• Gazifikimi i ngadalshëm në Maqedoninë e Veriut

  9 Prill, 2024

  GazifikimPërskaj sjelljes së gazit nga Greqia dhe sjelljes së tij deri tek amvisëritë në tërë vendin, në të ardhmen sfidë për ekzekutivin në nivel lokal dhe qendror mbetet shtrirja sa më e madhe e përdorimit të gazit, rritja e numrit të përdoruesve në amvisëri, duke u ofruar çmime të kapshme për kyçje në rrjet, me qëllim të përdorimi masovik ...

 • Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (100-114)

  8 Prill, 2024

  Sulejman Rexhepi100. Nuk më vie inat se tallen me mua, më vie inat pse mendojnë se jam budalla

  I rrasi me rrena mediat Agron Vojnika! Gjithë botën e informoi se Sulejman Rexhepi u dekorua me “Imazhi i Kombit” nga Akademia e Shqipërisë. Për ta menaxhuar këtë publicitet u inkuadrua edhe sekretarica ime Muzemil Osmani, të cilin këta “puçistat” po e ...

 • Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (81-99)

  6 Prill, 2024

  Memoaret Sulejman ef Rexhepi81.I madhi Tito thoshte: Armiku i armikut tim është miku im

  Po, i pari që e ka thënë këtë maksimë është Shoku Tito, pastaj ia vodhën të tjerët, por ama nuk arritën ta devalvojnë, sepse Tito përjetë do të ngelë Tito! Është fat i keq për këta gjeneratat e reja që nuk e kanë jetuar atë kohë ...

 • Faturat për mbeturina do të përmirësohen

  5 Prill, 2024

  komunaFaturat e larta për muajin shkurt që erdhën në adresë të qytetarëve të Tetovës, pas nënshkrimit të kontratës me kompaninë austriake Saubermacher që të grumbullojë mbeturinat në Tetovë, kanë detyruar komunën e Tetovës që edhe njëherë të shqyrtojë mënyrën e përllogaritjes së faturave për mbeturina.

  Mënyra e përllogaritjes së faturave për mbeturinat tashmë kryhet për metër katrorë dhe kur kompania ...

 • Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (61-80)

  5 Prill, 2024

  Sulejman Rexhepi61.Zegluli im dhe Sefë mekaniku

  Sefë makiniku është i anës tonë. Miqësia jonë shtrihej në një kohë më se 20 vjeçare. Jo që është i rangut tim, jo që më bënte nder miqësia me të, jo që më paraqiste ndonjë satisfakcion të qenurit mik me të por, thjesht, ishte mirëmbajtës i makinave të mia. Edhe makinat e BFI-së i ...

 • Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (38-50)

  5 Prill, 2024

  Memoaret Sulejman ef Rexhepi38.Familja Guta duhej të bëhej terbije

  Në Hasanbeg të Shkupit jetonte familja e një prej hoxhallarëve më të nderuar dhe më të mëdhenj që ka pasur ky qytet. Mulla Veseli (Vesel Xheladin Guta) ishte patriot, ishte hoxhë i madh, ishte i devotshëm, me ndikim shumë të madh në xhemat. Ishte mendimtar e poet. Si i tillë, gjithmonë ...

 • VLEN publikon listën e deputetëve për zgjedhjet parlamentare

  4 Prill, 2024

  VLENKoalicioni VLEN e përbërë nga Aleanca për Shqiptarët e Arben Taravarit, Lëvizja Besa, Alternativa, Lëvizja Demokratike sot ka publikuar listën për deputetë për zgjedhje parlamentare që do të mbahen me 8 maj.

   

  Koalicioni VLEN do të garojë në gjashtë Njësitë Zgjedhore.

   

  Zona 1

  1. Izet Mexhiti
  2. Bekim Sali
  3. Feride Haxhiu
  4. Zeqirja Tairi
  5. Hasim Murtezani
  6. Nafije Selmani
  7. Ismet Iseini
  8. Ibush Jusufi
  9. Safije Iljazi
  10. Liridona Alibojda
  11. Ahmet Ismaili
  12. Nurxhan Asanovska
  13. Fiona Abazi
  14. Astrit Iljazi
  15. Arsim Rustemi
  16. Hamza Ameti
  17. Ilhan Mamuti
  18. Ganimete Jusufi
  19. Anesa ...
  20. Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (14-31)

   4 Prill, 2024

   Memoaret Sulejman ef Rexhepi14.Unë hoxha komunist

   Tashmë kisha arritur aq famë sa, çfarëdo që të bëja nuk mund të më kundërshtonte askush dhe as të më përfolte, sepse pastaj do t’i dilte punë me mua. Më lehtë kalonin me kafshimin e gjarpërit se sa me inatin tim. Mos ta teproj shumë por njerëzit filluan të flasin e të gjallërojnë mu ...

  21. Shkupi dhe Tetova, pritet të jenë epiqendra të garës zgjedhore

   3 Prill, 2024

   zgjedhjetBeteja kryesore në zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut që do të mbahen më 8 maj, do të zhvillohet mes katër koalicioneve të partive politike maqedonase dhe shqiptare.
   Gara në njërin bllok do të zhvillohet mes Lidhjes Social-Demokrate (LSDM) në pushtet dhe VMRO DPMNE-së opozitare dhe në bllokun tjetër, mes Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në pushtet që udhëheq ...

  22. Sulejman ef. Rexhepi – Dromca memoaresh “KUSH MA PREK KOMBIN MË KA SHARË FENË” (1-13)

   3 Prill, 2024

   Memoaret Sulejman ef Rexhepi Miq të dashur!

    

   Vëllezër e motra!

    

   Para do kohe, një mikut tim të ngushtë ia dhashë dorëshkrimin tim me memoare për t’i lexuar dhe, eventualisht për t’i redaktuar, meqë është njeri i pendës. Ish-shefit tim të kabinetit, H. Agron Vojnikës, i kisha thënë që do t’ia jepja këtë dorëshkrim me kusht që ta botonte pasi të bëhesha për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"