Inteligjenca amerikane: Grupi rus Wagner prezent në Serbi, Ukrainë e Mali

WagnerDokumente konfidenciale tregojnë se grupi ushtarak privat po zgjërohet në Evropë dhe Afrikë. Zyrtarët e lartë amerikanë po ndjekin gjithnjë e më shumë lëvizjet dhe përpjekjet e një grupi ushtarak privat rus, që po vepron jashtë Ukrainës, ndërsa Moska vazhdon të përdorë organizatën për të nisur operacionet e ndikimit të saj në Afrikë dhe Evropë.

 

Muajin e kaluar, administrata Biden, duke ulur nivelin e deklarimit në lidhje me këtë cështje të klasifikuar, tha se Rusia po mbështetet në grupin Wagner  në Ukrainë për të rekrutuar të burgosur dhe për të nisur ofensivën në qytetin e Bakhmut (Ukrainë).

Por zyrtarët amerikanë po mbledhin gjithashtu informacione nga inteligjenca në lidhje me aktivitetet e grupit në vende të tilla si Republika e Afrikës Qendrore, Mali dhe Serbia.

Duke u bazuar në kabllogramet e siguruara nga ‘Politico’, Rusia po përdorë Wagner in për të luftuar ndjenjat anti-Putin dhe për të mbrojtur interesat e Qeverisë.

Grupi Wagner , në pronësi të oligarkut rus Yevgeny Prigozhin, vepron në dhjetëra vende dhe punon me Qeveritë në projekte ushtarake dhe politike. Shtetet e Bashkuara kanë ndjekur prej kohësh aktivitetet e grupit në të gjithë botën, veçanërisht në vende të tilla si Siria, ku janë vendosur trupat amerikane.

Por deklaratat e fundit nga zyrtarët amerikanë nënvizojnë shkallën në të cilën administrata është e shqetësuar për mbështetjen e Rusisë dhe aftësinë e Wagner  për të formësuar ngjarjet në vendet ku SHBA dhe aleatët e saj kanë marrëdhënie biznesi dhe diplomatike.

Kabllogramet tregojnë se si zyrtarët amerikanë po ndjekin lëvizjet dhe aktivitetet e Wagner -it në terren në Republikën e Afrikës Qëndrore dhe Serbi, dhe shkallën në të cilën grupi paraqet kërcënim për forcat dhe zyrtarët vendas.

 

Ndërsa Wagner  ka operuar për vite në këto dy vende, kabllogramet ofrojnë një kontekst të ri se si administrata Biden po analizon aktivitetin në rritje të grupit paraushtarak, në vendet politikisht të trazuara.

“Ka pasur një fokus në rritje në marrëdhëniet e Rusisë në Afrikë dhe në ndërtimin e një sfere ndikimi që me të vërtetë nuk ka ekzistuar që nga fundi i Luftës së Ftohtë,” tha Catrina Doxsee, drejtoreshë e asociuar dhe bashkëpunëtore për Projektin e Kërcënimeve Transnacionale në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

“Përdorimi i kompanive private ushtarake, veçanërisht siç e kemi parë në vendet me qeverisje të dobët, sfida të vazhdueshme të sigurisë dhe burime natyrore të pasuruara, vendos [Wagner ] ose të kryejë … marrëveshje sigurie ose të lehtësojë marrëdhëniet e ardhshme diplomatike me ato vende. ”

Prigozhin dhe Wagner  kanë qenë nën sanksionet e SHBA për vite me radhë. Por, së fundmi, SHBA-të kanë ndërmarrë hapa shtesë në përpjekje për të kontrolluar qasjen e Wagner -it në armë. Në fund të dhjetorit, administrata Biden zbatoi kontrolle shtesë të eksportit për Wagner , duke e bërë më të vështirë qasjen në çdo pajisje të teknologjisë amerikane.

Zëdhënësi, John Kirby, nga Departamenti i Mbrojtjës, u tha gazetarëve muajin e kaluar se për shkak të sanksioneve dhe kontrolleve të eksportit, Wagner  ka kërkuar partnerë në të gjithë botën për t’u furnizuar me mjete dhe për të mbështetur operacionet e saj – e ku Koreja e Veriut ka përfunduar një dërgesë fillestare të armëve. “Administrata Biden po e konsideron gjithashtu përcaktimin e Wagner  si një organizatë terroriste”, raportoi Bloomberg muajin e kaluar.

Operacionet e grupit Wagner  në Afrikë shtrihen në vende të ndryshme, duke përfshirë Madagaskarin dhe Libinë. Vitet e fundit, grupi ka rritur aktivitetin edhe në Republikën e Afrikës Qendrore. Grupi ngriti zyra në këtë vend në vitin 2018, duke krijuar “shtëpinë e Rusisë” – një qendër kulturore – në kryeqytetin Bangui. Ajo funksionoi për të trajnuar trupat dhe për të mbrojtur Presidentin Faustin-Archange Touadera.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë thënë se Wagner  mund të jetë përgjegjës për ekzekutimin, torturimin dhe rrahjen e civilëve në vend. Kremlini mohon çdo lidhje zyrtare me Wagner .

