• Hapja e bisedimeve me BE, vendimi për Tiranën e Shkupin në tetor

  19 Qershor, 2019

  HahnMinistrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Europian e shtynë për në muajin Tetor marrjen e një vendimi për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke rënë dakord për tekstin që i propozohet kryetarëve të shteteve që do të takohen në mbledhjen e Këshillit më 20-21 Qershor.

  Shtyrja për në vjeshtë ishte e pritshme, ...

 • Betohet ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut

  18 Qershor, 2019

  ambasadorja USA ne RMAmbasadorja e re e Shteteve të Bashkuara në Maqedoninë e Veriut, Kate Byrnes, u betua të hënën mbrëma në një ceremoni në Departamentin amerikan të Shtetit.

  Ndihmës sekretari në detyrë për çështjet e Evropës dhe Euroazisë, Philip Reeker, i cili po ashtu ka shërbyer më parë si ambasador në Shkup, theksoi me këtë rast se ambasadorja Byrnes ...

 • „NZZ“: Modeli i BE për zgjerimin has në Ballkan në limite

  18 Qershor, 2019

  gazetat DEBild Zeitung boton një artikull, ku bën fjalë për manipulim zgjedhjesh më 2017 në Shqipëri. NZZ analizon procesin e afrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

  Bild Zeitung boton një artikull, ku bën fjalë për manipulim zgjedhjesh më 2017 në Shqipëri​ duke i bashkangjitur edhe protokolle nga përgjime telefonatash. Ndërsa „Neue Zürcher Zeitung” i kushton një analizë procesit të ...

 • Zaev: S’ka zgjedhje të parakohshme

  17 Qershor, 2019

  ZaevKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është treguar i vendosur që të mos ketë zgjedhje të parakohshme në këtë vend, edhe pse vet e kishte paralajmëruar një mundësi të tillë. Ditë më parë, vet Zaev e kishte paralajmëruar mundësinë e zgjedhje, duke e ndërlidhur atë me marrjen e datës për negociatat e anëtarësimit në BE.

  Pas mbledhjes së Këshillit ...

 • Mogherini edhe një herë shprehet pro hapjes së negociatave

  17 Qershor, 2019

  MogheriniPara takimit të rregullt të ministrave të Jashtëm të vendeve të BE-së në Luksemburg të martën, Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme ritheksoi nevojën e hapjes së negociatave.

  Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE që të marrin vendim pozitiv në lidhje ...

 • Ambasadorët e BE-së hartojnë draft-konkluzione, opsion të mundshëm që Maqedoninë dhe Shqipërinë të ndahen

  14 Qershor, 2019

  BE-MKAmbasadorët e Bashkimit Evropian kanë gjasa të punojnë këtë fundjavë për të harmonizuar përfundimet që do të gjenden në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të martën në Luksemburg.

  Një pjesë e konkluzioneve kanë të bëjnë me Maqedoninë dhe Shqipërinë. AIM nga Brukseli, duke u thirrur në burimet diplomatike, thotë se të gjitha opsionet janë ende të hapura, nga kjo, Maqedonia ...

 • Maqedonia e Veriut pret mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave me BE-në

  14 Qershor, 2019

  Zaev MerkelKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shoqëruar nga zëvendës-kryeministri Bujar Osmani dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, u prit të enjten në Berlin nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, për të diskutuar synimet e Shkupit për të hapur bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  Komisioni Evropian muajin e kaluar propozoi hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe ...

 • Zaev: NATO-ja nuk do të lejonte krijimin e “Shqipërisë së Madhe”

  6 Qershor, 2019
  ZZaevKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se do të dorëhiqet nga pozita, nëse në qershor, Bashkimi Evropian, nuk e ...

 • Në Bundestagun gjerman përplasje për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

  6 Qershor, 2019

  bundestagParlamenti gjerman sot debatoi dhe mbështeti anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, por deputetët hynë në një konflikt të hapur për shkak të anulimit të debatit për bisedimet me BE-në.

  Atmosfera u prishi deputeti i opozitës të partisë së Gjelbër, Jurgen Tritin, i cili vlerësoi se rreth fillimit të negociatave të Shkupit me Brukselin ekziston një konflikt brenda vetë ...

 • A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

  31 Maj, 2019

  Ali OsmaniProkuroria Speciale Publike është duke i analizuar të ashtuquajturat “bomba” nga bisedat telefonike, të cilat të martën në mbrëmje u bënë publike në rrjetet sociale, kanë bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë nga ky institucion.

  Ndërkohë, nga Ministria e Punëve të Brendshme thonë se në koordinim me Prokurorinë, janë duke ndërmarre të gjitha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"