• Përgjegjësi edhe nga Kryeministri Zaev për ujin e Tetovës

  9 Tetor, 2018

  ujiGjatë ditës së djeshme një numër i madh i qytetarëve të indinjuar dhe bizneseve private na kanë kontaktuar për të mësuar për problemin e ujit të pijshëm me erë kimikatesh në Tetovë. Duke mos pasur informacione të besueshme se çka në të vërtetë përmabn uji, ne nuk mund të japim informacion për këtë problematikë me të cilën shpesh ...

 • Shkup: Qeveria dorëzon në parlament draftin e ndryshimeve kushtetuese

  9 Tetor, 2018

  zaevQeveria e Maqedonisë ka propozuar ndryshimet e Kushtetutës dhe draftin e ka dërguar në parlament, për çka pritet të fillojë debati brenda pak ditësh.

  Bëhet fjalë për propozim-ndryshime të kushtetutës që vlerësohen si thelbësore, që kanë të bëjnë me ndryshimin e emrit sipas Marrëveshjes së Prespës në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, me futjen në preambulë të historisë së ...

 • Eco Guerilla: Po përgaditet rihapja e Jugohromit pa filtra, kemi kërcënime që të heshtim

  9 Tetor, 2018

  img2 img1Të nderuar,

  Lëvizja Eco Guerilla njofton opinionin se ditëve të fundit persona të ndryshëm, kanë përcjellur porosinë bashkë me oferta financiare që Eco Guerilla të heshtë dhe mos të reagojë për Jugohromin. Për këtë është njoftuar edhe policia dhe sot kemi kërkuar takim direkt edhe me kryeministrin ...

 • Gjykata lë në fuqi vendimin për Gruevskin me dy vjet burg

  6 Tetor, 2018

  GruevskiNë Maqedoni, një gjykatë apeli la në fuqi të premten vendimin e një gjykate më të ulët për ish-kryeministrin Nikola Gruevski, që e dënoi atë me dy vjet burg për caktimin e fituesit të një tenderi për blerjen e një makine të blinduar Benz Mercedes.

  Gruevski u dënua në muajin maj. Ai u akuzua se kishte përdorur ndikimin e ...

 • Juncker u drejtohet vendeve të BE-së: Merreni seriozisht Ballkanin

  6 Tetor, 2018

  JunckerPresidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker e sheh perspektivën reale të anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor si kusht për stabilitetin e rajonit.

  Në një fjalim në Parlamentin e Austrisë, kreu i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker u shpreh të premten (05.10) mbi perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Sipas AFP, nëse vendet e BE-së nuk e ...

 • Opozita maqedonase paralajmëron mbi 200 padi për referendumin

  5 Tetor, 2018

  zgjedhjetOpozita në Maqedoni konsideron se dalja në referendumin e së dielës ka qenë edhe më e ulët se 36 për qind sikur të mos manipulohej me votimin.

  VMRO DPMNE-ja do të ngrejë padi kundër më shumë se 200 anëtarëve të këshillave zgjedhore nga disa qytete të banuara me shqiptarë, si Struga, Kërçova, disa zona të Tetovës ...

 • Hahn kërkon zgjidhje “ballkanase” në Parlament, BE: Jo zgjedhje të parakohshme

  5 Tetor, 2018

  HahnKomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn konsideron se nuk nevojiten zgjedhje të parakohshme parlamentare në Maqedoni, por duhet të shfrytëzohet mundësia të sigurohen dy të tretat e shumicës në Kuvend për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës.

  Këto deklarata komisioneri Hahn i bëri për gazetën austriake “Kurier”, për të cilën Hahn ka theksuar se e ka paralajmëruar  kryeministrin Zoran Zaev

  Zgjedhjet e reja ...

 • Pas referendumit – Maqedonia i rikthehet pasigurisë politike

  4 Tetor, 2018

  ShkupiLSDM: Nëse VMRO frenon ardhmërinë shkojmë në zgjedhje. Reagon partia qeverisëse në Maqedoni, LSDM pas kërkesave të partisë konservatore, VMRO për dorëheqjen e kryeministrit Zaev dhe krijimin e qeverisë teknike.

  Komiteti Ekzekutiv i LSDM-së, partisë qeverisëse pas një mbledhjeje të jashtëzakonshme deklaroi, se deputetët duhet ta ndjekin vullnetin e shprehur të shumicës prej mbi 600 mijë qytetarë, të ...

 • Radikalizimi- Gjermani: Kur vajza papritur bëhet salafiste

  3 Tetor, 2018

  salafisteVendimet që marrin fëmijët për jetën ka raste që nuk pranohen nga prindërit. Sidomos kur fëmijët radikalizohen si islamistë. Deutsche Welle ka takuar një nënë që rrëfen historinë e vajzës së konvertuar.

  Asnjë nënë nuk do ta përjetojë këtë. Një ditë papritur autoritetet trokasin në derë dhe thonë, se vajza po planifikon t‘i bashkohet milicëve terroristë të të ashtuquajturit „Shteti ...

 • Maqedoni: Çfarë ndodh pas referendumit?

  2 Tetor, 2018

  ZaevPas rezultatit irritues të referendumit në Maqedoni socilademokratët në pushtet kërkojnë një rrugëdalje nga qorrsokaku. Një rol vendimtar do të luajë në këtë rast opozita nacionalsite.

  Në referendumin për ndryshimin e emrit në Maqedoni qeveria nën socialdemokratët me kryeministër Zoran Zaev nuk ia doli të arrijë shumicën e neviojshme të pjesëmarrjes së të paktën 50 përqind të elektoratit. Vetëm 36,87 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"