• Covid 19: 241 raste të reja, 8 të vdekur dhe 51 persona të shëruar

  18 Korrik, 2020

  RMV - Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 1700 teste dhe janë regjistruar 241 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 73 – Shtip 60 – Tetovë 32 – Gostivar 14  – Kumanovë 10  – Koçani 8 – Gjevgjeli 6 – Sveti Nikollë 5 – Prilep 5 – Strumicë 4 – Strugë 3 – Manastir 3 – Kriva Pallankë 3 – Radovish ...

 • Covid 19: 94 raste të reja, 8 të vdekur dhe 42 persona të shëruar

  17 Korrik, 2020

  RMV Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 1612 teste dhe janë regjistruar 164 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 59 – Sveti Nikollë 23 – Dibër 18 – Shtip 17 – Kumanovë 12 – Gostivar 9 – Tetovë 6  – Strugë 6  – Kërçovë 6 – Kavadarci 2 – Probishtip 2 – Manastir 1 – Prilep 1– Resnjë 1 dhe  Demir Hisar 1.

  Gjatë ...

 • KSHZ: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  17 Korrik, 2020

  ParlamentiSipas konkluzionit të KSHZ, prej numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar në listën zgjedhore 1.814.236 në gjithsejtë 3,480 vendvotime, kanë votuar 942.334 votues prej prej të cilëve 910.868 fletëvotime janë të vlefshme dhe 31.466 fletëvotime janë të pavlefshme.

   

  Koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” ka fituar 327.329 vota ose 46 mandate,

  VMRO-DPMNE me koalicionin ka fituar 315.344 vota ose 44 mandate,

  BDI ka ...

 • KSHZ jozyrtarisht: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  16 Korrik, 2020

  ParlamentiSipas rezultateve të fundit jozyrtare të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, në gjithsejtë 3,480 vendvotime, kanë votuar gjithsejt  942.334 votues, prej tyre  910.868 fletëvotime valide dhe 31.466 fletëvotime jovalide.

  Koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” ka fituar 327.329 vota ose 46 mandate, ndërsa VMRO-DPMNE me koalicionin ka fituar 315.344 vota ose 44 mandate,  BDI ka fituar 104.587 vota ose 15 mandate, Aleanca për Shqiptarët ...

 • LSDM dhe BDI në epërsi bazuar në mbi 90% të votave të numëruara

  16 Korrik, 2020

  ZaevPartia maqedonase Lidhja Social Demokrate (LSDM) dhe ajo shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) janë në epërsi nga votimi në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të mbajtura të mërkurën në kushte pandemie.

  Nga përpunimi i 93.96 për qind të vendvotimeve, LSDM-ja e udhëhequr nga Zoran Zaev ka fituar rreth 321 mijë vota apo 36.12% e pasuar nga VMRO DPMNE e Hristijan Mickovskit me ...

 • Covid 19: 94 raste të reja, 8 të vdekur dhe 42 persona të shëruar

  16 Korrik, 2020

  RMV Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 830 testime dhe janë regjistruar 94 raste të reja të COVID -19 edhe atë në : -Shkup 49 – Gostivar 13 – Sveti Nikole 9 – Shtip 8 – Tetovë 6 – Kumanovë 2 – Strugë 2 – Koçani 2 – Kërçovë 2 – Prilep 1

  Gjatë 24 orëve u ...

 • KSHZ jo oficiale: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  16 Korrik, 2020

  zgjedhje 2Sipas rezultateve të fundit jozyrtare të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, prej 3,421 vendvotimeve të përpunuara nga gjithsejt 3,480 vendvotime, koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” fitoi 46 vende, ndërsa VMRO-DPMNE dhe koalicioni 44, BDI fitoi 15 vende, Aleanca për Shqiptarët me Alternativa – 12, dhe PDSH 1 vend në Parlament.

  Në zgjedhjet e dhjeta parlamentare, të cilat zgjatën për tre ditë ...

 • Hapen votimet për zgjedhjet parlamentare

  15 Korrik, 2020

  vendvotimiNë Maqedoninë e Veriut në mesnatë hyri në fuqi heshtja elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare pas fushatës 20 ditëshe. Prej pandemisë votimi realizohet në tri ditë dhe me masa sigurie.

  Më 13 korrik votojnë personat e infektuar me korona virusin e ri dhe ata që janë të izoluar për shkak të virusit. Një ditë më pas më 14 korrik do të ...

 • Maqedonia e Veriut voton në zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  15 Korrik, 2020

  zgjedhjeNë Maqedoninë e Veriut po mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të dhjetat që nga pavarësia dhe të pestat të parakohshme. 1 milion e 814 mijë e 613 qytetarë kanë të drejtë vote.

  Shteti me dy milionë banorë, nuk ka bërë regjistrimin e popullsisë që nga viti 2002 dhe vlerësohet se rreth 400 mijë shtetas të jenë shpërngulur në dhjetë vjetët e fundit ...

 • Covid 19: 135 raste të reja, 4 të vdekur dhe 142 persona të shëruar

  14 Korrik, 2020

  RMV - Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 1259 teste dhe janë regjistruar 135 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 76 – Tetovë 13 – Gostivar 10 – Strugë 7 – Kumanovë 6 – Shtip 6 – Kërçovë 3 – Manastir 3 – Sveti Nikollë 2 – Dibër 2 – Ohër 1 – Gjevgjeli 1 – Prilep 1 – Resnjë 1– ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"