LAJMET NGA KOSOVA

 • Presidenti Macron priti kryeministrin e Kosovës

  7 Korrik, 2020

  MacronPresidenti francez, Emmanuel Macron, priti sot në Paris kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, takimi i parë në kuadër të zhvillimeve të kësaj jave që pritet të shënojë rifillimin e bisedimeve Kosovë – Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

  Në një postim në rrjetet sociale, kryeministri Hoti shkroi se “marrëdhëniet e Kosovës me Francën janë të shkëlqyera, ndërsa Franca ka luajtur rol kyç ...

 • COVID-19: 195 RASTE TË REJA DHE 44 TË SHËRUAR

  6 Korrik, 2020

  Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 429 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 195 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive 3.703 raste nga 25.674 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 79 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese

  Sot më 06 ...

 • Takimi Hoti-Vuçiç në Bruksel më 12 korrik

  6 Korrik, 2020

  EUBashkimi Evropian do të ndërmjetësojë të dielën më 12 korrik takimin e parë të nivelit të lartë Kosovë – Serbi, që nga nëntori i vitit 2018.

  Të hënën zëdhënësi i Komisionit Evropian, Peter Stano tha se kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç do të takohen me ndërmjetësimin e shefit të politikës së Jashtme të BE-së Josep Borrell ...

 • Më 10 korrik samit virtual Kosovë-Serbi në Paris, më 12 rifillon dialogu në Bruksel

  6 Korrik, 2020

  MERKEL MACRONMe nismën e presidentit francez Macron dhe kancelares gjermane Merkel, më 10 korrik, zhvillohet një “samit virtual” mes Kosovës dhe Serbisë. Kurse më 12 korrik në Buksel takohen Avdullah Hoti dhe Aleksandër Vuciq.

  Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, takon të martön (07.07.), në Paris presidentin francez Emmanuel Macron, njoftoi zyra e kryeministrit kosovar. Pritja zyrtare thuhet në njoftim, “bëhet enkas për ...

 • Franca dhe Gjermania – samit për Kosovën të premten

  6 Korrik, 2020

  zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen SeibertGjermania dhe Franca dëshirojnë të rigjallërojnë dialogun midis Serbisë dhe Kosovës. Samiti mbahet të premten.

  Pas takimit të tyre të hënën (29.06.) që shkoi në Berlin, kancelarja Angela Merkel tha në konferencën e shtypit se kishte diskutuar me Presidentin Macron edhe “për Libinë dhe Ballkanin Perëndimor”. Por asnjëri nga liderët nuk e sqaroi më tej në prononcim ...

 • Kosovë: Rikthehet kufizimi i lëvizjeve për shkak të rritjes së madhe të infektimeve me Covid-19

  6 Korrik, 2020

  IKSHPKNë dhjetë ditët e fundit në Kosovë ka rritje tejet të madhe të personave të infektuar me Covid-19. Qeveria e Kosovës riktheu kufizimin e lëvizjeve në disa qendra të mëdha të Kosovës.

  Me rekomandim nga Instituti i Shëndetit Publik qeveria e Kosovës riktheu disa masa, përfshirë edhe kufizimin e lirisë së lëvizjes së qytetarëve në disa qytete kryesore. Lëvizja e qytetarëve ndalohet ...

 • Prej nesër 6 korrik 2020 masa të reja kundër Covid-19

  5 Korrik, 2020

  klinika-infektive-koronavirus-covid-19Kryeministri Avdullah Hoti ka bërë të ditur se masat e reja ndaj përhapjes së pandemisë koronavirus do të hyjnë në fuqi prej datës 6 korrik, ditë e hënë.

  “Në qytetet ku ka numër të madh të të infektuarve: në Prishtinë, Prizren, Ferizaj dhe Vushtrri do të kufizojmë lëvizjen e qytetarëve nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit dhe nga dita e ...

 • 8 TË VDEKUR DHE 178 TË INFEKTUAR

  5 Korrik, 2020

  IKSHPKTetë raste të reja të vdekjeve si pasojë e koronavirusit janë regjistruar të shtunën e 4 korrikut në Kosovë. 

  E shtuna ishte dita rekorde edhe sa i përket rasteve të reja me COVID-19, me 178 raste të reja.

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njoftoi se më 04 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...

 • Hoti: Jam i gatshëm për dialog në SHBA pa Presidentin Thaꞔi

  4 Korrik, 2020

  rama hotiKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, vizitoi Tiranën, ku deklaroi se Kosova kërkon të ketë një pikë doganore në Portin e Durrësit.

  Vizitën e parë jashtë vendit dhe deklaratat e rëndësishme si kryeministër, Avdullah Hoti, zgjodhi t’i bëjë në Tiranë. “Jam i gatshëm dhe në koordinim me ambasadorin Grenell për të caktuar një datë për të filluar procesin e dialogut me një ...

 • COVID-19: 114 RASTE TË REJA DHE 117 TË SHËRUAR

  3 Korrik, 2020

  IKSHPK

  Sot më 03 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 304 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 114 raste pozitive.

  Numri total i rasteve pozitive 3.178 raste nga 24.575 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 58 raste të vdekjes të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"