Dështoi seanca e gjashtë e Parlamentit të Kosovës

kuvendi ksSeanca e gjashtë me radhë në Kuvendin e Kosovës dëshmoi se asnjë subjekt apo parti nuk ka shumicën e duhur për zhbllokimin e situatës. Debati ishte shumë i ashpër.

Kryesuesi i Kuvendit të Kosovës, Adem Mikullovci u detyrua të ndërprejë përpjekjen e gjashtë me radhë për zgjedhjen e krerëve të Parlamentit, pasi koalicioni PAN (PDK, AAK, Nisma dhe subjektet tjera) nuk ka siguruar më shumë se 60 vota, sa janë të nevojshme për zgjedhjen e kryetarit. Përfaqësuesi i koalicionit PAN, Enver Hoxhaj tha se ata “nuk i kanë numrat” për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit, por “këta numra nuk i kanë as subjektet tjera”. Hoxhaj tha se ata kanë nevojë për konsultime shtesë në kohëzgjatje prej “më pak se dy javë dhe më shumë se 10 ditë”.

Aktualisht nuk dihet se kur do të vazhdojë seacna konstitutive, por seanca e fundit dëshmoi se palët kanë qëndrime diametralisht të kundërta. PAN nuk heqë dorë nga kandidatura e kryetarit të PDK, Kadri Veseli, për kryetar Parlamenti. Ndërsa partitë tjera shqitpare – Vetëvendosja si dhe partitë e koalicionin LAA (LDK, AKR, Alternativa) janë kundër zgjedhjes së Veselit.

Debati i ashpër

Jashtë praktikave dhe në kundërshtim me rregulloren e Kuvendit, kryesuesi i seancës Adem Mikullovci edhe në këtë seancë lejoi debate. Ai tha se do t’ia japë fjalën krerëve të partive, por fjala iu dha vetëm disa liderëve – Albin Kurtit, Avdullah Hotit dhe Kadri Veselit. Ata shkëmbyen mes vete akuza shumë të rënda, madje edhe të nivelit privat. Kurti tha se kreu i PDK Kadri Veseli duhet të matet me vota dhe të heqë dorë nga posti i kryetarit të Parlamentit, nëse nuk i siguron 61 vota. Kurti fajësoi koalicionin PAN për këtë krizë, duke shtuar se ai vet do të votonte ndonjë kandidat tjetër të këtij koalicioni, por jo edhe Kadri Veselin. Ky i fundit akuzoi Kurtin “se me ardhjen në pushtet do ta kthejë Serbinë në Kosovë”. “Bëj 61 vota dhe bëhu kryetar, bëhu edhe kryeministër, por do ta kthesh Serbinë në Kosovë”, tha mes tjerash Veseli.

Mosmarrëveshjet VV-LAA

Lideri i VV Albin Kurti pranoi gjatë debatit se kjo parti ka mosmarrëveshje të mëdha edhe me liderin e LDK, Isa Mustafa, me të cilin ka pasur vetëm një takim dhe nuk ka asnjë marrëveshje për bashkëqeverisje eventuale. Kurti i bëri ftesë Mustafës që të lirojë rrugë. Ndërsa kandidati i LAA për kryeministër Avdullah Hoti tha se ata do t’i trajtojnë sërish të gjitha mundësitë ligjore për dalje nga kriza. Hoti tha se nuk duhet të thirret një seancë e re pa gjetur ndonjë zgidhje. “Sot vendi përfundimisht po hyn në një krizë të thellë institucionale”, tha Hoti duke shtuar se “janë angazhuar edhe disa matrapazë që punojnë për disa interesa të caktuara për të bindur disa deputetë për të votuar”.

Roli i AKR

Lideri i AKR Behxhet Pacolli u shpreh pas takimit i mllefosur me sjelljen e deputetëve dhe kandidatëve për poste të larta. Ai u ankua pse edhe atij nuk iu dha e drejta të shprehë mendimet në Parlament. Pacolli theksoi se mes tij dhe PAN nuk ekziston ndonjë marrëveshje, por as mes VV dhe LDK nuk ekziston ndonjë marrëveshje për bashkqeverisje. “Para meje gjenden disa mundësi: të arrihet zgjidhje përmes koalicionin (LAA) ku unë gjendem, të tërhiqem tërësisht nga politika apo të bisedoj me PAN për arritjen e ndonjë zgjidhje”.

“Në PAN nuk janë të gjithë kriminelë. PAN nuk ka zbritur nga hëna”, theksoi Pacolli i mllefosur me sjelljet e disa deputetëve në Parlament, të cilët i quajti si “fëmijë të paedukuar”.  (dw)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>