• Qendra e re klinike do të ndërtohet në Gjorçe Petrov

  29 Janar, 2019

  Qendra e re Klinike Shkup-“Lokacioni më ideal për ndërtimin e qendrës së re klinike është ajo në Gjorçe Petrov në afërsi të rrethrrotullimit, ndërsa ndërtimi do të duhej të fillojë në fund të këtij viti”, këtë e tha sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në emisionin “Top Tema”.

  Sipas tij, themelet e qendrës së re klinike do të vendosen në ...

 • Maqedonia “bëhet” veriore

  29 Janar, 2019

  AleksandriParlamenti grek aprovoi paktin historik të emrit me Maqedoninë. Mbas dekadash grindjeje politike të dy vendet ballkanike shpresojnë të kenë marrëdhënie të mira fqinjësie në të ardhmen.

  Dimri është i ftohtë dhe me borë, më shumë se zakonisht por kjo është e vetmja shenjë që tregon se një vend që ndodhet në thellësi të Europës dhe në Ballkanin jugor u ...

 • Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe

  15 Janar, 2019

  flamuri AL MKKryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi.

  Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si ...

 • Miratohen ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

  11 Janar, 2019

  Parlamenti i rmParlamenti i Maqedonisë, miratoi të premten ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

  Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh votuan për ndryshimet kushtetuese, duke miratuar së pari veç e veç katër amendamentet që kanë të bëjnë me ndryshimin e emrit, me preambulën, me shtetësinë, kujdesin e ...

 • Zaev pranon disa nga kërkesat e opozitës shqiptare

  8 Janar, 2019

  ZaevKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka pranuar disa nga kërkesat e opozitës shqiptare, e cila mbështetjen e ndryshimeve kushtetuese e ka kushtëzuar me pranimin e amendamenteve të tyre për forcimin e statusit juridik të shqiptarëve në Kushtetutë.

  Pas takimit me kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, kreu i Qeverisë tha se është pranuar ndryshimi i ...

 • Standarded evropriane për të drejtat kolektive, vetëvendosjen dhe shtet-ndërtimin – vlejnë për shqiptarët!?

  2 Janar, 2019

  Shqiptarëve në IRJM u premtohet integrimi në BE në shkëmbim të lëshimeve që do të bënin për mbajtjen gjallë të shtetit dhe identitetit të vjedhur nga ana e sllavëve të IRJM, duke hequr dorë nga identiteti i tyre dhe të qenit të barabartë në shtetin ku jetojnë. Atë qe kushtetuta e Belgjikes arriti te bente ne vitin 1962 per 1% gjermanë, përmes sistemit qeverisës federal të kombinuar me Komunitetet ...

 • Moti sot në Maqedoni

  31 Dhjetor, 2018

  moti-dimër-pa-borëMoti sot do të jetë me vranësira dhe reshje lokale të borës. Nga pjesa veriore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

  Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej -6 gradë celsius deri në -2 gardë celsius, ndërsa temperaturat ditore do lëvizin nga 2 deri në 8 gradë celsius.

  Të martën moti do të jetë i ftohtë dhe me ...

 • Maqedoni – Amnistohen pesë deputetë për ngjarjet e 27 prillit. “Kumanovasit” në burgje të rënda

  28 Dhjetor, 2018

  dhuna-ne-maqedoni-kuvendKryetari i Gjykatës Penale Ivan Xholev, mbrëmë për TV24 tha se janë amnistuar 12 persona të akuzuar për dhunën e 27 prillit në Kuvend, midis tyre dhe 5 deputetë.

  Deputetët e liruar nga akuza janë Kërsto Mukoski, Sasho Vasilevski, Ljupço Dimovski dhe Ljuben Arnaudov.

  Të punësuarit në kabinetin e ish-kryetarit të Kuvendit, Elena Bozhinovska dhe Ivan Cvetanovski, i akuzuari Zaharije Simovski, ...

 • Loja e rrezikshme e integrimit te shqiptarëve në pushtet në vend të një marreveshjeje për të ardhmen e IRJM

  28 Dhjetor, 2018

  Integrimi i shqiptarëve në pushtet është lojë që ndiqet nga pushteti që nga koha e ish Jugosllavisë, kur një pjesë e shqiptarëve, të cilët në atë kohë opinioni sllav i quante “poshteni albanci” (“shqiptarë të ndershëm”) u inkuadruan në nivele të ndryshme të pushtetit dhe arritën deri në nivelet më të larta të saj.

  Për këta “shqiptarë të ndershëm” pushteti i atëhershëm siguronte një jetë të mirë në elitën e asaj ...

 • Maqedoni, mbyllet afati për kërkesat e amnistisë

  26 Dhjetor, 2018

  makMbrëmë në mesnatë është mbyllur afati i dorëzimit të kërkesave për amnisti lidhur me ngjarjet e dhunshme në parlamentin e Maqedonisë, në prillin e vitit të kaluar. Ligji për amnistinë ka shkaktuar mjaft debate edhe në radhët e ekspertëve dhe vetë gjykatësve e prokurorëve, por pusheti synon që përmes tij të arrijë votat e nevojshme prej dy të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"