• Maqedoni, kërkohet konsensus për ndryshime kushtetuese

  2 Tetor, 2018

  ReferendumiNë Maqedoni, pas referendumit të pasuksesshëm priten përpjekje për një konsensus për ndryshime kushtetuese për ta miratuar emrin e ri të vendit në bazë të Marrëveshjes së Prespës me Greqinë. Por, opozita maqedonase aktualisht nuk ka treguar shenja se do të përkrahte ndryshimin e kushtetutës. Ndërkaq, analisti Albert Musliu numrin e madh të votave pro ndryshimit të emrit në ...

 • Zhgënjim në Athinë – Votimi për emrin në Maqedoni

  1 Tetor, 2018

  parlamenti grekReagimet pas dështimit të referendumit për çështjen e emrit në Maqedoni tregojnë zhgënjimin e palës greke. Megjithatë Greqia mbetet e ndarë për këtë çështje.

  Më shumë se 90% e votuesve në Maqedoni votuan të dielën për kompromisin e arritur me marrëveshjen e kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev me atë grek, Aleksis Tsipras, që zgjidhi grindjen për emrin me Greqinë. Por ...

 • Dёshtimi i referendumit nё Maqedoni njё mёsim i hidhur

  1 Tetor, 2018

  ZaevPjesёmarrja e ulёt nё referendumin pёr emrin nё Maqedoni ёshtё njё pikёnisje e keqe pёr zhvillimin e mёtejshёm tё vendit, mendon Adelheid Feilcke.

  Dёshtimi qartazi i referendumit nё Maqedoni si rrjedhojё e njё pjesёmarrjeje  shumё tё ulёt ёshtё njё mёsim i hidhur pёr shumё palë: Pёr qeverinё nё Shkup, pёr qeverinё nё Athinё, pёr mbёshtetёsit nё BE dhe nё NATO ...

 • Maqedoni, pjesëmarrje e ulët, çështja e emrit shkon në parlament

  30 Shtator, 2018

  sec mkKryeministri i Maqedonisë tha të dielën mbrëma se do të çojë në parlament çështjen e emrit të ri të vendit, ndonëse koalicioni i tij pranoi se referendumi dështoi të sigurojë një pjesëmarrje prej 50 për qind të votuesve që të quhej i suksesshëm.

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve tha se rreth 36 përqind e elektoratit kanë votuar në referendumin për ...

 • Maqedoni: Pjesёmarje e ulёt – Referendumi i pavlefshёm

  30 Shtator, 2018

  vorimetSipas KSHZ pjesёmarrja nё referendum ishte 34 pёrqind. Si rrjedhojё referendumi pёr tё ardhmen e Maqedonisё rezulton i pavlefshёm, pasi nё tё do tё duhej tё merrnin pjesё mё shumё se gjysma e 1.8 milionё zgjedhёsve.

  Nё votim morёn pjesё 34 pёrqind e 1,8 milionё qytetarёve me tё drejtё vote, njoftoi Komisioni Shtetёror i Zgjedhjeve (KSHZ) gjysmё ore para mbylljes ...

 • Top Talk/ Kim Mehmeti: Referendumi do të thellojë ndasitë shqiptaro-maqedonase

  28 Shtator, 2018

  kim-mehmeti-toptalkEmisioni “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja preku të premten çështjen e referendumit në Maqedoni për emrin e ri kushtetues të shtetit: Maqedonia Veriore. I ftuar në studio ishte Kim Mehmeti, shkrimtar dhe opinionist.

  Sipas Mehmetit, do të thellohen ndasitë shqiptaro-maqedonase pas këtij referendumi: “Çdo analizë për Maqedoninë duhet nisur nga fakti se Maqedonia nuk është dëshirë as e shqiptarëve ...

 • Maqedoni, heshtje para referendumit të 30 shtatorit

  28 Shtator, 2018

  qendrimi yt e drejta yteSot në Maqedoni është heshtje para referendumit të së dielës dhe subjektet politike dhe mediat po e respektojnë këtë masë ligjore.

  Rreth 12 mijë vëzhgues vendas dhe 320 vëzhgues të huaj janë akredituar për ta ndjekur procesin.

  Maqedonia ka një elektorat prej 1.8 milionë votuesish; një shifër kjo që ka qenë e dabatueshme prej vitesh, pasi ky ...

 • Konflikti i Perëndimit dhe Rusisë në Maqedoni

  28 Shtator, 2018

  ura e gurrit shkupNë Maqedoni përplasen interesat perëndimore dhe ruse, thonë ekspertët. Të dielën do të votohet në referendum për emrin e ri të Maqedonisë. Por referendumi shikohet nga perspektiva të ndryshme.

  Shkupin nuk e kanë vizituar më parë kurrë më shumë politikanë perëndimorë sesa tani. Të gjithë ata kanë ardhur për të mbështetur qeverinë e Maqedonisë me ...

 • Shqiptarët, rol të rëndësishëm në referendumin e Maqedonisë

  26 Shtator, 2018

  ShkupiMë 30 shtator në Maqedoni mbahen votimet për një referendum jo-detyrues, lidhur me ndryshimin e emrit të vendit në Maqedonia e Veriut. Në se votuesit do t’i thonë “PO” ndryshimit të emrit, kjo do t’i hapte rrugën vendit drejt integrimeve në NATO dhe në Bashkimin Europian:

  Në historinë e saj të shkurtër të pavarësisë, Maqedonia nuk ka qenë kurrë para ...

 • Zidan: Ndryshimi i emrit nuk prek identitetin e maqedonasve

  25 Shtator, 2018

  Talat ZidanKryetari i Parlamentit të Sllovenisë, Dejan Zidan, gjatë takimit me homologun e tij në Shkup, Talat Xhaferi, ka theksuar se marrëveshja me Greqinë për çështjen e emrit nuk prek identitetin e maqedonasve ndërkohë që hap perspektivat euro-integruese për shtetin.

  “Edhe më tej maqedonasit do t’i quajmë maqedonas dhe do të ruhet gjuha maqedonase ” ka theksuar Zidan.

  Ai tha se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"