Vazhdon të rritet numri i të infektuarve me COVID-19, sot 24 raste të reja dhe 14 të shëruar

QKUK-Infektivja-Prishtine-24 raste të reja me COVID-19 janë shënuar sot në Kosovë, ndërkohë 14 pacientë janë shëruar, ka bërë të ditur IKSHPK-ja.

Gjithsej sot janë kryer 257 mostra dhe rastet pozitive janë nga Gjilani, Prishtina, Vushtrria, Mitrovica, Kamenica dhe Ferizaj. Më së shumti raste janë shënuar në Gjilan – 14.

“Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Gjilanit 14 raste (sipas vendbanimit: 6 raste Përlepnicë, 5 raste Gjilan, 1 rast Velekincë, 1 rast Cërnicë dhe 1 rast Livoç i Epërm), komuna e Prishtinës 4 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Prishtinë), komuna e Vushtrrisë 3 raste (sipas vendbanimit: 2 raste Vushtrri dhe 1 rast Pestovë) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Topanicë-Kamenicë, Mitrovicë dhe Talinoc i Jerlive – Ferizaj.

Ky është numri më i madh brenda një 24-orëshi që nga 26 prilli, kur ishin shënuar 32 raste me infeksion.

Numri i të infektuarve është rritur në 919, kurse i të shëruarve në 671.

Ndërkohë, sot gjatë ditës është shënuar edhe një rast i vdekjes si pasojë e koronavirusit, duke çuar numrin e përgjithshëm në 29.

koha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>