LAJMET NGA KOSOVA

 • COVID-19: 118 RASTE TË REJA, 5 TË VDEKUR DHE 157 TË SHËRUAR

  19 Korrik, 2020

  Ambulanca per koronavirusInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 489 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 118 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.735 raste nga 31.056 persona të dyshimtë ...

 • COVID-19: 145 RASTE TË REJA, 6 TË VDEKUR DHE 171 TË SHËRUAR

  18 Korrik, 2020

  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 562 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 145 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.617 raste nga 30.567 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 130 raste të vdekjes të ...

 • COVID-19: 103 RASTE TË REJA, 6 TË VDEKUR DHE 95 TË SHËRUAR

  17 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më datë 16 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 103 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.472 raste nga 30.005 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, ...

 • Hoti: Takim shumë i vështirë dhe mendime të kundërta për zgjidhjen përfundimtare

  17 Korrik, 2020

  Hoti Borrel VucicPas më shumë se 20 muajsh në Bruksel vazhdoi dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Temat kryesore ishin të pagjeturit dhe çështjet ekonomike.

  “Dialogu ka vazhduar mbi parime të qarta, të saktësuara në samitin e Parisit më 10 korrik dhe video-konferencën e Brukselit, dy ditë më vonë”, theksoi kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, pas takimi të parë kokë më kokë me ...

 • Përfundoi intervistimi i presidentit Thaçi në Hagë

  17 Korrik, 2020

  HTHPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas më shumë se shtatë orësh, doli të enjten nga ndërtesa e Prokurorisë së Posaçme në Hagë, që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pas luftës në Kosovë, ku është intervistuar për katër ditë me radhë.

  Ai tha pasi doli se “tani i mbetet prokurorit dhe gjykatësit të vlerësojnë me paanshmëri dëshminë time”.

  Presidenti Thaçi tha ...

 • Përfundoi takimi Kosovë – Serbi në Bruksel, takimi i radhës, ne shtator

  17 Korrik, 2020
  Hoti Borrel VucicKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i dhanë fund takimit të sotëm në Bruksel, që ishte takimi i parë ballë për ballë në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.
 • Bruksel, raund i ri i bisedimesh Kosovë – Serbi

  16 Korrik, 2020

  BE flamujtKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, u takuan të enjten në Bruksel, për herë të parë ballë për ballë në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian.

  Takimi i sotëm pason një video-konferencë që u mbajt të dielën me të cilën u shënua edhe rifillimi i bisedimeve të pezulluara që nga vjeshta e vitit 2018.

  Shefi ...

 • Vazhdon dialogu i drejtpërdrejt Kosovë – Serbi

  16 Korrik, 2020

  EEASPas më shumë se 20 muajsh sot (16.0.20) në Bruksel vazhdon dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e raporteve. Problemet mbeten të njëjta, por palët kanë ndryshuar.

  Në Bruksel kanë ardhur delegacionet e Kosovës dhe të Serbisë të prira nga kryeministri Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq. Ndërmjetës në dialog është Miroslav Lajçak, i ngarkuari i Përfaqësuesit për Politikën e Jashtme ...

 • Presidenti Thaçi në ditën e katërt të intervistimit në Hagë

  16 Korrik, 2020

  HTHPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, po vazhdon për të katërtën ditë me radhë intervistimin në Prokurorinë e Posaçme në Hagë, që trajton pretendimet për krime të luftës dhe të pas luftës në Kosovë.

  Prokuroria e Posaçme më 24 qershor publikoi njoftimin për ngritjen e akuzave ende të pakonfirmuara ndaj tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, si të dyshuar për krime ...

 • COVID-19: 132 RASTE TË REJA, 6 TË VDEKUR DHE 83 TË SHËRUAR

  16 Korrik, 2020

  IKSHPKInstituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më datë 15 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 486 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 132 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive është 5.369 raste nga 29.546 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"