• Protestë para ambasadës serbe Shkup

  30 Dhjetor, 2022

  protesta“KOPJA E SHËMTUAR E PUTINIT PO PËRDOR METODAT E NJËJTA NË MITROVICË”
  Dolën për të protestuar kundër barrikadave dhe veprimeve të serbeve në veri të motivuara nga Vuçiçi, e u ndeshën me të njëjtën dukuri.

  Barrikada në dy anët e rrugës, të cilat krijojnë tamponë zonë në 50 metra prej ambasadës serbe. E në vend se të protestojnë para ambasadës, ...

 • Çmimi i rrymës, ulje te blloktarifa 1 dhe 2

  29 Dhjetor, 2022

  largpercuesitNga 1 janari energjia elektrike do të faturohen pak më e lirë për amvisëritë dhe kompanitë e vogla. Për familjet që kursejnë, çmimi i rrymës për bllokun I ulet me 4,11% dhe për bllokun II me 2,95%.

   

  Rritje çmimesh do të ketë për bllokun e III-të me 0,85% dhe për bllokun e IV për 7,65% të konsumatorëve. Kështu vendosi sot ...

 • Seanca gjyqësore për spitalin modular, përplasje mes palës mbrojtëse dhe prokurorisë

  28 Dhjetor, 2022

  Modulari_GjykataKa vazhduar gjyqi për djegien e modularit në Tetovë. Seanca vazhdoi me leximin e dëshmive nga ana e prokurorit, por kjo hasi në kundërshtime të ashpra nga ana e mbrojtësve të të akuzuarve.

   

  Me zhvillimin e rrjetit 5G, erdhi fundi i dominimit kinez në sektorin e telekomunikimit në Maqedoni 24 Dhjetor, 2022

  5GTelekomi i Maqedonisë dhe A1 Maqedoni aktualisht janë duke punuar në modernizimin e të gjitha pajisjeve të telekomunikacionit për telefoninë mobile dhe futjen e rrjetit 5G në vend. Për dallim nga ndryshimet e mëparshme që i janë bërë gjenerimit teknologjik të infrastrukturës së telekomunikacionit, Maqedonia e Veriut, si vend anëtar i NATO-s dhe nënshkrues i programit “Rrjeti i pastër” ...

 • Drejtori i Kodrës së Diellit optimist për sezonin e ardhshëm

  21 Dhjetor, 2022

  Adem AvziuKodra e Diellit është njëra nga qendrat më të frekuantuara të skijimit gjatë periudhës dimërore në Maqedoninë e Veriut. Probleme të theksuara gjatë sezonit të kaluar ishin mungesa e parkingjeve si dhe kolonat e vazhdueshme të automjeteve në rrugën Tetovë-Kodër e Diellit. Duke qenë afër sezonit të ri, Telegrafi ka biseduar me drejtorin e Kodrës së Diellit, Adem ...

 • Autostrada Kërçovë Ohër, Rustemi: Deri në dhjetor 202? duhet të mbaroj projekti

  15 Dhjetor, 2022

  Ejup-RustemiAutostrada Kërçovë Ohër, Rustemi: Deri në dhjetor 2023 duhet të mbaroj projekti

   

  Drejtori i N.P. Rrugët Shtetërore, Ejup Rustemi, në kuadër të emisionit të sotëm “Magazina Ekonomike”, i pyetur nga gazetari Ile Petrevski rreth realizimit të projektit për autostradën Kërçovë-Ohër, deklaroi se deri në fund të dhjetorit do të zgjidhet çështja e shpronësimit të tokave, derisa deri në fund të ...

 • Qytetarët përballen me çmime të larta, shpenzimet trefish më shumë se paga minimale

  12 Dhjetor, 2022

  marketShporta konsumatore për një familje katër anëtareshe në vend ka arritur në 51 714 denarë.

  Kjo shumë është për 1490 denarë më e lartë krahasuar me shportën konsumatore të muajit shtator. Qeveria së fundmi doli me pretendimin se çmimet do të ulen për 10 % si rezultat i masës për subvencionim të energjisë elektrike për bizneset. Por qytetarët thonë se ...

 • Përgatitet çmim i ri i energjisë elektrike, në fuqi nga 1 janari

  12 Dhjetor, 2022

  largpercuesitTenderët për mbulimin e humbjeve të energjisë elektrike të MEPSO-s dhe EMV-së, do të përfundojnë për dhjetë ditë.

  Nëse ofertat janë të larta, atëherë qeveria duhet të japë një çmim shumë më të ulët, të ngjashëm me atë aktual. Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimovski, shton se një nga kriteret kryesore për atë në cilin drejtim do të ...

 • Anulohet sërish seanca për zjarrin në spitalin modular në Tetovë

  9 Dhjetor, 2022

  seancaSot sërish është shtyrë sërish seanca gjyqësore për zjarrin në spitalin modular të Tetovës. Seanca u shty, pas mospajtimeve të shprehura nga ana e avokatëve të të gjithë të akuzuarve, rreth prezantimit të dëshmive nga ana e Prokurorisë.

  Sot duhet të fillojë gjykimi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë me ç’rast 14 njerëz humbën jetën dhe dhjetëra u lënduan 7 Dhjetor, 2022

  Spitali_ModularTë akuzuar janë drejtorët Florin Besimi (BDI) dhe Artan Etemi (BESA), si dhe mjeku Boban Buçeski dhe Spitali klinik i Tetovës si subjekt juridik.

   

  Sot në Gjykatën themelore në Tetovë është caktuar përpjekja e katërt për të filluar gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës që ndodhi më 8 shtator të vitit të kaluar, me ç’rast 14 njerëz humbën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"