• Studentët shqiptar në Maqedoni në protesta,ja kërkesat

  15 Dhjetor, 2018

  Njoftim!

  Njoftojmë opinionin studentor, arsimdashësh dhe atë publik,se ngjarjet e fundit nëpër të gjitha universitetet e Repubilkës së Shqipërisë,duke patur si kryeqendër Tiranën dhe me të cilët solidarizohemi pa asnjë rezervë, kanë ndikuar pozitivisht në të gjitha qendrat Universitare Shqiptare – me probleme të natyrave afërsisht të njëjta. Prandaj, Ne, një grup studentësh sot më datën:13. 12. 2018, pas shumë takimeve dhe bisedave intensive që patëm ditët e fundit, ...

 • Prokuroria s’ka para të mjaftueshme, lufta kundër korrupsionit në “staus quo”

  12 Dhjetor, 2018

  Antikorrupsioni-MaqedoniTashmë 9 muaj Maqedonia është pa komision shtetëror për parandalim të korrupsionit. Ligji i ri për parandalim të korrupsionit tani është në procedurë kuvendore ndërsa Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska pret që shumë shpejt të caktohet seanca për debat për ligjin të cilin, siç thotë, e kanë lavdëruar ekspertë evropianë.

  “Ka disa sugjerime që më shumë lidhen me precizimin e ...

 • Szijjarto: Verën e ardhshme duhet të fillohen bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në BE

  12 Dhjetor, 2018

  PeterSzijjartoMinistri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto kërkon nga Bashkimi Evropian që të filloj bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë dhe Shqipërisë verën e ardhshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Szijjarto përgëzoi Serbinë dhe Malin e Zi për hapjen e kapitujve të rinj në negociatat e për anëtarësim në BE.

  Ai thotë se përshpejtimi i integrimeve evropian në Ballkanin Perëndimor është “arma më e mirë” ...

 • Draft-ligji për amnisti, në trupin për pajtim të hënën

  8 Dhjetor, 2018

  Nëngrupi për pajtim në Kuvend ka përgatitur draft-ligjin për amnistinë e disa prej veprave të 27 prillit. Siç mëson Alsat nga burimet, drafti të hënën do të shqyrtohet në mbledhjen e nëngrupit, ndërsa më pas edhe nga trupi parlamentar për pajtim dhe integrim. Me dispozitat e parapara ligjore, të akuzuarit do të kenë mundësi të prononcohen nëse pranojnë amnistinë ose duan që mbi parimin e presumimit të pafajësisë të vazhdojë ...

 • Maqedoni, arrestohet ish-shefi i shërbimit sekret, Vladimir Atanasovski

  5 Dhjetor, 2018

  Vladimir AtanasovskiNjë gjykatë në Shkup i shqiptoi masën e paraburgimit prej tridhjetë ditësh, ish-drejtoritë shërbimit sekret maqedonas, Vladimir Atanasovski.

  Ai akuzohet për përfshirje në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit 2017 në parlamentin e Maqedonisë. Zoti Atanasovski u arrestua të martën mbrëma pas dëshmisë së dhënë në gjykatë nga dy vëllezërit Mlladenovski, të cilët drejtuan gishtin kah ...

 • Muaremi: Gjatë vitit 2013 janë larë mbi 200 milion euro

  3 Dhjetor, 2018

  Në emisionin “Click Plus” në Tv21, drejtori i policisë financiare, Arafat Muaremi foli rreth aktiviteteve të këtij organi.

  Ai tha se me projektin “Dita e drurit” gjatë mbjelljes së fidanëve rreth lumit Vardar, vlera e deklaruar është shumë më e lartë se vlera e furnizimit dhe janë ndjekur transaksionet ku të gjitha transaksionet e tepërta kaluar në kompani fiktive ku më pastaj janë marrë paratë në kesh, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Ai tha ...

 • PE: Gruevski t’u dorëzohet autoriteteve të Maqedonisë

  29 Nentor, 2018

  PERaporti i Parlamentit Europian për Maqedoninë – Eurodeputët kërkojnë paragrafin shtesë për dorëzimin e ish-kryeministrit Grurevski autoriteteve maqedonase.

  Vetëm pak çaste para votimit të raportit vjeror për IRJ (Ish-Republika Jugosllave)të Maqedonisë, deputetët e Parlamentit Evropian kanë kërkuar që në të raportin për këtë shtet të Balkanit Perëndimor të shtohet një paragraf, ku kërkohet që ish-kryeministri Gruevski t’u dorëzohet autoriteteve të ...

 • Parlamenti maqedonas i heq imunitetin ish kryeministrit Gruevski

  27 Nentor, 2018

  parlamenti i rmParlamenti i Maqedonisë e miratoi të martën në mbrëmje kërkesën e Gjykatës Penale për burgosjen e deputetit Nikolla Gruevski. Kjo nënkupton heqjen e imunitetit të deputetit. 62 ligjvënës të shumicës parlamentare votuan për këtë, ndërsa asnjë deputet i partisë VMRO-DPMNE të opozitës, partia e ish-kryeministrit Gruevski, nuk ishte i pranishëm në seancën plenare. Madje, seanca kaloi ...

 • Gruevski: E ndihmoi Hungaria ish-kyeministrin maqedonas të arratiset?

  26 Nentor, 2018

  Gruevski OrbanQeveria e Viktor Orbanit e mohon, por hulumtimet e Deutsche Welles tregojnë se Hungaria ndihmoi ish-kryeministrin e dënuar maqedonas, Nikola Gruevski të dalë nga vendi. Tani qeveria maqedonase është përpara një dileme.

  Arratisja e ish-kryeministrit maqedonas nga vendlindja e tij në Hungari i ngjason një filmi thriller politik. Madje edhe mbrojtësi i shenjtë i deklaruar i Nikola Gruevskit, Viktor Orban, ...

 • OKB: Maqedonia në vendin e 24 për nga rënia e popullsisë

  24 Nentor, 2018

  ShkupiMaqedonia, për shkak të emigrimit dhe nivelit të ulët të lindjeve, ka humbur 28.8 për qind të popullatës së saj “maksimale”, sipas raportit të fundit të OKB-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ky rezultat e vë Maqedoninë në vendin e 24 në botë, ndërsa Moldavia është e para, Bullgaria e dyta, Bosnja dhe Hercegovina është e treta në listë për nga rënia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"