• 33 raste të reja me covid-19, 22 persona janë shëruar dhe 1 person ka humbur jetën

  7 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se janë regjistruar 33 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 nga 332 testet e realizuara, që paraqet numrin më të lartë që nga 25 prilli kur kishte 41 raste.

  11 të infektuar janë regjistruar në Shkup, 9 në Veles, 5 në Prilep, 2 në Kumanovë, 2 në Tetovë dhe nga 1 në ...

 • 13 raste të reja me covid-19, 44 persona janë shëruar dhe 2 persona kanë humbur jetën

  6 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 292 persona të dyshuar dhe janë konfirmuar 13 raste të reja me Covid-19 edhe atë në : Kumanovë-1, Prilep-3, Tetovë-3 dhe Manastir-1. gjithashtu njoftoi se edhe 2 persona kanë humbur jetën nga Covid-19.

  Kanë ndërruar jetë: një pacient i moshës 55 vjeç, nga Prilepi i cili ...

 • Oliver Varhelyi: Ballkani Perëndimor ka prioritet për BE

  6 Maj, 2020

  Oliver VarhelyeNë samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në mënyrë strategjike megjithë krizën e Coronës, thotë Oliver Varhelyi për DW.

  Deutsche Welle: Në samitin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor nuk do të flitet konkretisht për zgjerimin e BE me ...

 • Tetë raste të reja, shënohet një tjetër viktimë

  5 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 185 testime  dhe janë vërtetuar 8 raste të reja me Covid-19 edhe atë: në Shkup-3 raste, Manastir-1 dhe Veles-4.

  Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 21 persona të shëruar edhe atë: në Shkup-8, Kumanovë-6, Shtip-1, Prilep-2, Tetovë-1, Veles-1, Koçanë-1 dhe Makedonski Brod-1.

  Në Spitalin “8 shtatori” ka ...

 • Prej sot Mali Sharr është zonë e mbrojtur

  5 Maj, 2020

  Mali-SharrMinistria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikim Hapësinor njoftoi se në mbledhjen e sotme qeveritare u miratuan nismat për mbrojtjen e dy zonave në Maqedoninë e Veriut: Mali Sharr dhe malet e Osogovës.

  Qeveria pranoi propozimet e ministrisë për shpalljen e Malit Sharr si zonë e mbrojtur në kategorinë e Parkut Nacional dhe shpalljen e maleve të Osogovës për zonë të ...

 • Maqedonia e Veriut do të rihapë kufijtë në koordinim me shtetet tjera

  4 Maj, 2020

  ShkupiMinistri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, ka deklaruar se hapja e kufijve të këtij vendi me shtetet tjera do të varet nga stabilizimi i mëtejmë i gjendjes me koronavirusin, por ka theksuar se kjo nuk do të bëhet pa një koordinim me shtetet tjera, para së gjithash me ato fqinje: Shqipërinë dhe Greqinë.

  Filipçe ka thënë se ...

 • 4 viktima dhe 29 raste të reja me Covid-19, 69 të shëruar

  1 Maj, 2020

  lejohet levizja Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, në 24 orët e fundit janë bërë 362 teste, prej të cilëve 29 kanë rezultuar pozitivë me këtë virus. Fatkeqësisht 4 persona kanë ndëruarr jetë edhe atë në Klinikën Infektive në Shkup kan ndërruar jetë 2 pacientë nga Prilepi, 1 grua e moshës 55-vjeçare dhe një burrë 84-vjeçar. Në Prilep, në shtëpinë ...

 • Anulohet matura shtetërore, mësimi në distancë vazhdon deri në fund të vitit shkollor 2019/2020

  30 Prill, 2020

  ademiAnulohet matura shtetërore, matura shkollore dhe provimi përfundimtar për këtë vit shkollor 2019/2020 për nxënësit e shkollave të mesme. Të gjithë do të marrin diploma për arsimin e mesëm të kryer me të njëjtën vlefshmëri si vitet e kaluara, thanë konferencën për shtyp Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi,

  Ai tha se kjo do t’i mundësojë që maturantët të ...

 • TË RIKUPERUAR 111 PACIENTË , JANË REGJISTRUAR 23 RASTE TË REJA – NUMRI I PËRGJITHSHËME I RASTEVE TË DIAGNOSTIKUAR ËSHTË 1465 ,NDËRRUAN JETË 4 PACIENTË

  30 Prill, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se sot Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 111 pacientë të rikuperuar në: Shkup-13, Kumanovë-74, Shtip-1, Prilep-18, Manastir-1, Ohër-1, Kriva Palankë-1, Probishtip-1 dhe Demir Hisar -1.

  Në Klinikën për sëmundje infektive dhe gjendje febrile një pacient 62-vjeçar nga Shkupi ndërroi jetë , dhe një paciente 59 vjeçare nga Gostivari ndërroi jetë në Spitalin “8 Shtatori”.

 • Prej sot gjoba prej 20 € për mosrespektim të masave mbrojtëse – për festat e majit, të premten, të shtunën dhe të dielën, ora policore prej 14:00

  30 Prill, 2020

  lejohet levizjaMë 1,2 dhe 3 maj, gjegjësisht të premten, të shtunën dhe të dielën, do të lejohet lëvizja e qytetarëve prej në ora 05:00 deri në orën 14:00. Ndalimi në lëvizje në tërë vendin do të fillojë në ora 14:00 dhe do të zgjasë deri në orën 05:00 të mëngjesit ditën e ardhshme.

  Personat e moshës mbi 67 vjeç, të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"