• Zaev: Për herë të parë pres koalicion parazgjedhor me partitë shqiptare

  21 Shkurt, 2020

  ZaevKryetari i LSDM-së Zoran Zaev, sot nga Vinica paralajmëroi përparësi të partisë së tij në lidhje me marrëveshje për koalicion parazgjedhor me të gjitha partitë tjera, sidomos me ato shqiptare.

  Në mesin e funksionarëve të lartë të LSDM-së, por edhe Lëvizjes Besa dhe PDSH-së flitet për një koalicion të mundshëm të këtyre partive për zgjedhjet e 12 prillit.

  Edhe pse nuk ...

 • Sela dhe Gashi nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion në zgjedhjet e 12 prillit

  21 Shkurt, 2020

  Ziadin-Sela-Afrim-GashiKryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela dhe ai i Alternativës Afrim Gashi, sot e kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicion në zgjedhjet e parakohshme të 12 prillit.

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicion, Ziadin Sela tha se është moment i rëndësishëm, duke shtuar se ky është hap i fuqizimit të votës shqiptare, njofton Telegrafi Maqedoni.

  “12 prilli nuk duhet të jetë ...

 • Mosefikasiteti i institucioneve pamundëson zbatimin e Ligjit për shqipen

  20 Shkurt, 2020

  Ligji për përdorimin e gjuhëve vazhdon të mos përfillet nga institucionet dhe ndërmarrjet publike, të cilat gjuhën shqipe vazhdojnë ta përdorin me gabime të shumta, si gjuhësore ashtu edhe përmbajtjesore. Rasti i fundit është me ndërmarrjen e transportit publik në Shkup, e cila disa nga udhëzimet dygjuhëshe si dhe biletat për pasagjerët, i ka publikuar me gabime të shumta. Edhe ndërmarrja e ujit, përveç emrit të ...

 • Rrugë e vështirë për një banesë, qytetarëve të Maqedonisë ju duhen 30 vjet për kulm mbi kokë

  18 Shkurt, 2020

  BanesaQytetarët e Maqedonisë së Veriut me nivelin aktual të pagave në shtet mund të blejnë banesë vetëm me kredi afatgjate prej 20-30 vitesh dhe me vendosjen e pronës së tyre të patundshme nën hipotekë. Këtë e mbështesin edhe analizat e Institutit hulumtues – TIM që tregojnë se vetëm një për qind e qytetarëve kanë të ardhura të mjaftueshme që ...

 • Maqedonia e Veriut: Përplasjet politike vënë në rrezik zgjedhjet e parakohëshme

  15 Shkurt, 2020

  Projekt-ligji për Prokurorinë publike dhe ai për Mbrojtjen kanë përlasur dy partitë më të mëdha rivale maqedonase dhe kjo vë në pikëpyetje mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme që pritet të mbahen më 12 prill. Parlamenti duhet shpërndahet këtë të diel, më 16 shkurt, në mënyrë që të shpallet zyrtarisht data e zgjedhjeve. Nga Shkupi njofton korrespondenti Isak Ramadani.

  Parlamenti ka filluar seancën e shumëpritur për Propozim-ligjin për Prokurorinë publike, një prej ...

 • Partitë bien dakord për ndryshimet e Kodit Zgjedhor në Maqedoni

  14 Shkurt, 2020

  Është arritur marrëveshje për Kodin zgjedhor. Përveç ndryshimeve që burojnë nga rekomandimet e OSBE/ODIHR-së, partitë politike tashmë kanë marrëveshje edhe për ndryshimin e kufijve të dy njësive zgjedhore, për balancimin e numrit të votuesve në to. Propozimi/ndryshimi në fjalë është i BDI-së.

  “Është pranuar edhe amendamenti i BDI-së për transferimin e disa vendvotimeve nga zona gjashtë në zonën pesë në mënyrë që të balancohen dallimet mes njësive zgjedhore, në veçanti njësisë ...

 • Maqedoni, rriten shpenzimet për jetesë dhe çmimet në pakicë

  14 Shkurt, 2020

  ushqimShpenzimet për jetesë dhe çmimet në pakicë në janar janë rritur për 0.1% në krahasim me muajin e kaluar, ndërsa në krahasim me janarin e vitit 2019 shënojnë rritje prej 0.6%.

  Sipas të dhënave të Entit Shtetëror për Statistika, rritje të shpenzimeve të jetesës në janar në krahasim me muajin e kaluar është vërejtur te perimet përveç patateve, pemët, prodhimet ...

 • LSDM paralajmëron formim të qeverisë pa BDI-në dhe shtyrje të zgjedhjeve

  13 Shkurt, 2020

  ZaevSekretari I përgjithshëm i LSDM-së, Lupço Nikollovski ka paralajmeruar mundesine për formim të një shumice te re parlamentare. Përmes Facebookut, Nikollovski shkruan se në rast se nuk kalojnë në Kuvend ligjet e rëndësishme, do të formohet qeveri e re dhe do të mbahen zgjedhje të rregullta, transmeton Gazeta Lajm. Ai ka përmendur Ligjin për Prokurorinë Publike, shkarkimin e ministres ...

 • Zekiri: Talati dhe BDI përsëri treguan fytyrën kriminale bashkë me pobratimat nga VMRO-ja

  13 Shkurt, 2020

  MukiTalati dhe BDI edhe njeher treguan ftyren e vertet te tyre kriminale bashke me pobrati at e tyre nga VMRO DPMNE.
  DUI dhe VMRO DOMNE ripertrin kolacionin e krimit dhe interesit te individeve te caktuar brenda subjekteve te tyre.
  TURP!!!

 • Palmer: Rusia e do Ballkanin me një element kaosi në të

  11 Shkurt, 2020

  PalmerI dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, tha se Rusia dëshiron që ky rajon të jetë “i përçarë, kundër vetes dhe me një element kaosi në të”.

  Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë në Sofje, Palmer tha se SHBA-ja është e shqetësuar për qëllimet dhe aktivitetet e Rusisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"