• Ligji i duhanit nuk respektohet në Maqedoninë e Veriut

  20 Janar, 2023

  duhaniPirja e duhanit në Maqedoninë e Veriut ndalohet me ligj në gjitha objektet e mbyllura publike.
  Por, ky vendim duket se nuk vlen për zyrtarët e lartë të shtetit.

  Ditë më parë në rrjetet sociale ka qarkulluar një video ku shihet kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, duke kënduar derisa në dorë mban një cigare të ndezur në kabinetin e ...

 • ISHP-Maqedoni: Rriten ndjeshëm rastet me gripin sezonal

  19 Janar, 2023

  gripiGjatë javës së dytë, nga 9 deri më 15 janar, në Maqedoninë e Veriut janë paraqitur 1.346 raste të të prekurve apo me simptome të gripit. Të dhënat e ISHP-së tregojnë se për 63.9% janë rritur rastet në krahasim me javën paraprake.

   

  Sipas moshës 888 i takojnë grupmoshës 15-64 vjeç, 186 grupmoshës 5-14 vjeç, 139 tek fëmijët e moshës 0 ...

 • “Shqipja”, shumë institucione nuk zbatojnë ligjin për gjuhët

  18 Janar, 2023

  Gjuha-ShqipeInspektorati Shtetëror për zbatimin e Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve ka vetëm 6 inspektorë të licencuar, ndërkohë nuk ka asnjë aprovim për punësim në vitin 2023. Deri tani janë bërë mbikëqyrje inspektuese në 120 institucione, por edhe pse janë gjetur lëshime nuk është sanksionuar asnjë, pasi siç informojnë nga Inspektorati, institucionet kërkojnë shtyrje të afatit duke u justifikuar me ...

 • Gir: Nëse nuk ndodhin ndryshimet kushtetuese, ndërpriten negociatat

  18 Janar, 2023

  GirAmbasadori i BE-së Dejvid Gir theksoi rëndësinë që kanë ndryshimet kushtetuese në procesin e negociatave me Bashkimin Evropian. Gir tha se nuk dëshiron të ndërhyjë në këtë çështje, megjithatë paralajmëroi se në qoftë se këto ndryshime kushtetuese nuk ndodhin, procesi i negociatave do të ndërpritet.

   

  “Nuk mund të ndërhyj në këto gjëra sepse nuk është në kompetenca të mija. Ndryshimet ...

 • Nga e premtja ftohje të konsiderueshme, reshjet e shiut gradualisht do të kalojnë në reshje të borës

  18 Janar, 2023

  Kodra-e-Diellit-boraDrejtori për Punë Hidro Meteorologjikë për nesër paralajmëron reshje të shiut, posaçërisht pasdite dhe në orët e natës kur reshjet lokalisht do të jenë të rrëmbyeshme, mbi 30 litra në metër katror dhe vende-vende të shoqëruara me bubullima. Në male reshjet do të jenë me borë. Do të vazhdojë të fryjë erë e përforcuar e fuqishme nga drejtimi jugor ...

 • Mot me shi gjatë javës – në fundjavë reshje të borës

  17 Janar, 2023

  shiMetereologët, paralajmërojnë ulje të temperaturave dhe reshje të borës edhe në vendet më të ulëta gjatë fundjavës. Në viset malore shtresa e dëborës do të shkojë deri mbi 50 cm.

  Sipas metereologëve, nën ndikimin e aktiviteteve të theksuara ciklonike me qendër në gjirin e Gjenovës por edhe të një sërë valësh të lagështa ajrore, deri në fund të kësaj jave, ...

 • Pendarovski: Shqipëria nuk paraqet kërcënim të sigurisë për Maqedoninë

  12 Janar, 2023

  Rama-pendarovskiStevo Pendarovski tha se nuk sheh asgjë të keqe nga takimi i liderëve politik shqiptarë të Maqedonisë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama.

  “Ka kaluar koha kur duhej të shohim proceset politike ose ngjarjet, takimet që ndodhin në Tiranë si kërcënim të sigurisë për ne. Mos harroni. Republika e Shqipërisë është anëtare e NATO-s. Republika e Shqipërisë bashkë me ne ...

 • Rama takon në Tiranë liderët e partive shqiptare të Maqedonisë së Veriut

  11 Janar, 2023

  RamaKryeministri shqiptar, Edi Rama, ka takuar të martën në Tiranë liderët e partive politike shqiptare të Maqedonisë së Veriut.

   

  Qëllimi i këtij takimi, që ka nxitur reagime të shumta në Shkup, nuk është bërë i ditur nga kreu u Qeverisë shqiptare.

  Ai postoi një fotografi në rrjetin social, Facebook, ku shkroi “Qoftë një vit i mbarë për të gjithë shqiptarët kudo ...

 • Pritshmëritë për vitin 2023 në Maqedoninë e Veriut

  4 Janar, 2023

  ShkupiNjohësit e rrethanave ekonomike dhe politike në Maqedoninë e Veriut nuk kanë shumë shpresa se viti 2023 do t’iu sjellë më tepër mirëqenie qytetarëve se sa viti që sa po e lamë pas. Ngritja e çmimit të produkteve të shportës dhe shërbimeve, inflacioni dhe nga ana tjetër pasiguria politike e thellojnë pesimizmin e tyre. Në rrafshin politik, sfida kryesore ...

 • Protestë para ambasadës serbe Shkup

  30 Dhjetor, 2022

  protesta“KOPJA E SHËMTUAR E PUTINIT PO PËRDOR METODAT E NJËJTA NË MITROVICË”
  Dolën për të protestuar kundër barrikadave dhe veprimeve të serbeve në veri të motivuara nga Vuçiçi, e u ndeshën me të njëjtën dukuri.

  Barrikada në dy anët e rrugës, të cilat krijojnë tamponë zonë në 50 metra prej ambasadës serbe. E në vend se të protestojnë para ambasadës, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"