LAJMET NGA KOSOVA

 • Media gjermanofone: Albin Kurti nuk do të jetë partner komod për europianët

  24 Mars, 2021

  shypi gjermanRizgjedhjen e Albin Kurtit kryeministër, shtypi gjermanofon e sheh si “shpresë” për gjeneratën e re, por ai thekson edhe sfidën tjetër, pritshmëritë e mëdha ndaj Abin Kurtit që premtim kryesor ka punën e drejtësinë.

  Gazeta “Neue Zürcher Zeitung” në analizë të saj të mërkurën (24.03) me titullin “Shpresëdhënësi i Kosovës merr detyrën” shkruan, se gati në të njëjtën ditë ...

 • IKShPK: prej 3634 mostrave kemi 781 raste pozitive, 17 të vdekur dhe 764 të shëruar!

  24 Mars, 2021
  kujdes
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej ...
 • Kurti ka ndryshuar retorikën sa i përket Shqipërisë së Madhe

  23 Mars, 2021

  Kurti 2E ardhmja e Serbisë dhe e Kosovës është dialogu dhe njohja mes këtyre shteteve. Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel e sheh veten edhe si “lobistja e Kosovës në Evropë”.

  “Nëse Kosova nuk dëshiron të humbasë perspektivën e saj evropiane, dialogu me Serbinë duhet të jetë prapë në listën e prioriteteve të Albin Kurtit dhe qeverisë ...

 • Kosovë: QUINT-i detyra e parë zgjedhja e presidentit dhe lufta kundër COVID

  23 Mars, 2021

  KurtiBE pret nga institucionet e reja të Kosovës që të vazhdojnë dialogun me Serbinë në mënyrë që të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e raporteve.

  Ambasadorët e vendeve më të industrializuara, të njohura si vendet e QUINT-it në Kosovë i kërkuan partive politike, atyre në pushtet dhe opozitës që të punojnë për prioritetet e përbashkëta, duke theksuar qartë se ...

 • IKShPK: prej 3922 mostrave kemi 705 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 522 të shëruar!

  23 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.922 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 705 raste pozitive. Rastet ...
 • Kurti prezanton kabinetin qeveritar

  22 Mars, 2021

  kuvendiKuvendi i Kosovës ka nisur seancën e jashtëzakonshme, ku pritet të zgjedhet Qeveria e re e Kosovës. Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar kreun e partisë, Albin Kurtin për postin e kryeministrit. Kurti gjatë paraqitjes së ekspozesë para deputetëve tha se “pandemia mbetet sfida serioze”, duke shtuar se menjëherë do të ketë një plan për të luftuar ...

 • Kosovë: Fillon procesi i ngritjes së institucioneve pas zgjedhjeve të 14 shkurtit

  22 Mars, 2021

  GlaukParlamenti i Kosovës u mblodh të hënën pasdite për të miratuar përbërjen e qeverisë së re, disa orë pasi mbajti mbledhjen e parë pas zgjedhjeve parlamentare të 14 shkurtit.

  Në orët e paradites, parlamenti 120 vendesh filloi punimet me betimin e 114 deputetëve të pranishëm. Më pas me 69 vota u zgjodh kryetari i parlamentit, Glauk Konjufca nga lëvizja Vetëvendosje ...

 • IKShPK: prej 5049 mostrave kemi 827 raste pozitive, 16 të vdekur dhe 518 të shëruar!

  22 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 5.049 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 827 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 4838 mostrave kemi 793 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 352 të shëruar!

  21 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.838 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 793 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 3937 mostrave kemi 771 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 666 të shëruar!

  20 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.937 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 771 raste pozitive. Rastet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"