LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 1340 mostrave kemi 555 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 324 të shëruar!

  2 Dhjetor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 555 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 327 raste, Lipjan 32 raste, ...
 • IKShPK: prej 1375 mostrave kemi 521 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 585 të shëruar!

  1 Dhjetor, 2020
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.375 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 521 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 285 raste, Pejë 36 raste, ...
 • Lëvizja Vetëvendosja fiton Podujevën, Lista Srpska Veriun e Mitrovicës

  30 Nentor, 2020

  LVNë zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Podujevës fitoi Vetëvendosja pas 20 vjet udhëheqje të kësaj komune nga LDK. Srpska vazhdon qeverisjen ne Veri.

  Lëvizja Vetëvendosja fitoi në Podujevë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të kësaj komune. Që nga përfundimi i luftës kjo komunë është udhëhequr nga LDK. Ndërsa,  në Mitrovicën e Veriut zgjedhjet i fitoi Lista Srpska. Zgjedhjet ...

 • IKShPK: prej 1219 mostrave kemi 539 raste pozitive, 11 të vdekur dhe 574 të shëruar!

  30 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.219 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 539 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 179 raste, Gjilan 63 raste, Mitrovicë 50 ...
 • IKShPK: prej 1505 mostrave kemi 626 raste pozitive, 16 të vdekur dhe 673 të shëruar!

  29 Nentor, 2020
  frenoni covid 191.505 TESTIME, 673 TË SHËRUAR DHE 626 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të ...
 • IKShPK 28.11.2020: prej 1565 mostrave kemi 639 raste pozitive, 14 të vdekur dhe 480 të shëruar!

  29 Nentor, 2020
  1.565 TESTIME, 480 TË SHËRUAR DHE 639 RASTE ME COVID-19!
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.565 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 639 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar ...
 • Hagë: Mandati i Gjykatës Speciale deri në njoftimin e Këshillit të BE-së

  27 Nentor, 2020

  HagaMandati i Dhomave të Specializuara, apo siҫ njihet në opinion Gjykata Speciale do të zgjasë deri në njoftimin e Këshillit të Bashkimit Evropian.

  Dhoma e Specializuar e Gjykatës Kushtetuese në Hagë, vendosi se “amendamentet kushtetuese të propozuara mbi vazhdimin e mandatit të Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nga ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, pakësojnë ...

 • IKShPK: prej 1827 mostrave kemi 764 raste pozitive, 12 të vdekur dhe 584 të shëruar!

  27 Nentor, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.827 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 764 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 319 raste, Gjilan 60 raste, ...
 • Ndikimi rus brenda Kosovës

  26 Nentor, 2020

  PrishtinaNë një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet përmes serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike.

  Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit dhe realitetit”, autori i tij, Elis Vllasi i tha Zërit ...

 • IKShPK: prej 1903 mostrave kemi 775 raste pozitive, 15 të vdekur dhe 553 të shëruar!

  26 Nentor, 2020
  kontaktetGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 775 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 306 raste, Mitrovicë 64 raste, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"