LAJMET NGA KOSOVA

 • QUINT për qeverinë e re: Rend, ligj, reforma dhe marrëdhënie të mira fqinjësore

  4 Shkurt, 2020

  Albin 1Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti zyrtarisht pranoi detyrën si kryetar i qeverisë. Bashkimi Europian përmes Joseph Borrell i rikujton Kurtit dialogun me Serbinë dhe detyrimin për përmirësim të raporteve.

  Kryeministri i ri i Kosovës, Albin Kurti me një ceremoni zyrtare mori detyrën e kreut të qeverisë. Pranim dorëzimi i detyrës u bë nga Behxet ...

 • Albin Kurti: Nuk mund të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës

  4 Shkurt, 2020

  AlbinNë intervistën e zhvilluar në dhjetor me Deutsche Wellen para zgjedhjes si kryeministër, Albin Kurti, flet për programin e parashikuar të qeverisë së ardhshme, dialogun me Serbinë dhe integrimin e ardhshëm me Shqipërinë.

  Pjesë nga intervista e Deutsche Welles, e zhvilluar nga Adelheid Feilcke në dhjetor 2019, kur Albin Kurti pritej të ishte kryeministër i Kosovës.

  Deutsche Welle: Le të mos ...

 • Kosovë: Albin Kurti zgjidhet kryeministër i Kosovës

  3 Shkurt, 2020

  Albin Kurti 1Kryeministri i ri i Kosovës Albin Kurti, premtoi zhvillim të ekonomisë me rritje buxheti prej 3 miliard eurosh. Në raport me Serbinë, ai tha se do të vendosë reciprocitet të plotë.

  Me 66 vota pro asnjë kundër dhe 10 abstenime, Albin Kurti lider i lëvizjes Vetëvendosje u zgjodh kryeministër i ri i Kosovës. Albin Kurti do të qeverisë ...

 • Albin Kurti – kryeministër i Kosovës

  3 Shkurt, 2020

  Albin KurtiMe 66 vota parlamenti i Kosovës miratoi sot qeverinë e koalicionit ndërmjet lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

  Qeveria e re do të drejtohet nga kryeministri Albin Kurti, kryetar i lëvizjes Vetëvendosje, e cila doli e para në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit të vitit të kaluar.

  Kosova u bë me qeveri të re gati katër muaj ...

 • Njeriu kundërshtues

  31 Janar, 2020

  Albin KurtiNjeriu që luftoi për pavarësinë e Kosovës në vitet 90-të, mund të japë një impuls për transformim. Në një portret për Albin Kurtin, gazeta “tageszeitung” thekson, se koha nuk pret për qeverinë e re në Kosovë.

  Tre muaj pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë dhe fitores së partisë së majtë socialdemokrate, Vetëvendosja, kryetari i saj, Albin Kurti ende ...

 • Parlamenti i Kosovës mblidhet të hënën për të votuar qeverinë

  31 Janar, 2020

  parlamenti ksKryesia e parlamentit të Kosovës, vendosi që të hënën me 3 shkurt të mbahet mbledhja për votimin e qeverisë së re të Kosovës. Kësisoj ajo miratoi kërkesën e kryetarit të lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që është mandatar për formimin e qeverisë së re.

  Zoti Kurti mori më 20 janar, mandatin nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndërsa kërkoi që ...

 • BE dhe SHBA koordinim për çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

  31 Janar, 2020

  BorrelShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrel tha në Prishtinë, se BE-ja nuk është në garë me SHBA-në sa i përket përfshirjes në dialogun Kosovë-Serbi.

  Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrel, tha në Prishtinë se Bashkimi Evropian do të ndërmjetësojë në dialogun Kosovë-Serbi, por pa bërë garë me SHBA-në apo të dërguarin e presidentit Tramp në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Josep ...

 • Si u shkëmbyen grekët e Anadollit me shqiptarët e Çamërisë

  31 Janar, 2020

  zerva_prifterinjeve_grek_fashisteMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  Me ...

 • Mbi 5 mijë kosovarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia

  29 Janar, 2020

  Pasaporta KSMbi 5 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia kosovare vetëm në vitin 2019 për të zgjedhur një nga shtetet e Bashkimit Evropian, të cilët nuk e lejojnë dyshtetësinë.

  Heqja dorë nga nënshtetësia e Kosovës ka shënuar shifra të mëdha në vitet e fundit. 5394 qytetarë kosovarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia, sipas të dhënave të Ministrisë ...

 • Borrell nis të enjten vizitën në Ballkan

  29 Janar, 2020

  BorrellPërfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell do ta vizitojë Kosovën më 30 dhe 31 janar, për të vazhduar vizitën e tij në Serbi më 31 dhe 1 shkurt.

  Para vizitës së tij në këto dy shtete Borrell ka thënë se me dëshirë do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"