• Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

  12 Qershor, 2023

  karburantetKomisioni Rregullator për Energjetikë solli vendimin, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës, mesatarisht 2,09% në raport me vendimin e datës 5.6.2023.

   

  Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror, në krahasim me përllogaritjen e mëparshme, shënojnë rritje mesatarisht: te benzina për 3,803 %, te nafta për 2,996 %, te vaji ...

 • Lora Fanda rrëfen për rrugëtimin e saj drejt suksesit në sferën e inxhinierisë biomjekësore

  26 Maj, 2023

  LoraBëhet fjalë për Lorën, një vajzë me plot ambicie dhe e përkushtuar maksimalisht në profesionin e saj, e cila vendosi të ndiqte rrugën e saj drejt suksesit duke udhëtuar fillimisht drejt Amerikës për të përfunduar shkollën e mesme e më pastaj edhe universitetin.

   

  E bindur që do të mund të vazhdoj për studime master të inteligjencës artificiale dhe të arrinte ...

 • Qeni leh atje ku ha

  24 Maj, 2023

  “Xhamitë janë kazermat tona, kupolat janë helmetat tona, minaret janë bajonetat tona dhe besimtarët janë ushtarët tanë.”... kështu u shpreh Taip Erdogan në një intervistë në vitin 1997, duke cituar poetin, filozofin dhe politikanin e njohur turk, Ziya Gökalp (1876-1924), i njohur ndryshe edhe si “babai i nacionalizmit turk” dhe “Mjeshtri i madh i turqizmit”, autor i librit “Parimet e turqizmit”. Kjo shkelje, në atë kohë të kufijve të rrepta ...

 • Vendet në Tranzicion: Shqipëria, Kosova përmirësim i lehtë, por problemet thelbësore vazhdojnë

  24 Maj, 2023

  Vendet në TranzicionOrganizata Freedom House thotë se ndikimi i luftës në Ukrainë, si pasojë e agresionit rus, u ndje gjatë vitit të kaluar në 29 vendet nga Evropa Qendrore në Azinë Qendrore që analizohen në raportin e saj “Vendet në Tranzicion”.

   

  Në raportin e këtij viti titulluar “Lufta thellon ndasitë rajonale” që analizon zhvillimet e vitit 2022 dhe që u ...

 • Dy nxënës të mitur në Tetovë kanë përpiluar listë me emra të nxënësve dhe kërcënime

  10 Maj, 2023

  mpb-maqedoniSiç njoftojnë nga Ministria e Punëve të Brendshme, zyrtarët policorë të SPB Tetovë, në praninë e psikologut, pedagogut dhe prindërve kanë pasur bisedë informative me një të mitur dhe një djalë 11 vjet.

  “Kemi vepruar pas një raportimi të mëhershëm se në banjën në shkollën fillore në të cilën jetojnë kanë lënë letër me emra të nxënësve dhe kërcënime”, thuhet ...

 • Korridori 8 dhe 10D, hapet konkurs për punëtorët e ndërtimit – paga deri në 70.000 denarë

  19 Prill, 2023

  koridori 8Ndërmarrja Publike “Rrugët Shtetërore” ka publikuar shpalljen për punësimin e punëtorëve deri në vitin 2028 për projektin e ndërtimit të katër autostradave përmes “Bechtel dhe Enka”, respektivisht për realizimin e Korridorit 8 dhe 10d.

   

  Sipas njoftimit, N.P. “Rrugët Shtetërore” do të punësojë punëtorë sipas rregullores së tyre, që do të thotë 40 orë punë në javë, jo siç është ...

 • Korridoret, opozita kërkon ndërsa pushteti kundërshton publikimin e marrëveshjes

  18 Prill, 2023

  KorridoriKuvendi për këtë javë nuk ka paraparë vazhdimin e seancës në të cilën gjendet pakoja e ligjeve që ndërlidhen me ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10-D.

   

  Të mërkurën është thirrur seancë për përzgjedhjen e strukturave të trupave punues në Kuvend, por deputetët nuk do të diskutojnë edhe mbi Ligjin për marrëdhënie pune. Qeveria po vazhdon me kryeneçësi të çon ndryshimet ...

 • Albin Kurti në Tetovë u takua me Ali Ahmetin dhe Bilal Kasamin…

  14 Prill, 2023

  Albin

  Në Universitetin e Tetovës u shënua sot përvjetori i rënies për liri të studentit të këtij universiteti, Alban Ajeti, ish ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Albani kishte lënë studimet për t’iu bashkuar radhëve të UÇK-së për çlirimin e Kosovës, luftë në të cilën flijoi edhe jetën e tij.

   

  Në ceremoninë e organizuar në UT-ja  në praninë  e kryetarit të BDI-së, ...

 • Ministri i Financave i Maqedonisë së Veriut, Besimi flet për rritjen e pagave të zyrtarëve dhe projektet e autostradave

  14 Prill, 2023

  Fatmir BesimiMinistri i Financave të Maqedonisës së Veriut, Fatmir Bislimi gjatë një interviste me Zërin e Amerikës tha se ndërtimi i autostradave të reja në këtë vend mund të kushtojë 1.3 miliardë euro, por kjo shifër mund të rritet apo zvogëlohet varësisht se ne çfarë afati kohor realizohen punimet.

   

  Një nga rreziqet për vonesa është mos miratimi i një ligji ...

 • Pas 3 muajsh rinisi gjykimi për “Besa Trans”, dëshmoi përfaqësuesi i doganave

  14 Prill, 2023

  Besa-Trans_Gjykata-1Pas 90 ditëve nga mbajtja e seancës së fundit, sot më në fund ri-filloi gjykimi për “Besa-Trans”. Pronari i kompanisë Bekim Haxhiu dhe përfaqësuesi i saj, Hajredin Muça si palë të akuzuara për falsifikim të certifikatës së licencës së autobusit famëkeq që mori jetën e 45 personave në Bullgari, edhe njëherë para gjykatës thanë se nuk ndjehen fajtorë.

  Pas kësaj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"