• Maqedoni e Veriut, arrin në 384 numri i të infektuarve

  2 Prill, 2020

  Klinika infektiveAutoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut po përgatiten për zgjerimin e kapaciteteve për pranimin e personave të prekur nga koronavirusi, numri i të cilëve rritet nga 20 – 30 në ditë. Numri i përgjithshëm i të prekurve të enjten ka arritur në 384. Mjekët infektologë vlerësojnë se piku i COVID-19 në vend do të ndodhë në fund ...

 • Maqedoni e Veriut: 30 raste të reja me koronavirus

  2 Prill, 2020

  Klinika infektiveNë Maqedoni të Veriut janë regjistruar edhe 30 raste të reja me koronavirusin, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 384, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë.

  Raste të reja të vdekjes nuk janë regjistruar dhe numri i përgjithshëm i viktimave mbetet 11.

  Në Dibër, qyteti më i goditur me COVID-19, tani tre ditë me radhë ...

 • Detaje nga të infektuarit me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

  2 Prill, 2020

  coronavirusi-MKMinistri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit 25 persona janë regjistruar me Covid-19.

  Po ashtu në 24 orët e fundit, pesë pacientë janë shëruar dhe të njëjtit do të lëshohen për kurim shtëpiak, ndërsa është regjistruar edhe një viktimë. Filipçe tha se bëhet fjalë për një 65-vjeçare nga Struga, e cila ka pasur edhe ...

 • Arrin në 10 numri i viktimave me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

  2 Prill, 2020

  FilipceËshtë regjistruar edhe një i vdekur nga koronavirusi në Maqedoninë e Vdekur, duke e çuar në dhjetë numrin e viktimave nga paraqitja e sëmundjes COVID-19 në këtë shtet.

  Ministri i Shëndetësisë tha se viktima, një grua 65-vjeçare nga Llabunishta e Strugës, vuante nga disa sëmundje kronike para se të infektohej edhe me kornavirusin e ri.

  Të mërkurën janë regjistruar 25 raste ...

 • Në Shkup regjistrohet edhe një viktimë nga koronavirusi

  30 Mars, 2020

  ShkupNë Maqedoninë e Veriut është regjistruar edhe një viktimë nga koronavirusi duke e çuar numri e të vdekurve në 7, ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, në një postim në rrejtin social Facebook.

  Ai ka njoftuar se viktima është një grua 79 vjeçe nga Dibra pasi ishte diagnostikuar me Covid-19 më 23 mars dhe pas përkeqësimit ...

 • Shkon në katër numri i të vdekurve nga COVID-19 në Maqedoni të Veriut

  28 Mars, 2020

  Klinika ShkupNumri i viktimave nga koronavorusi në Maqedoninë e Veriut ka arritur në katër. Autoritetet thonë se bëhet fjalë për një grua 66-vjeçare nga Struga.

  Sipas të dhënave të institucioneve shëndetësore, ajo besohet se është infektuar nga një familje në Dibër, ku e ndjera kishte qëndruar pak para se të shpallet gjendja krizës, ndërsa kishte qenë në kontakt edhe ...

 • Shkon në 219 numri i të prekurve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

  27 Mars, 2020

  FilipceNë 24 orët e fundit, përkatësisht deri në orën 12 të drekës së të premtes janë regjistruar 18 raste të reja me COVID-19 duke e çuar numrin e përgjithshëm në 219. Prej tyre vetëm nga Shkupi janë 134. Dibra radhitet menjëherë pas me 43; Kumanova ka 17 të infektuar, Shtipi – 8, Ohri -3, aq sa dhe Velesi, ...

 • Maqedonia e Veriut, zyrtarisht anëtare e NATO-s

  27 Mars, 2020

  NatoSekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo përshëndeti finalizimin e procesit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në Nato.

  Maqedonia e Veriut depozitoi të premten në Uashington instrumentin e NATO-s për anëtarësim. Një procedurë që shënon hapin e fundit të bërjes aleate e NATO-s. Më 30 mars, flamuri i Maqedonisë së Veriut do të ngrihet në selinë e NATO-s për ...

 • Mbi 200 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

  26 Mars, 2020

  Aeroporti akivaKa shkuar në mbi 201 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë duke njoftuar për 24 raste të reja.

  Numri më i madh të prekurve me Covid-19 është në Shkup me gjithsej, 123 raste. Deri tani tre persona kanë ndërruar jetë ndërsa tre të tjerë janë shëruar nga virusi. ...

 • Viktima e tretë në Maqedoninë e Veriut nga koronavirusi

  26 Mars, 2020

  FilipceNjë grua nga Dibra është viktima e tretë e koronavirusit në Maqedoninë e Veriut. Ajo mbahej në aparate frymëmarrjeje artificiale për më shumë se dhjetë ditë dhe gjendja e saj, siç njoftoi ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, ishte e rënduar ditët e fundit. 66 vjeçarja ishte me hipertension.

  Vetëm në 24 orët e fundit në Maqedoninë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"