• Shkarkohet Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI

  27 Maj, 2020

  BFINë një mbledhje të jashtëzakonshme të mbajtur në Gostivar, ku morën pjesë 2/3 e anëtarëve të Këshillit morrën vendim për shkarkimin nga posti i kryetarit të BFI-së, Sulejman Rexhepin dhe në vend të tij si ushtrues detyre kanë emëruar myftiniun e Gostivarit Shaqir Fetahu.

  Ja deklarata e plotë:

  “Bazuar në procesverbalin e mbledhjes së jashtëzakonshme të shumicës së anëtarëve të Rijasetit ...

 • Prej sot tërësisht ndalon të vlejë Vendimi për ndalesë dhe regjim të posaçëm të lëvizjes së qytetarëve në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

  27 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesisePrej sot tërësisht ndalon të vlejë Vendimi për ndalesë dhe regjim të posaçëm të lëvizjes së qytetarëve në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

  Ky vendim është miratuar në bazë të analizës së detajuar për periudhën e deritanishme tremujore, që kur u diagnostifikua rasti i parë me virusin korona në vend. Konkluzioni është se në mënyrë adekuate ...

 • Covid 19: 16 raste të reja, 3 të vdekur dhe 14 persona të shëruar

  26 Maj, 2020

  E marteMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, janë kryer 314 teste, dhe janë regjistruar 16 raste të reja të covid-19  edhe atë në: Shkup-9, Shtip-5, Strugë-1 dhe Gostivar-1.

  Fatkeqësisht u regjistruan edhe 3 të vdekur prej tyre, një paciente nga Velesi (78 vjeç), e shtruar në spital në 14 maj, vdiq në ...

 • Covid 19: 21 raste të reja dhe 17 persona të shëruar

  25 Maj, 2020

  E heneMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 258 testime dhe janë konfirmuar 21 raste të reja të covid-19 edhe atë në Shkup 12, në Tetovë 5, në Kumanovë 3 dhe në Shtip 2.

  Ministria e Shëndetësisë  regjistroi 17 pacientë të rikuperuar, prej tyre në Shkup 7, në Prilep 2,  në Veles 2, Kumanov; 2, ...

 • Filipçe: Coronavirusi as nuk ka vdekur as nuk ka shkuar

  25 Maj, 2020

  FilipceMinistri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në profilin e tij në Facebook shkruan se fotografitë dhe artikujt nga festimi i djeshëm në objektet fetare dhe para tyre janë përsëri shqetësuese. Pavarësisht thirrjeve nga institucionet e kujdesit shëndetësor që të mos ketë tubime masive, respektim i masave në distancë dhe kufizimi i lëvizjes, kjo nuk ka ndodhur.

  “Unë e respektoj festimin dhe ...

 • Martesa e sajuar e ”Zharkos” me Eminenë!

  25 Maj, 2020

  kryehajdutiKryehajduti dhe kryemyftiu i BFI-së, mulla Sulë apo misionari i pansllavizmit me pseudonimi Zharko, është martuar para ca ditësh gjatë muajit ramazan me një vajzë të re lozonjare Eminenë nga Studeniçani.
  Duket që kjo martesë për interes është bërë për t’i kryer ca punë të padukshme si pazare të ndyra mes mafijes së grupeve të ndryshme të interesit që ...

 • Covid 19: 37 raste të reja dhe 11 persona të shëruar

  24 Maj, 2020

  kufizimetMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 508 testime dhe janë konfirmuar 37 raste të reja të covid-19 edhe atë në Shkup 12, në Kumanovë 8, në Tetovë 7, në Strugë 4, në Prilep 2, në Shtip 2 dhe Ohër 2.

  Ministria e Shëndetësisë  regjistroi 11 pacientë të rikuperuar, prej tyre në Prilep 7, në ...

 • Covid 19: 20 raste të reja, 1 të vdekur dhe 24 persona të shëruar

  23 Maj, 2020

  E shtunëMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 744 testime dhe janë konfirmuar 20 raste të reja të covid-19 edhe atë në Shkup 16, në Kumanovë 2 dhe në Prilep 2.

  Në Spitalin “8 Shtatori” këtë mëngjes ndërroi jetë një pacient 63 vjeçar nga Shkupi, i cili është pranuar më 6 maj si i dyshuar ...

 • Covid-19: 23 raste të reja, 1 të vdekur dhe 9 persona të shëruar

  22 Maj, 2020

  kufizimetQeveria vendosi që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diell të nis nga ora 11:00 dhe të zgjas deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të nis nga ora 19:00 deri në ora 05:00 ditës së nesërme.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer ...

 • Njoftimi i BFI të RMV: Masat me rastin e Fitër Bajramit dhe një njoftim të KMSH të datës 11 mars 2020

  22 Maj, 2020

  Sulejman RexhepiBashkësia Fetare Islame në RMV në web faqen e saj, ka botuar këtë artikull ku në mes të tjerash thuhet se:

  me rastin e faljes të namazit të Fitër Bajramit në xhami, solli masat e më poshtme, të cilat duhet të implementohen në çdo xhami:

  – Falja e Namazit të Sabahut të bëhet në shtëpi;
  – Falja e Namazit të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"