• Nis gjykimi për ngjarjet e dhunshme në Kuvendin e Maqedonisë

  22 Gusht, 2018

  kuvendi rmNë Gjykatën Penale në Shkup, të martën ka filluar gjykimi ndaj 31 personave, pjesëmarrës në ngjarjet e dhunshme të 27 prillit të vitit të kaluar, të cilët ngarkohen për veprën penale “rrezikim terrorist të rregullit kushtetues dhe sigurisë”. Ndërkaq, dy persona të tjerë akuzohen për asistim në kryerjen e kësaj vepre penale.

  Sipas akuzës, ngjarjet e dhunshme në Kuvendin ...

 • Në janar të vitit 2019 do të nënshkruhet protokolli për anëtarësim në NATO

  21 Gusht, 2018

  NATO-dhe-Maqedoni-Nga pjesa e dytë e vitit 2018 fillojnë bisedimet për anëtarësim në mes Republikës së Maqedonisë dhe NATO-s, me procedura të rregull çka ishin ballafaquar të tëra vendet anëtare, deklarojnë nga Qeveria, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Anëtarësimi i plotë i Republikës së Maqedonisë në NATO është i arritshëm. Vendi ynë do të bëhet anëtare e sistemit më të fuqishëm të sigurisë ...

 • SHQIPTARËT DHE KRYEMINISTRI “REFORMATOR I GUXIMSHËM” I IRJM

  16 Gusht, 2018

  Poeti Charles Bukowski në një intervistë dhënë një reviste letrare deklaroi:  “shkrimtarët e këqinj kanë tendencë të kenë vetëbesim, ndërsa të mirët kanë tendencë të kenë vetë-dyshime. Pra, shkrimtarët e këqinj kanë tendencë të vazhdojnë dhe të shkruajnë broçkulla dhe të japin sa më shumë lexime të jetë e mundur për audienca të rralla. Këta audienca të rralla përbëhen kryesisht nga shkrimtarë të tjerë të këqij, të cilët presin rradhën ...

 • Ushtarët amerikanë stërviten në Maqedoni

  15 Gusht, 2018

  natoPjesëtarë të ushtrisë amerikane po marrin pjesë në një stërvitje në poligonin ushtarak Krivollak në Maqedoninë qendrore. Ata janë anëtarë të forcave paqeruajtëse në Kosovë dhe nga baza të tjera në Evropë. Autoritetet maqedonase thonë se po u ofrojnë aleatëve të Natos kushte për trajnime të forcave tokësore dhe ajrore.

  Ministrja maqedonase e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska tha se anëtarësimi i ...

 • Koha që politikanët tradhtarë të largohen! Shqiptarët në ILIRIDË meritojnë më shumë!

  13 Gusht, 2018

  Shqiptaret ne ILIRIDE kane nevoje per nje klase te re politike. Eshte koha qe te gjithe ata qe i kane perçare shqiptaret te largohen.

  Shqiptaret nuk kane nevoje per premtime boshe, as per fjale ne ere, as per diskutime pa bosht, por per punesim, te drejta, investime, mundesi.

  Eshte e pafalshme qe shqiptaret te ndihen minoritet ne tokat e tyre, eshte e pafalshme qe ata te kene zgjidhje vetem mergimin, eshte ...

 • Maqedonia arreston 7 persona, dyshohet se luftuan në Siri dhe Irak

  8 Gusht, 2018

  policia maqedoneShtatë persona, të cilët dyshohet se kanë marrë pjesë aktive në luftërat në Siri dhe Irak, janë arrestuar gjatë një aksioni policor në Maqedoni.

  Personat e arrestuar janë nga mosha 23 deri 47-vjeç, për të cilët nga policia maqedonase njofton se ka pasur dhe fletarrest ndërkombëtar.

  “Janë arrestuar shtatë shtetas të Maqedonisë, për të cilët ekzistojnë dyshime se si ...

 • Pse nuk duhet shqiptarët të dalin në referendum dhe të votojnë marreveshjen për emrin e IRJM

  29 Korrik, 2018

  Më 17 shkurt 2018, ministrat e jashtëm të Greqisë dhe IRJM, në prani të dy kryeministrave, ndërmjetësuesit të OKB-së për çështjen e emrit, përfaqësuesve të BE dhe OKB, nënshkruan marreveshjen për ndryshimet lidhur me emrin e IRJM. Nëse IRJM do të arrijë që, pas ratifikimit në parlamanet, t’a kalojë këtë marrëveshje në referendumin e parashikuar dhe të përmbylli të gjitha procedurat e brendshme, marreveshja është parashikuar të ratifikohet edhe në ...

 • Maqedonia në NATO “për një vit e gjysmë”

  25 Korrik, 2018

  James McKee dhe Stevo PendarovskiMaqedonia nisi të mërkurën formalisht bisedimet e anëtarësimit në NATO, pasi më 12 korrik mori ftesën.

  Në Shkup arriti një delegacion i NATO-s, i udhëhequr nga drejtori për çështje evropiane dhe globale, James McKee, i cili me institucionet e Maqedonisë do të bisedojë për çështje ...

 • Maqedoni: Çështja e referendumit mollë sherri

  24 Korrik, 2018

  Parlamenti rmMinistri i shtetit për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, gjatë vizitës në Shkup deklaroi, se do të ishte tragjike nëse rruga e mëtejshme drejt Bashkimit Evropian do të pengohej.

  Liderët e katër partive më të mëdha në Maqedoni pas takimeve maratonë kanë arritur marrëveshje për zgjedhjen e KSHZ-së, për Ligjin për financim të ...

 • Maqedoni: Marrëveshje për qeveri teknike, por jo për referendum

  24 Korrik, 2018

  ZaevPartitë në pushtet në Maqedoni kanë pranuar formimin e një qeverie teknike para referendumit të pritshëm për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Ky model do të praktikohet para të gjitha zgedhjeve parlamentare.

  Ndërkohë, drejtuesit e partive kryesore të pushtetit dhe të opozitës pas më shumë se tetë orë diskutimesh nuk arritën të afrojnë qëndrimet në lidhje me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"