• 5 koalicione dhe 6 parti në garë në zgjedhjet e 11 dhjetorit

  16 Nentor, 2016

  Pas përfundimit të afatit për paraqitjen e listave për deputetë dhe verifikimit të tyre nga ana e Komisionit Shtetëror për Zgjedhje, zyrtarisht në zgjedhjet e 11 dhjetorit do të garojnë 11 subjekte nga të cilat 5 janë koalicione ndërsa 6 janë parti politike.

  Koalicionet janë: “Për Maqedoni më të mirë” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, koalicioni i LSDM-së, koalicioni “Aleanca për shqiptarët”, koalicioni “VMRO për Maqedoninë”, koalicioni “Për ndryshim dhe drejtësi”.  Partitë ...

 • Serwer: Trump mund të marrë këshilla për ndarjen e Kosovës, Maqedonisë, Bosnjës…

  15 Nentor, 2016

  daniel-serwerAnalisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim analitik të publikuar ne peacefare.net, ka shkruar se Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, kur është fjala për Ballkanin, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve tjera të botës në vija etnike. Sipas Serwer, kjo mund të ndodhë nëse Trump është i gatshëm të pranojë një sferë të ndikimit ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Të (mos) jesh shqiptar në Manastir

  14 Nentor, 2016

  Historia e jashtëzakonshme e qytetit të Manastirit sot në Maqedoni. Si humbën shqiptarët, si u larguan dhe u asimiluan, çfarë ndodh sot në qytetin e alfabetit?

  Shqiptarë të asimiluar pranojnë për herë të parë në këtë dokumentar identitetin e tyre të vërtetë, të tjerë ende kanë frikë.

  Ndiqni sesi shumë shqiptarë përpiqen të zgjohen nga asimilimi dhe sesi shumë të tjerë kanë humbur për shkak të presionit ...

 • Protestuesit ndalojnë makinën e Ali Ahmetit në Kumanovë

  14 Nentor, 2016

  ali-kumanoveNjë grup protestuesish në Kumanovë u përpoqën të dielën ta pengojnë autokolonën e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti që të marrë pjesë në një takim me qytetarë të Kumanovës, në kuadër të fushatës parazgjedhore.

  Disa protestues qëlluan me gurë makinat e zyrtarëve të BDI-së. Më herët, protestuesit kishin paralajmëruar z. Ahmeti që të mos shkonte në qytetin ...

 • Maqedoni: përgatitje për zgjedhjet e 11 dhjetorit

  11 Nentor, 2016

  bdiTë premten në mesnatë përfundon afati i dorëzimit të emrave të kandidatëve për ligjvënës në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, të caktuara për më 11 dhjetor në Maqedoni. Shumica e partive i kanë bërë publike listat. Komuniteti ndërkombëtar pret një proces të drejtë dhe të besueshëm të këtyre zgjedhjeve.

  Para skadimit të afatit në mesnatë për paraqitjen e listave me emrat ...

 • KE kërkon zgjedhje të besueshme në Maqedoni

  10 Nentor, 2016

  zgjedhje-mkNjohësit e çështjeve politike thonë se Maqedonia do të arrijë ta ruajë statusin e rekomandimit për hapjen e negociatave me BE-në vetëm nëse me seriozitet u qaset sugjerimeve që janë theksuar në Raportin e fundit të Progresit për Maqedoninë.

  Në mesin e këtyre rekomandimeve janë realizmi me përpikmëri i marrëveshjes politike, të njohur si marrëveshja e Pëzhinos, pastaj

 • BE – Maqedoni: Raport i kushtëzuar

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahn-mKomisioni Evropian edhe sivjet përsëriti rekomandimin e kushtëzuar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Komisari për zgjerimin, Johannes Hahn, tha se Maqedonia duhet të plotësojë kushtet e Marrëveshjes së Përzhinës.

  “Nuk kemi dalë nga kriza e politikës së brendshme, pavarësisht hapave të mira  kohët e fundit. Liderët tani kanë mundësi që ta tejkalojnë krizën dhe t’i adresojnë problemet sistematike. Duhet ...

 • Ambasadori i Hollandës përgëzon Eco Guerillën

  8 Nentor, 2016

  ecoAmbasadori i Mbretërisë së Hollandës në Maqedoni, Shkëlqesia e Tij z. Wouter Plomp sot realizoi një vizitë në zyrat e organizatës Eco Guerilla në Tetovë për të përgëzuar aktivistët e mjedisit për suksesin e arritur me rastin Jugohrom.

  1. Plomp poashtu shfaqi interesim për problemet tjera të shumta që qytetarët e Tetovës kanë në lidhje me ndotjen e ajrit, ujit dhe ...
  2. Tre parti, 2 koalicione + LSDM pas votës shqiptare

   7 Nentor, 2016

   zaev-so-siptariTre parti dhe dy koalicione në bllokun shqiptar do të garojnë në zgjedhjet e dhjetorit.

   BDI, PDSH, Koalicioni LR-PDSH-Uniteti-RDK, BESA-RDK, PPD, këto janë partitë dhe koalicionet që do të dalin në zgjedhjet e 11 dhjetorit, informon INA.

   Kjo përbërje pritet të parcializojë votën shqiptare dhe të digjen shumë vota, ashtu që pritet të ketë rënie të numrit të  deputetëve shqiptarë.

   Gazeta “Dnevnik” ...

  3. Kirby: SHBA-të mbështetin tentimet për zgjidhjen e çështjes së emrit të Maqedonisë

   3 Nentor, 2016

   john-kirby-usaZëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, John Kirby, ka deklaruar se SHBA-të e mbështetin Maqedoninë dhe Greqinë në tentimet për të zgjidhur çështjen e emrit, në kuadër të Kombeve të Bashkuara.

   Ai nuk është përgjigjur për mundësinë e ndikimit të porosisë së internetit, ku një këshillëtarë i Hillary Clinton-it, e ka përdorur akronimin IRJM për Maqedoninë.

   Përndryshe, në dokumentet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"