LAJMET NGA KOSOVA

 • Ministria serbe: Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë

  23 Shtator, 2020

  ilustrimMinistria e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës e Serbisë tha se “vlera e projekteve infrastrukturore, që janë të rëndësishme për lidhjen e Beogradit dhe Prishtinës” dhe që “do të diskutohen me përfaqësues të Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA, kap shumën prej 3.7 miliardë eurosh”.

  Në një deklaratë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, ministria tha ...

 • Grenell në Beograd: Marrëveshja e Washingtonit – do të shndërrohet në vende pune

  23 Shtator, 2020

  Grenell VucicAmbasadori Richard Grenell, i dërguar i posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet Kosovë-Serbi, tha të martën në Beograd se dakordimi i arritur më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë “nuk është vetëm fjalë në letër”.

  Zoti Grenell i bëri këto komente gjatë vizitës në Beograd ku mbërriti të hënën në mbrëmje pas vizitës në Prishtinë si pjesë ...

 • Ekskluzive/ Dosja e Hagës. Ja akuzat për Thaçin, Veselin dhe kupolën e UÇK

  22 Shtator, 2020

  dosja e hagesNgritja e aktakuzës ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe disa  prej anëtarëve të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK , nga prokurori special  më 24 Qershor 2020 , tronditi edhe njëherë tjetër të gjithë Kosovën.

  Nga momenti bërjes publike të akuzave e deri më sot,  janë ngritur shumë  pyetje se çfarë provash kanë siguruar prokurorët special?  Kush janë ...

 • IKShPK : prej 503 mostrave 66 raste pozitive dhe 141 të shëruar!

  22 Shtator, 2020
  IKSHPKSituata epidemiologjike me COVID-19 paraqitet stabile me tendencë të rënies ne javët në vazhdim, si rezultat i zbatimit të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.
  Gjatë dy javëve të fundit kemi rënie të dukshme të numrit të rasteve 44%.
 • Grenell: Nuk duam fjalë boshe – do të zbatojmë marrëveshjen e 4 shtatorit

  22 Shtator, 2020

  GrenellPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dekoroi të hënën mbrëma me Medaljen Presidenciale të Meritave, ambasadorin Richard Grenell, në nderim të kontributit të jashtëzakonshëm të Shteteve të Bashkuara për dakordimin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  “Marrëveshja e Shtëpisë së Bardhë do sjellë paqe, stabiliteti ekonomik dhe jetë më të mirë për qytetarët e Kosovës dhe rajonit”, tha presidenti ...

 • Kosovë-SHBA: Nënshkruhet deklarata e zotimit për zbatimin e marrëveshjes së Uashingtonit

  22 Shtator, 2020

  Grenell ThaciDeklarata e zotimit që u nënshkrua në Prishtinë ndërmjet SHBA-së dhe Kosovës garanton zbatimin e projekteve që dalin nga marrëveshja e 4 shtatorit që u nënshkrua në Shtëpinë e Bardhë.

  Kosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nënshkruan në Prishtinë një deklaratë ku zotohen për realizimin e projekteve me investime amerikane që u përfshinë në marrëveshjen e 4 shtatorit ...

 • Richard Grenell pritet të qëndrojë të hënën në Prishtinë

  21 Shtator, 2020

  GrenellI dërguari i posaçëm i presidentit amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi, Richard Grenell pritet që nesër të qëndrojë në Prishtinë si pjesë e një delegacioni, që drejtohet nga shefi Ekzekutiv Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe shefja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed.

  Delegacioni amerikan, pjesë e të cilit do të jenë edhe zyrtarë të ...

 • IKShPK : prej 596 mostrave 79 raste pozitive, 2 të vdekur dhe 104 të shëruar!

  21 Shtator, 2020
  masat kunder covidSituata epidemiologjike me COVID-19 paraqitet stabile me tendencë të rënies ne javët në vazhdim, si rezultat i zbatimit të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.
  Gjatë dy javëve të fundit kemi rënie të dukshme të numrit të rasteve 44%.
  IKShPK : prej 634 mostrave 63 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 126 të shëruar! 19 Shtator, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 634 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 63 raste pozitive.
  Brenda ...
 • QUINT i kërkon Kosovës të mos dëmtojë misionin e Gjykatës Speciale

  19 Shtator, 2020

  drejtesiaPasi për herë të dytë pranë zyrave të OVL të UÇK-së u lanë qindra dosje sekrete të Gjykatës Speciale, vendet e QUINT-it i kërkojnë Kosovës të mos dëmtojë misionin e kësaj gjykate.

  Ambasadorët e vendeve më të industrializuara, Gjermanisë, Francës, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, u kërkuan institucioneve të Kosovës që të kundërshtojnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"