Reuters: Në më pak se një vit, normalizim i plotë marrëdhëniesh Kosovë-Serbi

VjosaBashkimi Evropian ka hartuar një propozim të ri për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me një afat kohor të qartë të veprimeve.

 

Kështu ka thënë të martën një diplomat i lartë i BE-së, duke folur në margjinat e samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Projektpropozimi iu dërgua të dy palëve të hënën, tha diplomati, duke folur në kushte anonimiteti. Presin që dy palët të arrijnë  një marrëveshje përfundimtare në më pak se një vit.

“Ka shumë gjëra që e bëjnë atë një hap të madh përpara në lidhje me situatën aktuale… Nuk është njohje e plotë…por është një normalizim i plotë i marrëdhënieve,” tha diplomati.

Beogradi dhe Prishtina u angazhuan në vitin 2013 për një dialog të sponsorizuar nga BE për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura, por pak përparim është bërë që nga ajo kohë. Marrëveshja me Kosovën mbetet një nga parakushtet kryesore për anëtarësimin e Serbisë në BE.

“Pasi dëgjuam të dyja palët, ne riformuluam propozimin”, tha diplomati. Propozimi përmban një aneks “me një kalendar të qartë veprimesh – kur dhe si duhet të ndodhin gjërat,” thanë ata.

 

Diplomati inkurajon Prishtinën dhe Beogradin “të vazhdojnë angazhimin e tyre konstruktiv dhe të përqëndrohen në arritjen e përparimit të pakthyeshëm në normalizim”.

Të martën në Tiranë, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani-Sadriu dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq thanë se mbeten të përkushtuar ndaj një dialogu të sponsorizuar nga BE.

“Ne besojmë se dialogu që udhëhiqet nga Bashkimi Evropian dhe mbështetet plotësisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës është e vetmja rrugë përpara drejt arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare që ka në qendër njohjen reciproke”, tha Osmani-Sadriu.

Ajo tha gjithashtu se Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE deri në fund të vitit.

Serbia humbi kontrollin mbi Kosovën në vitin 1999 pas 11 javësh sulmesh ajrore të NATO-s për të ndalur vrasjen dhe dëbimin e shqiptarëve etnikë në një kundër-kryengritje ndaj Serbisë.

Kohët e fundit, tensionet midis Serbisë dhe Kosovës u ndezën kur autoritetet në Kosovë u zhvendosën për të zbatuar një vendim për të zëvendësuar targat e makinave të lëshuara nga Serbia në rajonet ku serbët etnikë përbëjnë shumicën, me atë të lëshuar nga autoritetet e Kosovës.

“Ne e kemi inkurajuar gjithmonë dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, i cili duhet të zhvillohet në mirëbesim për të dyja palët,” tha kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

“Përderisa kjo çështje nuk zgjidhet – dhe që të zgjidhet të dyja palët duhet të bëjnë një hap prapa – do të jetë e vështirë të bëhet përparimi i nevojshëm në lidhje me përfundimin e integrimit të Ballkanit Perëndimor në familjen evropiane,” tha ai.

Pesë shtete të Ballkanit Perëndimor – Shqipëria, Bosnja, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – janë në faza të ndryshme të procesit të hyrjes në BE.

 

(Titulli i vendosur nga RTKlive. Ai në origjinal është: BE-ja harton propozimin e ri për marrëdhëniet Kosovë-Serbi, – deklaron një diplomat i lartë i BE-së)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>