• Shtypi gjerman për negociatat: Përmbajtja para shpejtësisë

  19 Prill, 2018

  shtypi gjermanMarrja e rekomandimit nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë është reflektuar edhe në mediat gjermane.

  Në një analizë të saj me titullin “Ballkani Perëndimor si zëvendësim për Turqinë?”, gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” i kushtohet të enjten (19.04) rekomandimit të Komisioni Europian për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit për ...

 • Kërkohet publikimi i bisedave të Nevzat Bejtës me të akuzuarin Fejzi Aziri, Bejta nuk komenton gjë

  17 Prill, 2018

  Smillkovc-MonstraPas seancës së rastit “Monstra”, Bejdi Ajdari ka kërkuar të publikohen inçizimet e bisedave në mes vëllait të tij, Fejzi Aziri dhe ish-kryetarit të komunës së Gostivarit, Nevzat Bejta.

  Ai tha se, nëse bisedat janë private, atëherë do të ishte qesharake që të publikohen.

  “Theksoj se vetura “Opel Omega” nuk është ajo çka është vendosur në internet, ndërsa tha se ajo ...

 • Zaev: Dimitrov dhe Kotzias nuk kanë kënduar në Ohër, por janë optimist

  13 Prill, 2018

  zoran-zaevKryemisnistri Zoran Zaev në emisioni “Analiza 24” ka qenë i pytur nëse ministrat për punë të jashtme, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias në Ohri kanë kënduar ashtu siç Ivica Daçic i ka kënduar kolegut të tijë në Beograd.

  “Ashtu siç e di unë të dy ministrat nuk kanë kënduar në Ohri, Dimitrov nuk i shkon këndimi si Daçiçit, por takimi ...

 • Konsultime të reja për emrin e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë

  12 Prill, 2018

  Kotzias DimitrovMinistri i Jashtëm Níkos Kotziás, në kuadrin e turneut tre-ditor që bën në Ballkan, do të takohet me homologun e tij të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Nikola Dimitrov.

  Turneu i kreut të diplomacisë greke do të përfundojë me vizitën e tij të Premten, 13 Prill në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

  Siç tha z.Kotziás gjatë vizitës së tij në Serbi, ...

 • Dimitrov dhe Kotzias në takim joformal në Ohër

  11 Prill, 2018

  Dimitrov-KotziasShefi i diplomacisë së Greqisë, Nikos Kotzias, ka arritur sot në Ohër ku nesër do të realizojë takim zyrtare me homologun e tij maqedonas, Nikolla Dimitrov.

  Sot pasdite Kotzias dhe Dimitrov kanë darkuar së bashku në një nga restorantet e Ohrit dhe kanë realizuar një takim joformal, ndërsa pritet që pas negociatave të ecet një hap përpara në kontestin e ...

 • Freedom House: Evropa Qendrore dhe Lindore përballë “iliberalizmit”

  11 Prill, 2018

  stopSulmet ndaj partive opozitare, medias dhe organizatave të shoqërisë civile po bëhen normë në Evropën Qendrore dhe Lindore, ndërsa përhapja e polikës joliberale saboton themelet dhe perspektivën për demokraci, sipas raportit të përvitshëm të organizatës Freedom House, “Vendet në Tranzicion” që përqendrohet tek demokracia në Evropën Qendrore dhe Lindore, Ballkan dhe Euroazi.

  “Politika joliberale po bëhet normalja e re në ...

 • Konfirmohen katër të arrestuar për incidentin e mbrëmshëm në Reçicë të Vogël

  6 Prill, 2018

  incident-TetoveNë incidentin e armatosur të ndodhur mbrëmë në Reçicë të Vogël, është vrarë N.R, nga Kumanova. Sipas agjencisë së lajmeve AIM, i vrari ishte anëtarë i degës së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Kumanovë.

  Gjithashtu, Sektori për punë të brendshme (SPB) në Tetovë ka konfirmuar se numri i të arrestuarve, si të dyshimtë për përfshirje në këtë incident, ka ...

 • Detaje nga incidenti i armatosur në Tetovë, dy persona janë arrestuar

  5 Prill, 2018

  incident-TetoveRreth orës 18:30 në Tetovë afër selisë së BDI-së ka ndodhur një incident i armatosur, ku sipas informacioneve të para një person ka mbetur i vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur.

  Incidentin për Telegrafi Maqedoni e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Tetovës, të cilët thanë se në lidhje me këtë incident janë arrestuar dy persona.

  Personat e ...

 • Maqedoni: Gjashtë vjet burg për të akuzuarin për rastin e Almir Aliut

  5 Prill, 2018
  Gjykata e Kumanovës i caktoi dënimin me gjashtë vjet burg të akuzuarit Boban Iliç për rastin e katër vjeçarit Almir Aliu, i cili vdiq si pasojë e shtypjes me makinë nga i akuzuari Iliç. Ky vendim i gjykatës ka shkaktuar mjaft reagime tek avokatët e familjes Aliu, të cilët këmbëngulnin se ekzistojnë dëshmi për vrasje të qëllimshme të fëmjës. Ndërkohë, edhe babai dhe xhaxhai i viktimës u dënuan me ...
 • Opozita maqedonase kthehet në Parlament

  3 Prill, 2018

  Hristijan Mickoski VMROPas më shumë se tre muaj të bojkotimit të parlamentit, VMRO-DPMNE-ja opozitare kthehet në punimet e seancave të Parlamentit të Maqedonisë. Zoran Zaev Optimist për dialogun me opozitën

  “Morëm vendimin që të marrim pjesë në punimet e Parlamentit që të luftojmë për çdo propozim që është në dobi të qytetarëve dhe të kundërshtojmë çdo masë të dëmshme dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"