mbajtur 30 persona të arrestuar nga forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thuhet në aktakuzën e Dhomave të Specializuara në Hagë, kundër ish-presidentit Hashim Thaçi, Kadri Veselit, ...

 • IKShPK: prej 1510 mostrave kemi 627 raste pozitive, 22 të vdekur dhe 543 të shëruar!

  3 Dhjetor, 2020
  kontaktet
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 627 raste pozitive.Rastet pozitive janë nga ...
 • Gjykata Kushtetuese e Kosovës shqyrton vlefshmërinë e votës për qeverinë Hoti

  2 Dhjetor, 2020

  gjykata kushtetuese KosovesGjykata Kushtetuese mbajti të mërkurën një seancë dëgjimore lidhur me kërkesën e lëvizjes Vetëvendosje për vlerësimin e ligjshmërisë së pjesëmarrjes në votim të deputetit Etem Arifi, i cili ishte i dënuar me 1 vjet e 3 muaj heqje lirie për “mashtrim me subvencione”.

  Deputeti Arifi, në prill të vitit 2018, ishte dënuar me dy vjet burgim, për përvetësimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"