• MPJ e Maqedonisë: Të mos udhëtohet në këto rajone të Italisë

  8 Mars, 2020

  MPJ-MaqedoniMinistria e Punëve të Jashtme nëpërmjet një njoftimi njofton se “sipas informacioneve të marra nga Konsulli i Përgjithshëm i Maqedonisë së Veriut në Venecia – Itali, për shkak të seriozitetit të coronavirusit në vend, rekomandojmë që qytetarët tonë të mos udhëtojnë në këto rajone dhe provinca: Lombardi, Modena, Parma, Piaçenza, Regio Emilia, Rimini, Pezaro, Urbino, Aleksandria, Asti, Novara, Verbano ...

 • Fondacioni “Throni” në Tetovë akuzohet për shkelje për legalizimin e objektit ku gjendet restoranti “Siraç”

  7 Mars, 2020

  Adnan Ismaili Ismail BardhiFotografi e realizuar në përurimin e objektit ku ndodhet restoranti “Siraç”: Disa nga personat në fotografi, që e bënë përurimin e objektit, janë: Adnan Ismali, Metin Izeti dhe Ismail Bardhi.

  Fondacioni “Throni” në Tetovë akuzohet për shkelje të rënda të Ligjit për Legalizim të objekteve të ndërtuara pa leje.

 • Lëvizja Anti-bixhoz paralajmëron bllokim të rrugës Tetovë-Shkup në fillimin e fushatës parazgjedhore

  6 Mars, 2020

  Levizja-anti-bixhozLëvizja Anti bixhoz nga Tetova në shenjë pakënaqësie për mos-ndryshimet në Ligjin për lojëra të fatit, ka paralajmëruar se do ta bllokojnë autostradën Tetovë-Shkup.

  Ata thanë se kjo do të ndodhë në ditën kur do të fillojë fushata zgjedhore, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “I njoftojmë qytetarët dhe shoqatat qytetare se në ditën kur do të fillojë fushata zgjedhore, Lëvizja Antibixhoz do të ...

 • Beteja në njësinë e 6-të zgjedhore, kush janë pjesëmarrësit

  5 Mars, 2020

  maskarenjt thaci-ali-sela-kasami12 marsi është afati i fundit kur partitë duhet t’i dorëzojnë lista e deputetëve në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve. Partitë ngurrojnë të tregojnë emrat që do të jenë bartës në listash në 6 zonat zgjedhore. TV21 jozyratrish nga burime të tij ka mësuar për përbërjen e listave të përbashkëta të LSDM-së dhe Lëvizjes Besa që tashmë kanë nënshkruar ...

 • Ndërrimi i emrit të shkollave shqipe në Çair, aktori maqedonas: Do të na ndërrojnë të gjitha toponimet

  4 Mars, 2020

  tabelat-shkollat-çairIsh-drejtori i Teatrit të Dramës në Shkup, Sasho Tasevski është përfshirë në debatin lidhur me ndërrimin e emrave të shkollave shqipe në Çair.
  Ai përmes një statusi në rrjetet sociale ka shkruar se apetitet vetëm se rriten e rriten.

  “Ngadal do të ndërrojnë edhe të gjitha toponimet, jo vetëm të shkollave. Ata kanë shkuar ...

 • Zaev: Gjuha është e drejtë dhe diçka që na duhet për t’u kuptuar

  2 Mars, 2020

  ZaevNë komunat ku shqiptarët janë më shumë se 20 për qind ekzistojnë tabela dygjuhësore në institucionet shtetërore, ndërsa atje ku nuk janë – nuk ekzistojnë tabela të tilla, deklaroi sot lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve për “interpretim të ndryshëm” të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e tij dhe nga ana ...

 • Koronavirusi/ Qeveria e Maqedonisë së Veriut anulon tubimet publike deri më 6 mars

  29 Shkurt, 2020

  ShkupiQeveria rekomandon anulimin e të gjitha tubimeve masive publike, si masë për ndalimi për koronavirusin.

  Aktualisht këto masa do të vlejnë deri më 6 mars, por mundësia për masa të reja do të ngelet e hapur, varësisht prej rrethanave të krijuara nga koronavirusi. Ngjarjet sportive të caktuara për këtë periudhë nuk anulohen, por do të bëhen pa prezencën e ...

 • Regjistrohet rasti i parë me coronavirus në Maqedoni

  26 Shkurt, 2020

  Coronavirus-2Kryeministri teknik, Oliver Spasovski, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe drejtori i Drejtorisë për shëndet publik në Maqedoni Zharko Karaxhovski kanë dalë në konferencë të jashtëzakonshme për media për të kumtuar rezultatet për dyshimet për praninë e virusit Corona në Maqedoni.

  “Kanë arritur rezultatet e para për pacienten e ardhur nga Italia, të cilat janë pozitive. Më lejoni të ju ...

 • Shënohet rasti i parë me korona virus në Maqedoninë e Veriut

  26 Shkurt, 2020

  Venko FilipceRasti i parë me koronavirus është regjistruar në Maqedoninë e Veriut. Sipas njoftimeve zyrtare bëhet fjalë për një grua e cila ishte kthyer para dhjetë ditësh nga Italia. Ajo ishte paraqitur në klinikën për sëmundje infektive në Shkup për të kërkuar ndihmë.

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe u tha gazetarëve se pacientja e moshës ...

 • Edhe një udhëtare mbrëmë u testua për coronavirus në Shkup, rezultatet dolën negative

  26 Shkurt, 2020

  koronavirusMbrëmë vonë në Klinikën Infektive u bë testi i tretë i një rasti të dyshimtë me coronavirus.

  Pacientja e cila kishte arritur nga Milano dhe ishte sjell në Klinikën Infektive doli me rezultatet negative, domethënë nuk ishte e infektuar me coronavirus, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

  “Rezultatet e pacientes që u testua për coronavirus në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"