• Araçinasit dhe premtimi i kryeministrit Zaev per 300 pilotë (projekte)

  14 Tetor, 2019

  Të vjen për të qeshur, por e qeshura te ngelet në fyt dhe shëndrohet ne dhimbje dhe mllef!

  E si mund të qeshësh me këta shqiptarë të rinj të Araçinës të cilët jetojnë vetëm 12 km larg qendrës së kryeqytetit, pa arsim cilësor, pa jetë kulturore, pa perspektivë punësimi, sikur të ishin në donjë provincë të humbur dhe të thellë malore? Ndaj dhe pilot-projektin e ngatërojnë me profesionin e pilotit!

  Të tradhëtuar ...

 • Komisioni i Venecias rikthen përplasjet për gjuhën shqipe

  8 Tetor, 2019

  agjencia-për-përdorimin-e-gjuhëveDrejtuesit e institucioneve janë të përmbajtur në vlerësimet lidhur njoftimet se Komisioni i Venecias ka hartuar një mendim me vërejtje serioze lidhur me Ligjin për gjuhët, që kryesisht ka të bëjë me përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe.

  Komisioni, siç është publikuar në opinion, ka vërejtje kryesisht për formën e zbatimit të ligjit në sistemin gjyqësor, që sipas raportit “tejkalon standardet ...

 • Sekretari Pompeo në Maqedoninë e Veriut

  4 Tetor, 2019

  PompeoSekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo tha se është i bindur që senati do të ratifikojë gjatë vjeshtës protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO.

  Ai i bëri këto komente në Ohër ku po qëndron për një vizitë mbështetëse për Maqedoninë e Veriut e cila pret të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s deri në fund të vitit.

  Sekretari ...

 • Shkup, “The Economist” organizon debat për Ballkanin

  2 Tetor, 2019

  Zaev TsiprasRevista e njohur ‘The Economist’ mblodhi të martën në Shkup zyrtarë, ish-zyrarë qeveritarë, jo vetëm nga rajoni i Ballkanit dhe ekspertë të çështjeve të ndryshme për të diskutuar mbi zhvillimet aktuale dhe synimet integruese drejt strukturave euro-atlantike të shteteve të Ballkanit Perëndimor.

  Marrëveshja e Prespës e arritur verën e vitit të kaluar në mes qeverive të Shkupit dhe ...

 • Kukan: Keni bërë gjithçka që kërkoi BE, duhet të merrni datë në tetor

  26 Shtator, 2019

  eduard-kukanIsh-eurodeputeti Eduard Kukan tha se ju keni bërë gjithçka që kërkoi Bashkimi Evropian nga ju dhe mund të merrni vendim pozitiv për datë në tetor.

  Kukan për AIM-në tha se personalisht mendoj se Maqedonia do të marrë datë për fillimin e bisedimeve. Keni pritur këtë moment shumë gjatë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Mendoj se kjo është çështja më e rëndësishme për të ...

 • Pagat në arsim, SASHK-u kërcënon me protesta

  23 Shtator, 2019

  klasaSindikata e Arsimit Shkencës dhe Kulturës nuk heq dorë nga kërkesat për rritjen e pagave për mësimdhënësit për 25%, nga janari i vitit të ardhshëm. Kryetari i SASHK-ut, Jakim Nedellkovski thotë se takimi i fundit i mbajtur të premten me drejtuesit e Ministrisë së Arsimit ka përfunduar pa marrëveshje. Sipas tij, nëse do të ketë ose jo grevë do ...

 • Delegacioni qeveritar i Maqedonisë nga e hëna merr pjesë në Asamblenë e KB-së në Njur Jork

  21 Shtator, 2019

  Zoran-ZaevDelegacioni qeveritar i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev nga e hëna deri të shtunën do të jetë në Nju Jork ku do të marrë pjesë në Asamblenë e 74-të të Kombeve të Bashkuara.

  Siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, të pranishëm do të jenë edhe zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, ministri ...

 • Palmer shpjegon përparësitë në detyrën e re: SHBA mbetet e angazhuar në Ballkan

  19 Shtator, 2019

  Mathew PalmerMathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazhuar në Ballkan. Në një intervistë me korrespondenten e VOA pranë Departamentit amerikan të Shtetit Nike Ching, ai foli mbi përparësitë në detyrën e re si i dërguar i posaçëm, si dhe mbi pritshmëritë e ...

 • Gjykata e Apelit refuzon ankesat e Grupit të Kumanovës, konfirmon vendimin e shkallës së parë

  17 Shtator, 2019

  Gjykata e Apelit në Shkup ka refuzuar ankesat e të akuzuarve në tërësi dhe ka vërtetuar aktgjykimin e shkallës së parë për rastin e Kumanovës.

  Vendimi është sjellë pas tre muajve që kur është mbajtur seanca publike në Gjykatën e Apelit, ku u shqyrtuan ankesat e të akuzuarve për vendimin e shkallës së parë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Me konfirmimin e vendimit të shkallës së dytë, aktgjykimi është i plotfuqishëm.

  Këshilli gjyqësor prej pesë ...

 • Krichbaum optimist për Maqedoninë e Veriut

  13 Shtator, 2019

  KrichbaumVendimi për hapjen ose jo të bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Europian merret në muajin tetor.

  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov qëndroi të enjten (12.09) në Berlin ku diskutoi me parlamentarë gjermanë dhe ekspertë të ministrive gjermane dhe Fondacioni Körber, për Marrëveshjen e Prespës dhe reformat që po kryen rajoni. Vizita ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"