“Qeveria e SHBA është e shqetësuar për masën në të cilën Wagner  po ndërhyn në politikat e brendshme të vendeve sovrane, duke shkelur të drejtat e njeriut dhe duke u grabitur atyre pasurinë minerale”, tha një zyrtar i lartë i administratës Biden.  “Ka prova të rëndësishme se taktikat e ashpra kundër terrorizmit të Wagner it në vende si Mali po përkeqësojnë situatën duke krijuar më shumë mundësi për shfrytëzimin e ekstremistëve.”

Në dhjetor, bazuar në kabllograme, zyrtarët amerikanë filluan të gjurmojnë pasojat e një sulmi të supozuar ndaj një prej drejtuesve më të lartë të grupit Wagner , Dmitry Sytii në Republikën e Afrikës Qendrore. Prigozhin pretendoi se Sytii mori një pako që shpërtheu në duart e tij, duke e quajtur atë një “sulm terrorist”. Ai pretendoi se paketa erdhi me një shënim që tregonte se francezët ishin përgjegjës.

 

Por në ditët pas incidentit, sipas kabllogrameve, zyrtarët amerikanë u përpoqën të përcaktonin nëse kishte ndodhur një sulm ose nëse Wagner  po përhapte dezinformata për arsye politike – një taktikë e përdorur shpesh nga grupi. Zyrtarët amerikanë nuk mund të përcaktonin menjëherë nëse Wagner  po përpiqej ta bënte të dukej sikur francezët kishin sulmuar grupin.

Zyrtarët francezë kanë mohuar çdo përfshirje. Ministrja e Jashtme franceze Catherine Colonna thuhet se i quajti akuzat e Wagner  “propagandë ruse”.

Zyrtarët amerikanë morën informacione të ndryshme në lidhje me ngjarjen, duke përfshirë se sulmi mund të ketë ndodhur në një bazë ushtarake ose në qendër kulturore dhe anasjelltas se Sytii u pa duke festuar në Bangui në orët pasi dyshohet se kishte ndodhur incidenti. Zyrtarët dëgjuan gjithashtu se Sytii mund të jetë shtruar në spital dhe të ketë humbur tre gishtat në shpërthim, por gjithashtu se ai mund të jetë evakuuar.

Zyrtarët amerikanë ngritën pyetje në lidhje me kohën e lajmit – ai erdhi menjëherë pasi avionët e paidentifikuar shënjestruan një fabrikë pambuku ku thuhet se ishin vendosur trupat Wagner . Në një nga kabllogramet thuhet se ai gjithashtu erdhi një ditë pas largimit të ushtrisë franceze dhe dy ditë pasi një zjarr shpërtheu në selinë e delegacionit të Bashkimit Evropian në Bangui.

Administrata Biden po ndjek gjithashtu lëvizjet e Wagner -it në Serbi dhe Bjellorusi – kjo e fundit një aleat rus që ka vënë në skenë trupat e Moskës për të mbështetur përpjekjet e luftës në Ukrainë. Raportet e operativëve të grupit Wagner  në Bjellorusi u shfaqën në vitin 2020. Qeveria në Minsk njoftoi se kishte arrestuar 33 operativë që punonin për të mbjellë kaos në prag të zgjedhjeve presidenciale.

Që atëherë, qeveria e Bjellorusisë, nën udhëheqjen e Presidentit Alexander Lukashenko, është afruar më shumë me Rusinë.

Wagner  ka pozicionuar njerëz edhe në Beograd, dhe ka njoftuar se ka vendosur zyrtarisht operacionet në Serbi në fillim të dhjetorit. “Që atëherë, ajo ka nisur operacione ndikimi për të kundërshtuar “aktivitetin kundër regjimit të Putinit nga elementë të diasporës ruse”, thuhet në një nga kabllogramet.

Prania e grupit në Serbi vjen ndërsa tensionet vazhdojnë të rriten në kufirin me Kosovën. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq – i cili nuk e njeh shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 – ka urdhëruar trupat të lëvizin në pozicione të gatshme luftarake dhe ka kërcënuar se do të kalojë në Kosovë për të mbrojtur popullin serb që jeton atje. Situata në Kosovë është përkeqësuar që nga nëntori kur autoritetet njoftuan se serbët etnikë do të duhej të dorëzonin targat e tyre të regjistrimit të lëshuara nga Serbia.

Ndërkohë, Rusia, e ndihmuar nga Wagner , vazhdon të humbasë njerëz në fushën e betejës në Ukrainë, veçanërisht në Bakhmut (Ukrainë). Instituti për Studimin e Luftës, një institut kërkimor, vlerësoi javën e kaluar se forcat e Wagner po shërbejnë në një “rol kryesisht zhgënjyes” në qytet dhe “ka të ngjarë të jenë degraduar në një masë gati dobësuese”.

Zyrtarët amerikanë po planifikojnë veprime shtesë kundër Wagner  për të kufizuar rolin e tij në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar tashmë Prigozhin, Wagner  dhe rrjetin e tij, por masa të tjera shtesë financiare, ka të ngjarë të ndërmerren.

(Marrë nga Politico.com. Titulli në origjinal: Paralajmëron SHBA, grupi rus Wagner po shton operacionet jashtë Ukrainës)

rtk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>